Masopustní ohlédnutí v Domově sv. Josefa
/ Žireč, 14.3. / Veselou tečku za Masopustním obdobím udělali lidovými písněmi a masopustními scénkami v sobotu odpoledne pěvecký sbor Bel Canto, flétnový soubor Musica per Legni a žáci literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Františka Antonína Šporka z Jaroměře. Přinesli tak do největšího střediska Oblastní charity Červený Kostelec, Domova sv. Josefa, nemocným roztroušenou sklerózou nejen radost a dobrou náladu, pokladničky s penězi ale i něco navíc v podobě pamlsků od sponzorů.
Časem masopustu se označuje období od Tří králů do Popeleční středy. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Masopust byl pro lidi svátkem hodování, během kterého se připravovali na následný půst. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu… Tolik říkají kroniky. Žáci Základní umělecké školy z Jaroměře se snaží tuto tradici dodržovat, každoročně chodí v úterý před Popeleční středou po ulicích města s pokladničkami s logem Domova sv. Josefa a vybírají dary na podporu jeho provozu. Tentokrát se dětem podařilo vybrat 1436,- Kč, které Domov použije na nákup hygienických podložek. Dětem patří uznání, protože se snaží ve svém volném čase zlepšovat svět kolem nás a pomáhají potřebným. Za naše klienty jim upřímně děkujeme!
V rámci vyhlášení Evropského roku dobrovolnictví chceme seznamovat pravidelně veřejnost o dobrovolných aktivitách, které se váží k našemu Domovu.
Díky patří i sponzorům, kteří akci podpořili. Jsou to: Pekárna Johnova Josefov, Peko spol. s r.o. Česká Skalice, Pizzerie Nasavrcký Jaroměř, Řeznictví Uhlíř Jaroměř, ZD Dolany, Cukrárna Vilma Dvůr Králové nad Labem.
Jaroměř (Náchodská deník, 15. 3. 2011) – Masopustem potěšili i v Domově sv. Josefa
Jaroměř/Žireč – I letos žáci ze Základní a umělecké školy F. A. Šporka pořádali masopustní průvod, na kterém vybírali peníze pro Domov sv. Josefa v Žirči. Celkem vykoledovali 1 436 korun, za které se nakoupí polohovací podložky pro pacienty.
„Za tuto částku pořídíme šedesát hygienických podložek. Jsou jednorázové, nejedná se tedy zrovna o levnou záležitost. Proto všem dárcům velice děkujeme!“ říká Jitka Holcová
z Domova sv. Josefa.
Částku žáci slavnostně předali v sobotu, kdy pacientům také zvedli náladu svým vystoupením. „Předvedli lidové písně a masopustní scénky,“ doplnila Holcová.
Domov sv. Josefa v Žirči se stará o pacienty s roztroušenou sklerózou, především se snaží vytvořit důstojné podmínky pro jejich život. Jedná se o jediné zařízení v České republice, které se zaměřuje na komplexní péči o lidi s tímto nevyléčitelným onemocněním.
(Markéta Volfová)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaroměř (Náchodská deník, 9. 3. 2011) - Karneval a masopustní koledy pro dobrou věc
Jaroměř – „My jsme se k vám přišli ptáti, smíme-li tu zazpívati…“ neslo se v úterý
8. března jaroměřským náměstím. Hned po návštěvě městského úřadu, kde maškary
a muzikanti nejprve starostu poprosili o povolení, se vydal masopustní průvod na svou tradiční obchůzku. A bylo veselo. Prodával se kůň, malé děti z dramaťáku předváděly vlastní dramatizace lidových říkadel, členky pěveckého sboru zpívaly, co jim síly stačily a o hudební doprovod se staraly flétny, kytara, housle a basa. Hospodářům se nabízel na prodej kůň
a hospodyně tancovaly mazurku s medvědem, aby zajistily velkou úrodu brambor a obilí
v příštím roce.
Žáci a učitelé ze Základní umělecké školy F. A. Šporka v Jaroměři už poněkolikáté připomněli tradici a lidové písničky. A vše pro dobrou věc. Finanční výsledek z masopustního koledování předají v sobotu 12. března v Domově sv. Josefa v Žirči nemocným roztroušenou sklerózou, kde za něj budou zakoupeny polohovací podložky pro pacienty. Zároveň tam děti vystoupí s programem a rozdají koláče, jablka a cukroví od sponzorů.
„Máme smutek a zármutek, Masopust nám rychle utek!“ Už se těšíme na ten příští.
(JH)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kuks si z unijního jablka ukousne 463 milionů korun
autor: ČT24
(kráceno pro potřeby ZUŠ F. A. Šporka)
Kuks – V rámci evropského projektu Vracíme památky do života čeká areál barokního hospitalu Kuks významná obnova za zhruba 463 milionů korun. Někdejší lázně významného mecenáše F. A. Šporka budou revitalizovány během následujících čtyř let. Cílem projektu Kuks – Granátové jablko, nesoucího název podle původní barokní lékárny, která patří k unikátům Kuksu, je oživit dnes nevyužívané a do značné míry zchátralé části
hospitalu.
Revitalizace bude částečně financována z přispění dotací z fondů Evropské unie. Rozhodnutí o přidělení peněz podepsal dnes na Kuksu ministr kultury Václav
Riedlbauch. Do konce letošního roku by měla být dokončena projektová dokumentace, vlastní stavební práce začnou v roce 2011. Možnost prohlídek areálu pro turisty obnova nenaruší.
"Peníze, které dnes byly přislíbeny na obnovu barokního hospitalu, jsou velmi významné. Je třeba říct jednu věc – Kuks je v podstatě takovou ruinou původní myšlenky hraběte Šporka a je třeba vrátit život jak do
hospitalu, tak do obce," upozorňuje ředitel obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks Jiří Skalický.
"Projekt je především připraven pro účastníky vzdělávacích aktivit, které by měly být na Kuksu v hojném počtu provozovány, a to jak ze strany nositele projektu Národního památkového úřadu, tak ze strany jeho partnerů, kteří mají připraveny vzdělávací aktivity v duchu hospitálních tradic," dodává Oldřich Pešek ředitel NPÚ v Josefově.
Doufá také, že do obnovy se zapojí i obyvatelé obce a že přiláká podnikatele. "Granátové jablko a navazující projekty jsou jakousi vstupní investicí. Je nepochybné, že se projeví synergické efekty a i pro podnikatelskou sféru to může být zajímavým investičním záměrem," předpokládá Pešek.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Hospital Kuks je znám především díky skvělé sochařské expozici Matyáše Bernarda Brauna a původní barokní lékárně "U Granátového jablka".
K tomuto areálu patří také lesní sochařská rezervace Braunův Betlém a další dochované prvky komponované barokní krajiny. Hospital Kuks je jediná památka svého druhu v České republice.
Na níže uvedeném odkazu můžete najít dvě reportáže ČT24 k projektu
„Kuks – Granátové jablko“.
http://www.ct24.cz/kultura/90661-kuks-si-z-unijniho-jablka-ukousne-463-milionu-korun/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaroměřské divadlo plné pohádek
Jaroměř (Náchodský deník, 25. ledna 2010) – Celkem osm pohádek mohly zhlédnout děti v sobotu v jaroměřském divadle. Dramatický obor Základní umělecké školy F. A. Šporka totiž pořádal Den s Dramaťákem. „Představili jsme v derniérách naše nejúspěšnější představení. Zároveň se tu sešli i ti, kteří s námi už běžně nevystupují, například studenti, kteří jsou už mimo město, na vysokých školách,“ popisuje Jarka Holasová, která literárně dramatický obor vede.
V divadle se představily soubory Spolu, ale každý sám, Moje pětka, Někdo a Kdo-si. Den s dramaťákem se konal poprvé, na druhý ročník si ale diváci budou muset počkat. „Potrvá tak dva roky, než nacvičíme další řadu představení, která vydají na celodenní program,“ vysvětluje Jarka Holasová.
„Dramaťák“ se nyní pilně připravuje na školní kolo v přednesu sólistů, které proběhne 17. února. Ti nejlepší postoupí do okresního kola v Náchodě.
Markéta Volfová
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VE DVĚ NA HRUŠKÁCH II
Představení milé, hravé a s myšlenkou. Připomínalo nám doby, kdy jsme byli malí a s domečky a panáčky si hráli na městečka, ne-li na celý svět otáčený speciálně upraveným kolem, jak tomu bylo zde.
Hrušky, na které si většinou jen tak mimochodem udělal někdo zálusk, byly občas snězeny a jindy lapily své zloděje jako mouchu na med. A spojující motiv všech mrňavých školáků, zlodějíčků, násosek a jedné čarodějnice? Smrtka, která čeká na svou vyhlédnutou oběť, ale musí místo toho neustále sbírat cizí mrtvolky, až se sama chytí na hruškách. Lidstvo bez smrti dosáhne svého vrcholu, svět poháněný rachotícím bicyklem a nadšencem se žlutou přilbou se zaplní. Jak náhodná prognóza naší vlastní budoucnosti.
Nebo se to tvůrcům nelíbí? Tak tedy začneme zase od začátku…
Lenka Damaškovičová
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KRÁ...KRÁ...KRÁDEŽ
Hned dvakrát se v úterním programu objevilo představení Ve dvě na hruškách II
divadelního souboru NĚKDO, který působí při literárně dramatickém oddělení ZUŠ
F. A. Šporka v Jaroměři.
NĚKDO ve své inscenaci vtipně, hravě a především nápaditě pracuje s aktuálními problémy současnosti, s tématy přemnožení, ale i populárními fenomény doby - krádeží, vraždou, podvodem... Morální podtext je o to zřetelnější, čím více je ironizován.
V inscenaci dominuje především scénografie, jakkoliv je jednoduchá. Základem je kolo napojené na zeměkouli a „herec - jezdec“ = vyšší moc, starající se o přirozený běh života.
Přirozený řád věcí je narušen ve chvíli, kdy je oklamaná samotná smrt (přilepí se na očarovanou hrušeň).
Ve dvě na hruškách II je založeno na práci s podomácku vyrobenými papírovými loutkami, které herci nalepují na zeměkouli a v tomto prostředí s nimi vtipně pracují. Herci se na jevišti pohybují pouze dva, i přesto však stihnou během 35 minut zaplnit celou zeměkouli záplavami paneláků a školních autobusů a ještě zvládnou dát přirozený řád věcí znovu do pořádku – odlepit smrt od hrušně.
I když se představení na festivalu řadilo mezi amatérské, přesto na Spectaculo Interesse přineslo svou hravostí a vtipem velmi příjemnou atmosféru, které není nikdy dostatek...
Zuzana Patráková
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ohlasy z Mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě
(Zastavení s Jarkou Holasovou, třetí členkou dvoučlenného souboru jednoho herce)
„Dvoučlenný souboru jednoho herce“ Někdo jsou dva divadelní „kluci“ z jaroměřské
„zušky“ (Jakub Maxymov a Pavel Holínský), kteří si bezesporu „koledují“ o to, začít sbírat zkušenosti na poli mezinárodním. Budiž jim to přáno. O tom, jak to všechno začalo, jsem si povídala se zakladatelkou tohoto „školního“ divadla, Jarkou Holasovou.
Jak jste přišli zrovna na Cibulovu pohádku Paní Bída?
Po představení „O Honzoj“, které jsme s Jakubem dělali jako sólovku v rámci výuky na ZUŠ, kdy si přinesl předlohu, ze které jsme použili jen několik motivů, si vybral právě tuhle pohádku…
Jakým způsobem vznikala inscenace a jak se posouvala od námětu k výslednému tvaru?
Jako vždycky, těžko. Líbil se mu jen moment nachytání Smrti na hruškách. Takový Dařbuján a Pandrhola nebo To je dobře, že je Smrt na světě. Hledala jsem, čím by to mohlo být zajímavé, a začali jsme přemýšlet, co by se stalo z globálního hlediska, co by to udělalo se Zemí, jak by byla zatěžkána a kam by to vedlo. Nutně bylo třeba vytvořit mechanismus otáčivé zeměkoule, byl třeba další hráč (Pavel Holínský) a zkoušením a psaním scénáře se stal dalším hercem na jevišti.
Římská dvojka na konci názvu poukazuje na vznik druhé verze. Jak se liší od první a proč vůbec vznikla?
Když jsme si mysleli, že vše je „nahozeno“ a diváky by to mohlo oslovit, vyjeli jsme „ověřovat“, a došlo na otázky: Kdo je to, kdo šlape? Proč se mluví v kosmické lodi rusky? Proč to všechno padá? Co se děje na Zemi na konci? A tak a podobně. Mysleli jsme si, že si divák domyslí nebo že si to přebere sám…Na Dětské scéně v Trutnově nám došlo, že tvořit ano, ale holt přesněji a pustili se do další verze „poučeni“. Stálo nám to za to.
Druhá verze je v něčem jasnější, doslovnější a v něčem úplně jiná.
Když se na dvouletou práci podívám zpátky, jsem za ni ráda. Hodně jsme se na ní naučili, hodně jsme se s ní potrápili a bylo velmi zajímavé sledovat a poslouchat ohlasy diváků a lektorů na různých přehlídkách. Musím se přiznat, že i druhá verze se liší představení od představení, to, co bylo v dubnu v Hradci Králové už není pravda. Za vrchol zatím považuji představení na Jiráskově Hronově (tam jsme dostali doporučení ze Šrámkova Písku).
Název vašeho divadelního souboru nabízí hned dvě otázky: Proč Někdo a co znamená protimluv Dvoučlenný soubor jednoho herce?
To už jsem vlastně trochu vysvětlila. Jakub začínal sám jen s technickou pomocí v zákulisí a vývoj a potřeba chtěla, aby byli dva. Název si velmi oblíbil právě ze zkoušení v jiném souboru. Když bylo něco potřeba, řeklo se „někdo“ to podá, udělá, řekne a byl to Jakub. Když hledal název svého souboru, bylo to jasné.
Co chystáte se souborem nového?
Chystáme, chystáme, bude to opět těžké a nejen proto neprozradíme, abychom to nezakřikli.
Klepu na vlastní temeno!
V Ostravě, 29. září 2009
79. Jiráskův Hronov, Zpravodaj č. 5, 30. 7. 2009
SMRT NA HRUŠNI
Můžeme objet na bicyklu zeměkouli? Možná že ne, ale dá se to zkusit. Herci z Někdo – dvoučlenný soubor jednoho herce to zkusili. A u toho se bavila většina diváků.. Kdo z vás by nechtěl přetvářet svět malými domečky v Africe, Asii, Jižní Americe?
A znovu je nechat zmizet. Když se šlape do pedálů, kola se točí dál. A show must go
on. A Země je menší a menší.. Tak je možná lepší se zastavit, aby se z té naší zeměkoule
nestal splasklý míč. Byli jsme svědky loutkového divadla „par excelence“, není
možné neocenit technickou a pracovní zručnost výrobců a vynálezců tohoto teatrálního
vehikula. Je to skoro klasický příklad autonomního divadelního objektu, který vykládá
sebe sama. Patafyzický stroj, bicykl, pohání primitivní trasmisií neuměle barevnou zeměkouli
uplácanou na šikmé otočné ose. Tato zdánlivě jednoduchá mechanická hračka má
metafyzický přesah. Příběh je jednoduchý, paralelní děje jsou ozvláštněny naivní komikou,
plnou drobnokreseb.Vtipné paradoxy jsou lehce gradované, (protinožci, vyloupení
banky) a dobře čitelné. Zpětné zrcadlo na kole umožňuje zpětný pohled. Proto cyklista
v klíčovém momentě zastavuje děj a začíná destrukce. Svět se zbavil ekologické katastrofy
horlivě vybudované manipulátorem loutek a domečků. Na prázdné zeměkouli
zůstává kostel a hruška. Maličká figurka chlapečka znovu zmešká vyučování. Smrtka
zmizela uvězněná na hrušni.
Ján Zavarský
Diváci po představení…
No tak to bylo dost dobrý, fakt, super, originální. Jsem
spokojenej.
Líbilo se mi to moc, pro mě je to jedno z nejlepších věcí, co jsem zatím viděl.
Bylo to vtipné, a navíc ze života. Spokojenost.
Konečně jsem viděl rotoped, který má smysl.
Jsem rád, když mladí jsou chytří a nedělaj chytrolíny.
Líbila se mi nápaditě zpracovaná scéna, a tak vůbec, fajn to bylo.
Líbilo se mi to. Bylo to vtipné a zároveň to mělo hloubku.
Příjemné. Skvělý nápady.
Ne že by to nemělo chyby, ale všechno jsem jim odpustila pro tu hravost a vtipnost.
Na tak malý ploše, chytře vymyšlená a vtipná scéna, hravost, inteligentní humor, dobrý.
Zasmál jsem se.
Nejlepší byl smrťák na stromě, taky bych ho tam odstěhovala.
Dobrý, fakt. Jen ten závěr, jak tam zůstal kostelík a škola, mi na ně připadal dost „dospělý“.
79.
Jiráskův Hronov, Zpravodaj č. 5, 30 . 7. 2009 – II. část
SVĚT
NA GLÓBU GLOBÁLNÍHO SVĚTA
Ve své podstatě je každé divadlo politické. Čímž mám na
mysli, že se nutně dotýká naší polis, naší obce, našeho světa,
našich životů, našeho já v soudobé společnosti. Politické, globální
metafyzické je divadlo, které předvádějí dva studenti jaroměřského
gymnázia – Jakub Maksymov a Pavel Holínský. Ve dvě na hruškách
II. je, jak pořadová římská číslice napovídá, inscenace, která
prošla vývojem, podobně jako vývojem prochází naše civilizace i
naše vlastní já. Dovolím si také úvodem rouhačsky prohlásit, že
evoluce této inscenace dosáhla svého vrcholu a před diváky se tak
odehrává, ba doslova roztáčí, archetypální příběh o světě,
který notoricky známe a který nás zároveň bytostně přesahuje. Výrazným
atributem jaroměřské inscenace je její komplexnost. Není do hloubky
propracovaná pouze po stránce tematické; vytříbené a promyšlené
je rovněž její řešení technické, přičemž je třeba připomenout,
že si tvůrci sami pro svou inscenaci sestrojili nemálo komplikovaný
mechanismus, který se jim stal jak hracím prostorem, tak východiskem
k rozehrávání situací. Rotační glób, který tak výrazně připomíná
třetí planetu nám nejznámější sluneční soustavy, je při svém
pohybu na scéně odkázán na fyzickou aktivitu herců. Propojení mezi
herci a jejich technikou je natolik úzké, že jedno bez druhého není
schopno existovat. Bytí a jednání jednoho je podmíněno existencí
druhého. Z této vzájemné provázanosti a osobní angažovanosti
generuje další z pozitiv této nedlouhé, leč hutné a pestré
inscenace. Herectví Jakuba Maksymova možná postrádá v některých
aspektech precizní techniku, nabízí však mnohem více: přirozenou
autenticitu projevu, nasazení, naladění a radost ze scénického jednání,
která je po zásluze odměňována mnoha záměrnými i ne zcela zamýšlenými
(leč půvabnými) okamžiky, v nichž se před námi zhmotňuje sama
magie divadla. Raketa samovolně odlétnuvší v naprosto pravém okamžiku
nechť je mi svědkem mého tvrzení. Domnívám se (a utvrzuje mne v
tom i včerejší třetí zhlédnutí této inscenace), že není v amatérském
divadle mnoho tak mladých a přemýšlivých tvůrců, kteří jsou zároveň
obdařeni darem sebereflexe a jisté živelné urputnosti. Jaroměřští
studenti (pod pečlivým pedagogickým dohledem Jarky Holasové) jsou ukázkou
toho, že divadlo přeje otevřenosti, aktivitě a vizím. Tato
inscenace je totiž zároveň pohádkou, filozofickým zamyšlením,
precizní hravou ukázkou dovedností a zručnosti i ryzím prouděním
energie mezi jevištěm a hledištěm. Divadlo v sobě ze své podstaty
spojuje globální s lokálním. A já nemohu než s velkou radostí
konstatovat, že tato inscenace je skutečně bytostně glokální –
globální i lokání zároveň. Je divadlem, které stojí víc než za
vidění.
Petr Christov
O
autorech…
Jarmila
Holasová a Jakub Maksymov
Jak
dlouho a jakým způsobem tato inscenace vznikala?
Jakub: Tato inscenace se tvoří
už dva roky. Prvním impulsem byla španělská lidová pohádka Paní
Bída, kterou jsem si našel, přečetl a která mě zaujala. Motivem je
podobná pohádce Dobře tak, že je smrt na světě. Přemýšleli jsme
o tom, co by se stalo globálně, kdyby Smrt byla přilepená někde na
hrušce a nemohla odnášet mrtvé.
Jak
vznikl nápad s kolem?
Jakub: První impuls byl od
Jarky.
Jarko,
v čem je Jakub výjimečný?
Jarka: My se s Jakubem známek
kolik let, Jakube, pomoz mi.
Jakub: Deset
Jarka: Deset?
Jakub: Jojo.
Jarka: Tak my se známe deset let a nedávno mě šokoval tím, že mi
řekl, že když ho poprvé maminka do dramaťáku přivedla, říkal: s
touhle ženskou nikdy v životě nechci mít nic společnýho.
Je
to tak?
Jakub: Je.
Jarka: Dobře. A po hodině a půl, když odcházel z první lekce, tak
se zase vracel a pořád se vracel a vracel se těch deset let. Co je na
něm výjimečného?
Mám říkat, jako že je chytrej, že přemejšlí, že chce dělat,
… já nevím, jestli to je výjimečné v dnešní době…
Ty
máš zkušenosti.
Jarka: já nevím, jak mám všechny
děti takové. Nevím, jestli se to vypěstovalo nebo to tak bylo, ale
jsme stejná krevní skupina a o tom si myslím, že to je.
Co
tebe, Jakube, nejvíc na téhle inscenaci baví?
Jakub: To je těžké říct nějakou
výseč, mě to baví celý. Jinak bych to nedělal.
Jarka: Ony ty porodní bolesti a diskuze mezi námi jsou někdy na život
a na smrt. První inscenaci, kterou jsme dělali, jsme tvořili o prázdninách
společně po mailu. To bylo takové dobré, že jsme na sebe neviděli
a navíc papír snese všechno. Tam jsme možná našli společnou
cestu. Ale další rok na Paní Bídě taky nebyly porodní bolesti
jednoduché. Že?
Jakub: No, zrovna teď rodíme zase a je to stejně tvrdý.
Co
rodíte?
Oba: My nevíme, jestli to ještě
řekneme, my to neřekneme. Protože je to perný.
Jarka: Mysleli jsme si, že tu bude chvíle to probrat, ale zatím jsem
se včera jenom pohádali. Že?
Jakub: Je to tak.
Jarka: Ale já si myslím, že to k tomu patří. Jinak by to nešlo. A
taky si myslím, že ty věci, za kterými si stojíme, musí bolet.
Eva K.
U vás na návštěvě: Hudební škola realizuje i mezinárodní projekty
Jaroměř (Náchodská deník, 10. 5. 2009) - Založení hudební školy v Jaroměři se datuje k roku 1940. Škola sídlí od roku 2000 v nově postavěné budově a nabízí výuku v oboru hudebním, výtvarném, dramatickém a tanečním.
Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/Lenka Říhová
V hudebním oboru se vyučuje zpěvu a hře na zobcovou a příčnou flétnu, saxofon, klarinet, pozoun, baryton, tenor, tubu, trubku, klasickou kytaru, elektrickou a basovou kytaru, bicí nástroje, housle, klavír, varhany, clavichord, klávesy a akordeon.
Na škole působí Komorní pěvecký sbor Bel Canto, Kytarový orchestr, Smyčcový soubor, Flétnové soubory, Žesťový soubor, rocková kapela Hot Rock, Big Band a Dechový orchestr.
Kromě kvalitní výuky realizuje škola mezinárodní projekty a mezinárodní výměny studentů mezi žáky naší školy a jiných organizací. K těm nejaktuálnějším patří proběhlé Slovinské dny a připravované květnové setkání 48 mladých lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy rasismus, xenofobie a židovská kultura.
V minulých letech škola pořádala česko – slovinský projekt Dva světy, který propojil svět slyšících a neslyšících žáků. Mezinárodní projekt Barbara Celjská ve městě Celje (Slovinsko) pak umožnil setkání našich studentů s mladými lidmi z Anglie, Litvy, Slovenska a Slovinska. V říjnu 2008 vzniklo při škole občanské sdružení Kolegium hraběte F. A. Šporka jehož hlavním cílem je podporovat rozvoj kulturních a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí. Hned v listopadu získalo Kolegium finanční podporu ve výši 480 tisíc korun na projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ a uspělo tak v konkurenci 72 žadatelů o finanční podporu od Evropské komise.
Kromě pravidelných koncertů žáků patří k tradičním akcím pořádání Školního bálu, Masopustu v Jaroměři a v Domově sv. Josefa v Žirči, Jazzoměře – prosincových jazzových koncertů, Koncertu rodiny a koncertu generací, spolupráce s mateřským centrem Rozmarýnek (příprava tvůrčích dílen pro nejmenší děti a jejich rodiče) a spolupráce s Městským muzeem a Městským kulturním střediskem. Svoje umění předvádějí žáci nejen v Jaroměři a okolí, ale i v jiných krajích, v Německu, Polsku a Slovinsku. (lin)
Brundibár, 17. května 2009, ČRo 3 Vltava, Týden v kultuře, 25:22 –
30:46 (ZDE)
Děti z Česka i ze zahraničí uvedly terezínskou operu Brundibár
Jaroměř /Náchodský deník, 19. 5. 2009/ - Děti z České republiky, Litvy, Německa a Slovinska po týdnech usilovného zkoušení představily v pondělí v Městském divadle operu z období holocaustu – Brundibár. Celý program s názvem Nedovedu pochopit... poukázal slovy pamětníků na zlo, které nacismus spáchal. „Mezinárodní projekt jsme chtěli uskutečnit už dlouho, jen jsme hledali téma, které by bylo přitažlivé pro všechny. A myslím, že neonacismus, holocaust a židovská kultura jsou témata velice poučná, varující, aktuální i přitažlivá,“ říká Pavel
Linha, koordinátor projektu a ředitel ZUŠ F.A. Šporka v Jaroměři. „Když jsme se o toto téma začali vážně zajímat, podařilo se nám zjistit spoustu neuvěřitelných souvislostí, jako například že v budově naší umělecké školy dříve žila židovská rodina, která byla deportována do Terezína,“ dodává
Linha. Dětská opera byla realizována netradičním způsobem - jako stínohra. Operu Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf
Hoffmeister. Když roku 1942 Hans Krása odjel do Terezína, začal operu cvičit s dětmi v koncentračním táboře. Do práce neustále zasahovaly transporty. Dětské herce odvezené do koncentračních táborů na východě musely nahrazovat děti z nových transportů. (Markéta Volfová)
Mezinárodní setkání studentů bylo úspěšně zakončeno provedením Brundibára
Ve dnech 10. až 20. května probíhalo v Jaroměři mezinárodní setkání studentů z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky. Přijeli sem, aby se společně zabývali tématy:
2. světová válka, holocaust a židovská kultura. Kromě toho secvičovali veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa
Hoffmeistera. Každá z národních skupin pak představila svoji zemi a historii Židů v rámci „národních večerů“. Tvůrčí dílny byly opět tématicky zaměřené: Hebrejská abeceda a setkání s pamětnicí (Židovské muzeum v Praze), Židovské tance (taneční škola
Besamin), Holocaust (Nadace Člověk v tísni). Přímo v budově naší školy nás pak navštívil pan Ronovský, který pamatuje naši budovu v době, kdy tam žila Hana Ehrenfestová a její synové. Český národní večer pak vyvrcholil hudebním programem před budovou školy a odhalením pamětní desky s textem: „Na památku Haně Ehrenfestové, zde narozené 5. V. 1895, a jejích synů
Harryho, Karla a Igora. Nikdo z nich se z koncentračního tábora v Osvětimi nevrátil.“
Dalším milým hostem byla Jana Reneé Friesová, která se v Josefově narodila a osobně zažila provedení Brundibára v terezínském ghettu za 2. světové války.
Naše provedení Brundibára (18. května) po hudební a divadelní stránce vysoce hodnotila a byla velice ráda, že se podobným tématem zabýváme. Kromě samotného Brundibára byly součástí komponovaného pořadu „Nedovedu pochopit…“ natočené dokumenty a dobové fotografie.
Na realizaci projektu a natočení dokumentu se podíleli: Lenka Šrejberová, Edita Valášková, Petr Hrudka, Jakub Maksymov (interpretace textů), Jakub Maksymov (zvuk), Matouš Holas a Jarka Holasová (střih), Jarka Holasová a Jakub Maksymov (scénář a režie stínohry), lektoři: Jarka Holasová, Milan Lukášek a Vlastimil Kovář, Kristýna Brzková (dirigentka komorního pěveckého sboru Bel
Canto), Nikola Hájková a Pavel Linha (klarinet), Ivana Kubíčková (klavírní doprovod), Vlastimil Kovář (hudební aranžmá), Jana Moravcová, Nikola Hájková, Pavel
Linha, Iveta Hofmanová, Milena Lelková (tlumočení během projektu), Radka Morávková a Roman Horský (technické zázemí a volnočasové aktivity), Cyril Holas (fotografie a záznam), Milan Morávek (výroba
fotoprezentace), Pavel Linha (koordinátor projektu).
Poděkování patří: Janě Reneé Friesové, Doc. ThDr. Tomáši Novotnému a pěveckému sboru Adash při Ostravské univerzitě, Evě Albrechtové, Petru Ronovskému, Židovskému muzeu v Praze, Nadaci Člověk v tísni, Josefu Horáčkovi a zaměstnancům Městského kulturního střediska v Jaroměři.
Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři.
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
Za nasazení, energii a tvůrčí nápady děkuje všem zúčastněným Pavel Linha – koordinátor projektu
Náchodský
deník, 22. 12. 2008
Získali podporu na projekt Brundibár – neobyčejný příběh
Jaroměř - Občanské sdružení Kolegium hraběte F. A. Šporka, které
bylo zaregistrováno v říjnu letošního roku za účelem podpory
kulturních a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí, získalo
grant od České národní agentury Mládež.
Autor: Divadlo hudby
„Projekt
tohoto sdružení byl podpořen ve sta procentech rozsahu a patřil mezi
čtyři úspěšné mezinárodní výměny mládeže. Uspěl v
konkurenci devatenácti žadatelů, kteří k 1. listopadu svoje žádosti
ke grantové komisi doručili. Úspěšnost žadatelů činila 21
procent. Celkově posuzovala komise 72 projektů z různých oblastí a
záměr Kolegia hraběte F. A. Šporka získal čtvrtou nejvyšší
finanční podporu v celkové výši 480 tisíc korun,“ pochlubil se
Pavel Linha, člen sdružení a ředitel Základní umělecké školy.
Dalšími
partnery projektu jsou Musikverein Paukenschlag z Německa, Youth
Exchange Agency z Litvy a Ljudska univerza Celje ze Slovinska. Ti se
sejdou ve dnech 10. až 12. března příštího roku, kdy proběhne úvodní
plánovací návštěva, která je nedílnou součásti tak velkého
projektu.
„V
měsíci květnu se pak na deset dní sjede do Jaroměře 48 mladých
lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude
probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery
Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod
vedením zkušených lektorů na výrobě kostýmů, rekvizit, kulis, nácviku
divadelní, pěvecké a instrumentální složky díla,“ popsal Linha.
Kromě
toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s
tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti
budou realizovány ve spolupráci se zaměstnanci bývalého koncentračního
tábora v Terezíně. Přímo v areálu proběhne tvůrčí dílna tématicky
spjatá s druhou světovou válkou. Během projektu bude natočeno DVD
se záznamem veřejného provedení opery Brundibár. Součástí DVD
bude také prezentace programu Mládež v akci. DVD je určeno každému
účastníkovi výměny a zároveň bude vyrobeno padesát kusů pro účastníky
zamýšlených seminářů věnujících se problematice přípravy a
realizaci výměny mládeže. Tyto semináře budou realizovat lektoři
a organizátoři mezinárodní výměny mládeže.
„Předpokládáme,
že kontakt s potencionálními zájemci z okolí Jaroměře může přivést
další organizace k realizaci podobných aktivit,“ domnívá se člen
sdružení Pavel Linha.
(Hynek Šnajdar)
Náchodský deník, 8. 12. 2008
Chtějí zrekonstruovat operu z koncentračního tábora
Jaroměř - Jednou ze zásadních novinek jaroměřské „ZUŠky“ je registrace Kolegia hraběte
F. A. Šporka na Ministerstvu vnitra.
Fotografie dětského souboru z filmu Theresienstadt. (majetek Židovského muzea v Praze)
„Kolegium bude organizovat kulturní akce, mezinárodní a výměnné pobyty mládeže. Budeme se snažit získat granty a finanční prostředky, o které základní umělecká škola nemůže žádat,“ říká Pavel Linha, ředitel Základní umělecké školy F. A. Šporka.
Kolegium už vypracovalo projekt, který je nyní zařazen do výběrového řízení, které proběhne v polovině prosince. Projekt s názvem „Brundibár – neobyčejný příběh“ spočívá v tom, že 48 mladých lidí z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky budou společně připravovat provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy, která byla za 2. světové války hrána v koncentračním táboře Terezín. „Záměrně jsme hledali téma, které by mohlo oslovit mladé lidi z různých států Evropy. Téma, které nabízí širokou paletu aktivit pro účastníky projektu. Nedílnou součástí bude i návštěva koncentračního tábora v Terezíně a tvůrčí dílna přímo v areálu.
Tato opera byla za války hrána i během inspekční cesty pracovníků Červeného kříže. Ti pak následně odjížděli z Terezína s pocitem, jak dobře se tam lidem žije.
Během 10 dnů budeme pracovat s tématy rasismus, xenofobie a Židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci s Židovským muzeem a Židovskou obcí v Praze,“ upřesňuje Pavel Linha. (Markéta Volfová)
Náchodský deník, 14. 11. 2008
Exkluzivní cyklus Ave Maria - Vánoce 2008
Východní Čechy - Cyklus patnácti slavnostních předvánočních charitativních koncertů pod záštitou královéhradeckého biskupa msgre Dominika Duky se bude konat v městech Královéhradeckého, Pardubického a Ústeckého kraje v období od 6. do 21. prosince.
Ilustrační foto Autor: Deník
V Královéhradeckém kraji se koncerty uskuteční v osmi městech – v Hradci Králové, kde mají desetiletou tradici (14. a 21. prosince), dále v Hořicích (10. prosince), Náchodě (18. prosince), Broumově (20. prosince), Jaroměři (17. prosince), Dobrušce (11. prosince), Rychnově nad Kněžnou (16. prosince) a ve Dvoře Králové nad Labem (7. prosince).
Od roku 2005 pořádá královéhradecká Umělecká agentura Emma pravidelně v prosinci exkluzivní cyklus předvánočních chrámových koncertů pod titulem Ave Maria.
Koncerty jsou připraveny v ojedinělé dramaturgii založené na zvuku dvou královských nástrojů – křídla a varhan. Oba nástroje rozezní vynikající umělci. Tento jedinečný zážitek umocní skladby a árie v provedení operních pěvců, dětského a smíšeného pěveckého sboru.
„Do dramaturgie koncertů jsem zařadila i pěvecké sbory z jednotlivých měst, které si jistě zaslouží příležitost k vystoupení,“ říká Ema Hubáčková. Budou to například dětský pěvecký sbor Carmina z Rychnova nad Kněžnou, smíšený sbor Gymnázia B. Němcové v Hradci Králové - Gybon, Skřivánci – pěvecký sbor Jiráskova gymnázia Náchod, Komorní sbor Bel Canto ZUŠ Jaroměř či dětský sbor ZUŠ Polička.
Účinkují klavírní virtuos Vladimír Župan, zasloužilý umělec Ukrajiny, jehož medailonek nedávno vysílala Česká televize, dále přední představitel české varhanní školy Michal Novenko, operní pěvkyně Ema Hubáčková (soprán) a Ladislav Mlejnek, sólista Státní opery v Praze a Národního divadla v Brně.
Letošní koncerty se pořádají též v duchu charitativním. Dvakrát ročně agentura Emma v souvislosti se svou uměleckou činností přispívá na charitativní projekty.
„V tomto roce bych ráda prostřednictvím koncertů zprostředkovala pomoc potřebným, a tak v souvislosti s cyklem Ave Maria 2008 vyhlašuji ve spolupráci s Českým rozhlasem Mariánskou sbírku včetně dárcovských SMS. Zakoupením vstupenky každý posluchač přispívá na charitativní projekty ve městě a v kraji.
Věřím, že se nám podaří spojit umění s pomocí potřebným a že naši posluchači budou mít srdce otevřená,“ dodává Ema Hubáčková.
(zr)
Náchodský deník, 9. 11. 2008
Jaroměřské loutkaření jde do premiéry
Jaroměř/ Loutkové divadlo má ve městě na soutoku tří řek letitou tradici. Jaroměřské loutkaření je první ročník přehlídky loutkářských souborů z tohoto města. To bude zahájeno dnes v 10 hodin.
Ilustrační foto Autor: Karel Dvořák
„Každoroční přehlídka Boučkova Jaroměř má za cíl přivést našim divákům představení souborů z celé republiky. Vzhledem k tomu, že v Jaroměři kromě našeho domácího souboru LS BOĎI existuje ještě víc takových nadšenců, kteří se věnují loutkovému divadlu, rozhodli jsme se založit tuto novou tradici. Jde o nesoutěžní přehlídku loutkářských souborů města Jaroměře,“ vysvětlil principál LS BOĎI Roman Bedřich Bauer.
Podle něj nejde o žádné srovnávání či soupeření. „Jde o to, aby loutkoherci v jednom dni ukázali malým i velkým divákům, že loutkové divadlo se hraje i jinak, než jen v tom našem kukátku Boučkova loutkového divadla. A jestli ho někdo hraje lépe než ten druhý, to skutečně na této přehlídce nikdo hodnotit nebude,“ vysvětlil Bauer, který doufá, že se přehlídka stane každoročním příjemným setkáním lidí, kteří se věnují tomuto krásnému koníčku.
A co návštěvníci uvidí? Po slavnostním zahájení zahraje LS BOĎI pohádku O prasátkách.
V 11 hodin se představí Moje pětka ZUŠ F. A. Šporka s „kusem“ Chudý a veselý a Kdo–si ze stejné školy uvede Osudové kolo. Ve 13 hodin diváci zhlédnou hru Hurá za princeznou v podání souboru The Blooma. Ve 14.45 hodin je na programu pohádka Princ a prasátko v provedení LS Maminy Jaroměř a po nich vystoupí DLS Blechy s inscenací Potkal šnek šneka.
(Hynek Šnajdar)
Náchodský deník, 20. 10. 2008
Dramatický obor "zušky" oslavil dvacátiny
Jaroměř - Literárně–dramatický obor ze Základní umělecké školy F. A. Šporka oslavil kulaté dvacáté výročí od svého vzniku.
Oslavy a gratulace proběhly stylově – jak jinak, než vystoupením loutkářských souborů. Právě na loutkové divadlo se totiž jaroměřský „dramaťák“ specializuje, a to od roku 1997, kdy se do vedení opět dostala Jarka Holasová. Na výročním představení se hrály pohádky Srdce víc než noha, v podání Jaroměřské loutkářské konzervatoře. Další pohádku Chudý a veselý zahrál soubor Moje pětka a závěrečné vystoupení O muži, který počítal šišky představilo seskupení loutkářů s názvem Spolu, ale každý sám. Zmíněné poslední vystoupení získalo na Loutkářské Chrudimi Cenu za výtvarně-hudební zpracování.
Zájem ze strany dětí o „dramaťák“ je velký. „Pomáháme dětem zbavit se ostychu, umět se vyjadřovat, prezentovat, pracovat ve skupině. Později se také zúčastňují různých soutěží a reprezentují tak naši základní a uměleckou školu,“ říká Jarka Holasová.
Literárně – dramatický obor vznikl v září roku 1988 v Lidové škole umění a jeho první učitelkou byla Jarka Holasová, která soubor vede dodnes. Na sedm let však kroužek dočasně opustila a věnovala se plně mateřským povinnostem. V dobách, kdy základní škola umění sídlila ve starých prostorách v Husově ulici a trpěla nedostatkem místa, literárně – dramatický obor se scházel v suterénu Základní školy Na Ostrově. Roku 2003 vznikl soubor Spolu, ale každý sám, který tvoří nejstarší žáci. O dva roky později se rodí další seskupení Moje pětka – pětka Jarky Holasové. Nejnovějšími soubory jsou Někdo a Kdo-si.
(Markéta Volfová)
Náchodský deník, 12. 06. 2007
ZUŠka dostala jméno po hraběti F. A. Šporkovi
JAROMĚŘ - Základní umělecká škola, která vychovává děti v mnoha rozmanitých oborech, má nový název. Dostala totiž jméno po mecenáši umění F. A. Šporkovi. Nápad ředitele školy Pavla Linhy však zpočátku narazil na odpor některých obyvatel města. Nakonec se však Šporkovo jméno do názvu školy podařilo prosadit. Více v dnešním vydání Náchodského deníku. (Hynek Šnajdar)
Náchodský deník, 08. 06. 2007
Pokřtí jaroměřskou ZUŠku
JAROMĚŘ - Základní umělecká škola Jaroměř pořádá Slavnostní koncert a Zahradní slavnost při příležitosti křtu na Základní uměleckou školu F. A. Šporka.
Slavnostní koncert se uskuteční v pátek 8. června v 19.30 hodin v Městském divadle Jaroměř. Vystoupí Big Band, Komorní sbor BEL CANTO, kytarový orchestr, Dechový orchestr, uskuteční se také módní přehlídka, taneční vystoupení a vystoupení Barokní opery. Ve 22 hodin bude před budovou školy odhalena nadživotní loutka F. A. Šporka.
Zahradní slavnost se koná v sobotu 9. června od 10.30 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Na návštěvníky čekají soutěže a hry, divadelní představení, vystoupení žáků hudebních oborů a další. (Milan Moravec)
Mladá
fronta Dnes, 27. 07. 2007
Benefice opět pomůže Domovu sv. Josefa v Žirči (zkrácená
verze)
Žireč - Svatoanenské zahradní slavnosti aneb Slavnosti bez bariér
se budou konat v areálu Domova sv. Josefa a v přilehlém zámeckém
parku v Žirči u Dvora Králové nad Labem už pošesté. Domov sv.
Josefa je jediné místo v Česku, které nabízí útočiště lidem
nemocným nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou.
Slavnosti začnou zítra ve 13 hodin v kostele sv. Anny mší svatou,
kterou bude sloužit biskup Dominik Duka. Program dále nabídne jarmark
lidových řemesel a chráněných dílen, představí se různé
organizace pomáhající zdravotně postiženým a hendikepovaným
lidem. V kostele bude znít celý den vážná hudba, například v podání
učitelů ZUŠ Jaroměř či
skupiny Musiquette Opočno. V 18 hodin rozezní varhany se zvonkohrou Václav
Uhlíř a Vít Havlíček. Děti čeká zábavný a výtvarný koutek,
soutěže, kouzelník i projížďky na ponících.
Výtěžek z benefiční akce připadne na dokončení Domu v zahradě,
kde by našli ubytování stážisté a návštěvy klientů Domova sv.
Josefa.
Náchodský
deník, 12. 06. 2007
Škola dostala jméno po hraběti F. A. Šporkovi (zkrácená verze)
Základní umělecká škola v Jaroměři byla svědkem nevšední události,
která úzce souvisela s novým názvem tohoto vzdělávacího zařízení.
Jaroměř/Základní umělecká škola, která vychovává děti v mnoha
rozmanitých oborech,
má nový název. Dostala totiž jméno po mecenáši umění F. A. Šporkovi.
Nápad ředitele školy Pavla Linhy však zpočátku narážel na odpor
některých obyvatel města. Nakonec se však Šporkovo jméno do názvu
školy podařilo prosadit.
V této souvislosti se v městském divadle i ve škole konala slavnost
plná hudebních, tanečních i divadelních vystoupení. V rámci
programu křtin nového názvu školy vystoupily Žesťový kvartet,
Kytarový orchestr, Houslový soubor, pěvecký sbor Bel canto, diváci
zhlédli taneční vystoupení Vojáčci a panenky a součástí
dvoudenních oslav byla i módní přehlídka. Poprvé byla také
uvedena barokní opera O komínku zedníky nakřivo vystavěném autora
Karla Loose.
"V našem pojetí jde o loutkové nastudování doprovázené
paralelními výstupy sólistů a orchestru," uvedl ředitel školy
Pavel Linha. Na nastudování opery se podílely hudební, literárně
dramatický a výtvarný obor. Po křtu školy, při němž byla
odhalena nadživotní plošná loutka vysoká téměř pět metrů, zahrály
Dechový orchestr a Big Band. (hyš)
Rokycanský
deník, 26. 05. 2007
Ve Zbiroze začnou Uničovští (zkrácená verze)
Festival vrcholí před 18. hodinou vystoupením všech souborů
Zbiroh/Hudební festival Vačkářův
Zbiroh dnes pokračuje. Čtrnáctý ročník odstartoval včera
odpoledne, kdy v obcích kolem města koncertovala Berounská šestka. Dění
odstartuje desátá hodina se znělkou a přivítáním hostů. Následuje
produkce Uničovských a v 11.10 obsadí pódium Bezdružičtí. Polední
přestávka trvá devadesát minut - přesněji do 13.30 hodin. V 15.15
vystoupí ZUŠ Jaroměř. Od 19 hodin se v proluce představí Šlapeton.
"Na neděli zbývá promenádní koncert na zbirožském zámku s
umělci z Jaroměře," vypočítal průběh starosta Jiří Pražský.
(Václav Havránek)
Učitelské noviny, březen 2007
Jazzoměř v Jaroměři
Ve třech dnech 24. - 26. listopadu 2006 proběhl v prostorách Základní umělecké školy a Městského divadla v Jaroměři první ročník Jazzoměře, akce věnované tématu improvizace. Původní myšlenka, improvizace v hudbě, se již během příprav rozrostla
o pokus ověřit si možnosti improvizace v umění obecně. Do školní akce se zapojily hned tři obory - výtvarný, literárně-dramatický a hudební. Jazzoměř otevřel pátečním koncertem Gera band, soubor zkušených jazzových hudebníků vedených dnes již legendárním trumpetistou Michalem Gerou.
Na příjemně uvolněnou náladu večerního koncertu navázala tvůrčí atmosféra dopoledního improvizovaného setkání všech tří oborů. Úvod tvořilo improvizací se bavící duo zobcových fléten učitel – žák, které pootevřelo množnosti, které by těm nejmenším přinášelo pravidelné
„zablbnutí si“ bez not. Projevilo se, že nejvlastnější je volná svobodná tvorba pro žáky divadelního oboru, stačí navodit téma. Podobně je tomu
i u výtvarného oddělení. Zcela jiná je situace u muzikantů z valné většiny pevně fixovaných na noty. K uvolnění ale vždy došlo při společném vytváření rytmických ploch, do kterých se s chutí zapojovali všichni přítomní bez rozdílu, dopoledne plynulo usměrňováno jen předem stanovenými tématy až k závěru tvořenému živým obrazem, dozdobeným výtvarníky a zvukově kolorovaným muzikanty. A závěrečná tečka – papírová koulovačka!
Odpoledne patřilo nácviku a procvičování harmonicky jednodušších jazzových standardů. Den završil svými koncerty stále se lepšící Dechový orchestr a po přestávce
i Taneční a swingový orchestr, oba bandy vedené Františkem Schejbalem. Nedělní dopoledne bylo věnováno potřebné inspiraci mladých hudebníků, sledování záznamů koncertů špičkových interpretů moderní hudby, improvizátorů, skladatelů – od Milese Davise po Charlese
Lloyda.
První ročník Jazzoměře ukončilo odpolední setkání účastníků i pedagogů na společném jam session, na kterém měli muzikanti možnost předvést, co se na sobotní jazzové dílně naučili. Snad touto třídenní akcí byla nastartována nová tradice, která by pomohla získávat žáky pro další rozvíjení svých improvizačních schopností nejen individuálně nebo s kolegy z oboru, ale třeba i při společném setkání napříč obory.
(Martin Brunner)
Náchodský
deník, 20. 02. 2007
Mají smutek, neb Masopust utek (zkácená verze)
Jaroměř - "Máme smutek a zármutek,
Masopustnám rychle utek," notovali si o víkendu muzikanti a maškary
ze Základní umělecké školy Jaroměř. Žákům a učitelům se
masopustním programem podařilo rozesmát místní obyvatele - nemocné
roztroušenou sklerózou. Děti předaly nejen peněžitý dar jaroměřských
občanů, ale také malé a veselé dárečky od výtvarníků, koláče,
zákusky, salám a jablíčka od sponzorů a hlavně chvíle rozptýlení
a dobrou náladu. (jah)
Náchodský
deník, 10. 02. 2007
Pojmenování po Šporkovi je pro uměleckou školu výzvou (zkrácená
verze)
Jaroměř - O změně v názvu
Základní umělecké školy Jaroměř se v současné době vedou obšírné
diskuse. Má být škole udělen česný název podle hraběte Šporka?
To by měla vyřešit anketa, která bude součástí příštího
infoservisu. Radní se s vedením školy domluvili na posunutí termínu
rozhodnutí o názvu, aby byl větší prostor pro diskusi a na zpracování
ankety. Zastupitelé města budou v březnu informováni, jak se situace
vyvíjí a na dubnovém zasedání zastupitelstva se teprve rozhodnou. Některé
umělecké školy již čestný název mají a to přišlo učitelům té
jaroměřské jako dobrý nápad. "Změna v názvu školy pro nás
znamená výzvu například ke spolupráci se Základní uměleckou školou
v Lysé nad Labem, kde se hrabě Špork pravděpodobně narodil,"
řekl nám ředitel jaroměřské ZUŠky Pavel Linha. Je to podle něho
také závazek kvality při pořádání hudebních koncertů na Kuksu.
V době Šporkova působení byl Kuks nedaleko Jaroměře pro své okolí
kulturním centrem.
Na čestném názvu školy - Základní umělecká škola F. A. Šporka
v Jaroměři se mnozí lidé shodli a někteří by rádi prosadili některého
místního rodáka. "My jsme ale hledali někoho, kdo by dokázal
svou činností zaštítit všechny obory, které na škole vyučujeme,"
objasnil nám Linha. Jako příklad uvádí hudební obor; hrabě Špork
uváděl mnoho oper jak v Praze, tak i na Kuksu, kde působila i operní
společnost. Také se angažovat v činoherních představeních, které
zastupuje vyučovaný literárně - dramatický obor. Mluvíme - li o výtvarných
oborech, musíme se zmínit i o sochaři Matyáši Bernardu Braunovi a
dalších, které Špork podporoval. Taneční obor je prý součástí
opery. Mohou o novém názvu diskutovat i žáci samotné umělecké školy?
Někteří z nich nepocházejí z Jaroměře. Tomu pomůžou i školní
noviny. "Vydali jsme speciální číslo ZUŠkovin, do kterého
jsme zařadili přílohu o ohlasech k momentální situaci a lístek zda
hlasovat pro Šporka či pro někoho jiného," dodává ředitel.
V připravované anketě budou obsaženy dopisy a vyjádření občanů
Jaroměře k danému tématu. Bude záležet na lidech, jestli se ankety
zúčastní, popřípadě zda mají jiný návrh na čestné pojmenování
umělecké školy.
(Milan Moravec)
Náchodský
deník, 10. 02. 2007
Trojice kulturních pracovníků shrnula svá stanoviska (zkrácená
verze)
Autor: Jiří Uhlíř, publicista, Jiří Škopek , ak. malíř, Václav
Novák, fotograf
…Jaroměřská veřejnost je velmi citlivá na pojmenování po feudálovi-
německém šlechticovi. Ráda by spíše preferovala místního občana
a významného rodáka, což
vyplynulo už z diskuse na zasedání zastupitelstva. Z tisku v regionálním
Náchodském deníku (30. a 31.1. a 2.2 2007), zejména z článků
redaktora Milana Moravce a šéfredaktora Hynka Šnajdara je zřejmé,
že někteří kulturymilovní občané Jaroměře už zareagovali.
Dovolte nyní shrnout naše argumenty pro odmítání čestného názvu
"Základní umělecká škola hraběte Šporka v Jaroměři":
1) Z názvu "ZUŠ hraběte Šporka v Jaroměři" není zřejmé
o kterého hraběte Šporka se jedná.
2) Pravděpodobně mají v ZUŠ na mysli Františka Antonína Sporcka
(1662- 1738),
tedy proslulého mecenáše umění a umělců. Přeloženo tedy název
by symbolizoval spoluoznačování, že jde o "ZUŠ mecenáše umění",
což není příliš logické. Upozorňujeme, že už existuje "Základní
umělecká škola F. A. Šporka Lysá nad Labem, Školní nám.
906", kde Šporkův vztah k městu je skutečně opodstatněný.
Vlastnil panství Lysá nad Labem a zde přistavěl k hradu tak zvaný
"nový zámek" r. 1696. Je také všeobecně známo, že hrabě
F. A. Špork z Kuksu neměl bližší vztah k našemu městu Jaroměři,
jen vágní, neurčitý.
3) Titul "hraběte Šporka" je asi myšlen historicky, ale na
začátku třetího tisíciletí jde o zřetelný anachronismus, přežitek
do současné doby roku 2007. Vždyť šlechtické tituly, řády a výsady
z nich plynoucí už zrušilo Revoluční Národní shromáždění v
Praze dne 10. prosince 1918. Nabízí se tedy právní otázka, zda je vůbec
legální, zákonné a čisté v roce 2007 introdukovat, vnášet do čestného
názvu školy přežilý šlechtický titul (?)
4) Odůvodnění pana ředitele Linhy, že hrabě Špork je někdo, kdo
by "svou prací dokázal zaštítit všechny čtyři umělecké
obory, které na škole vyučujeme", neobstojí. Klademe si otázku,
zda je skutečně nutné "pojmenovat či přejmenovat" naši
ZUŠ v Jaroměři. JE TO NUTNÉ A NEZBYTNÉ? Vždyť opravdovou prestiž
školy nezvýší "zaštítit se" čestným jménem renomované
osobnosti. Vždyť školu ještě nedělá titul, ale skutečná dobrá
úroveň školy je výsledkem dlouholeté usilovné práce všech
pedagogů- učitelů i studentů- žáků. Myslíme si, že nastoupená
cestě ZUŠ Jaroměř v posledních letech je správná a sympatická a
lze ji jedině z naší strany podporovat. Především úsilí povznést
ZUŠ na vyšší úroveň, otevřít ji veřejnosti i světu (rozvíjení
zahraničních kontaktů v integrující se Evropě).
Dovolujeme si upozornit, že jsme studovali též axiologii, tzn.
filozofii hodnot a hodnocení.
Jinak si myslíme, že by byl postačující však prostý název školy
jako dosud: Základní umělecká škola v Jaroměři.
Mladá
fronta Dnes, 08. 02. 2007
Hrabě Špork vyvolal spor o své zásluhy. Po třech stoletích
(zkrácená verze)
Byl to pobělohorský cizák,
či osvícený podporovatel umění, který z malé podkrkonošské vísky
vybudoval kulturní centrum, k jehož odkazu se dnes Královéhradecký
kraj hlásí a po více než třech stoletích chce něco podobného
zopakovat? Většina zasvěcených se přiklání ke druhé
charakteristice. Přesto zakladatel barokního komplexu v Kuksu hrabě
Špork může některým lidem ležet v žaludku stejně jako kdysi žirečským
jezuitům, s nimiž sousedil. Třeba jaroměřským zastupitelům.
Projevilo se to, když před ně předstoupil ředitel místní základní
umělecké školy Pavel Linha se žádostí o posvěcení návrhu, aby
škola nesla Šporkovo jméno.
"Špork? On se nějak zasloužil o umění?" ozvalo se ze zadních
zastupitelských lavic a Linha musel vysvětlovat: "Hledali jsme někoho,
kdo by svou činností zaštítil všechny čtyři obory, které se u nás
vyučují, to znamení hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický."
V podrobnějším zdůvodnění návrhu se Linha opřel o Šporkovy zásluhy
o tradici italské opery v Čechách, o zavedení lesního rohu, který
dovezl z Francie, o podporu významných umělců jako malíře Brandla
či sochaře Brauna i o uvádění operních, činoherních a tanečních
představení, které ve své době vytvořilo z Kuksu nevídané
kulturní centrum. "Jinou osobnost, která by zaštítila všechny
naše obory, jsme nenašli," dodal závěrem.
"I když bydlel na Kuksu, což není daleko, Jaroměřák to
nebyl," ozval se zastupitel Vratislav Čermák a hned pro školu
navrhl jméno místního skladatele dechové hudby Mirko Křičenského.
"Ponese-li škola jméno někoho z hudebního oboru, budou si lidé
myslet, že se jedná o školu se zaměřením na hudbu, a to nechceme.
Všechny naše obory jsou plnohodnotné," kontroval ředitel školy
a zmínil, že škola si Šporka vybrala i z prestižních důvodů.
Neuspěl. Padala jména dalších jaroměřských rodáků, především
slavného malíře Josefa Šímy, jehož umělecká dráha je spjata s
Francií. "Škola přece nemusí nést jméno osoby, která by byla
známa ve všech uměleckých oborech. Já jsem kdysi studoval průmyslovku,
která se jmenovala Vyšší průmyslová škola stavební Antonína Zápotockého.
To je přece kuriózní a se Šporkem by to bylo to samé," mínil
jiný z oponentů Šporkovy umělecké školy.
"Kulturním centrem kraje je Kuks, nikoli Jaroměř. Spojit jaroměřskou
uměleckou školu s tímto kulturním centrem znamená prezentovat ji,
protože už svým názvem se bude účastnit všech akcí, které jsou
s Kuksem spojovány, a to celou Jaroměř zviditelní," snažil se
své kolegy přesvědčit Miloš Tomek.
Zůstal však se svým názorem osamocen. Zastupitelé se nicméně
rozhodli vyzvat veřejnost, aby se k navrhovanému názvu školy vyjádřila
nebo přišla s vlastními náměty.
(Jan Hrudka)
Náchodský
deník, 02. 02. 2007
Šporkem zaštítí všechny obory (zkrácená verze)
Jaroměř -"V Jaroměři
máme mnoho významných rodáků zabývajících se uměním. Žádný
z nich ale svým zaměřením nedokáže pokrýt všechny obory, které
naše škola vyučuje," myslí si ředitel Pavel Linha. Při
prezentaci školy v jiných částech České republiky nebo i ve světě
by nechtěl, aby si o ní lidé mysleli, že je zaměřená pouze na určitý
obor. "V tomto směru se nám zdá mecenáš Špork, který působil
na nedalekém Kuksu, jako ideální volba. Angažoval se jak v hudbě,
divadle a malířství, tak i v tanečních oborech," dodává
Linha. Podle něho jsou všechny obory na jaroměřské ZUŠce
plnohodnotně vyrovnané a výběrem jména jednostranného umělce bude
tento dojem zkažen. Přesnější důvody kolem jednotlivých oborů v
souvislosti se Šporkem a návrhy rodáků by se měly objevit v připravované
anketě.
(mm)
Náchodský
deník, 31. 01. 2007
O změně v názvu umělecké školy rozhodnou občané (zkrácená
verze)
Jaroměř - Základní umělecká
škola pravděpodobně rozšíří své jméno. Zatím ještě není
jisté, jak přesně by její nové jméno mělo znít, protože se různí
názory zastupitelstva a ředitele ZUŠky Pavla Linhy. Obyvatelé Jaroměře
a Josefova budou mít šanci o novém jméně také diskutovat.
Škola podle hraběte?
"Pro změnu v názvu školy jsme se rozhodli z reprezentativních důvodů,"
informoval nás ředitel Linha. Jeho návrh zní "Základní umělecká
škola hraběte Šporka". Některým zastupitelům se ale nelíbí,
že by jaroměřská umělecká škola měla mít v názvu jméno člověka,
který není jaroměřským rodákem.
Pavel Linha ale přednesl své důvody, proč vybral právě toto jméno:
"Hledali jsme někoho, kdo by svou životní prací dokázal zaštítit
všechny čtyři umělecké obory, které na škole vyučujeme. Ponese -
li škola jméno například někoho z hudebního oboru, budou si lidé
myslet, že se jedná o školu se zaměřením na hudbu, a to právě
nechceme. Všechny naše obory jsou plnohodnotné," tvrdí ředitel
ZUŠky. Navíc hrabě Špork působil na nedalekém Kuksu a pro Jaroměř
měl také velký význam. Z diskuse, kterou zastupitelé na svém
posledním veřejném zasedání rozvinuli vyplynulo, že by bylo dobré,
kdyby se do celé záležitosti vložili občané města. Mohou prý například
přijít s návrhy, které by uspokojily jak zastupitele, tak
i vedení umělecké školy. Zastupitelé tedy rozhodli, aby byla změna
v názvu školy postoupena veřejné diskusi. Pověřili tajemníka MěÚ
Josefa Cejnara, aby připravil anketu. "S touto anketou by do
jednoho týdne měla být seznámena veřejnost," upřesnil
starosta Jiří Klepsa. Podle jeho slov by výsledky
připravované ankety měli zastupitelé rádi již 1. března na svém
příštím veřejném zasedání.
(Milan Moravec)
Náchodský deník, 30. 01.
2007
Brzy změní název školy (zkrácená verze)
Jaroměř - Základní umělecká
škola možná v budoucnu ponese jiné jméno. Na posledním veřejném
zasedání se k tomuto bodu vyjádřil ředitel školy Pavel Linha.
Navrhuje jméno Základní umělecká škola hraběte Šporka, protože
tento umělecký mecenáš podporoval
v minulosti všechny umělecké obory, které se na škole učí. To se
ale nelíbí některým zastupitelům, kteří by v názvu školy viděli
radši nějakého jaroměřského rodáka. "Jaroměř má rodáky s
kulturním přínosem, ale nezaštiťují všechny obory. Nechtěli
bychom, aby si lidé mysleli, že je naše škola zaměřená například
přímo na hudbu nebo třeba pouze na malování," vysvětlil Linha.
Názor ostatních občanů Jaroměře na změnu v názvu školy bychom měli
znát na jaře.
(mm)
Náchodský
deník, 08. 12. 2006
Řádili mladí muzikanti i čerti (zkrácená verze)
Adventní večer navštívil Základní uměleckou školu v Jaroměři
Jaroměř - V Základní
umělecké škole se ve středu navečer konala " Adventní černá
hodinka". Koncertní sál praskal ve švech a mnozí návštěvníci
si již neměli kam sednout. Dětské sbory
i jednotliví mladí umělci v takové atmosféře představili své umění.
Muzikanti hráli na pozoun, housle, na klavír, někdo dal přednost
zobcové flétně a nechyběl ani zpěv. Během jedné hodiny se vystřídaly
desítky účinkujících z řad Základní umělecké školy.
" Všichni se se svým úkolem vypořádali skvěle, moc jim fandím.
Myslím, že to v žádném případě nebyl zabitý čas," svěřila
se nám návštěvnice Jitka Chaloupková z Jaroměře.
Někteří z mladých umělců si vedli lépe a jiní hůře. Každopádně
všichni u diváků sklidili úspěch a zpříjemnili přítomným večer.
Koncertní sál navštívil i Mikuláš s čerty a s anděly. Děti z řad
diváků i samotní muzikanti mohli získat drobné dárečky. Převážně
se jednalo
o ovoce a o sladkosti. Čerti si dokonce odnesli v pytli mladou divačku,
která pravděpodobně nebyla během představení úplně hodná. Za
dveřmi ji ale i k její lítosti museli pustit. Večer se podle pořadatelů
vydařil.
(Milan Moravec)
Náchodský
deník, 27. 11. 2006
Jazzoměř oživila jazzové melodie a přilákala muzikanty (zkrácená
verze)
Výtvarné, hudební a dramatické dílny učily hlavně
improvizaci
Jaroměř - Ve městě na
soutoku tří řek se uskutečnil první roční Jazzoměře. Nejednalo
se pouze o jazzovou muziku, ale do akce se zapojili i zájemci o výtvarné
nebo dramatické dílny. Koncert pražské kapely Gera Band v čele s
dnes již s legendárním českým trumpetistou Michalem Gerou zahájil
hudební víkend. Petr Zeman se chopil kytary, na kontrabas hrál Vít
Švec a rytmiku udával bubeník Pavel Razím. Jazzoměř vznikla s cílem
přilákat lidi na jazz. " Připadalo nám, že na jazzovou tvorbu
mnoho lidí v Jaroměři nechodí, a to bychom chtěli změnit," řekl
nám ředitel Základní umělecké školy Pavel Linha, který je také
jedním z organizátorů. Podle něho se bude určitě konat druhý ročník.
" Rádi bychom to ale zopakovali už dříve, pokud to půjde,"
dodal ještě Linha. Minimálně by to prý
měly být jazzové dílny, na které si například děti mohou přijít
se svými hudebními nástroji zaimprovizovat.
Výtvarné a hudební tvůrčí dílny měli na starosti Radka Ulrichová
a Martin Brunner. " Mladým hudebníkům se snažím ukázat, že
se dá hrát i bez not. Tak mohou začít rozvíjet svoji
fantazii," vysvětlil nám Brunner, který na ZUŠce učí. Výtvarné
dílny se na mladých hudebnících podepsaly. " Jsem naprosto
zaskočený. Byli tu tací, kteří v životě neměli s jazzem nic
společného a ono jim to přesto hraje," směje se učitel hudby.
Podle jeho slov by se v náchodském okrese jako takovém mělo konat více
podobných akcí.
(Milan Moravec)
Náchodský
deník, 23. 11. 2006
Jazzová hudba ovládne Jaroměř (zkrácená verze)
Jaroměř - Milovnící
jazzové hudby si tento víkend přijdou na své. Zítra začíná v 18
hodin Jazzoměř 2006. V sále místní ZUŠky vystoupí pražská
kapela Gera Band. V sobotu proběhne výtvarná a hudební dílna pod
vedením Radky Ulichové a Martina Brunnera. Nedělní dopoledne patří
jazzové muzice ve filmu a odpoledne se představí žáci tvůrčích dílen.
(mm)
Noviny
Náchodska, 08. 06. 2006
Profesorka zahrála v Jaroměři (zkrácená verze)
Na koncertě, který proběhl
v sále ZUŠ Jaroměř, zahrála profesorka pardubické konzervatoře
Jana Turková se svými studenty. Zazněly skladby například od J. S.
Bacha, B. Martinů
a V. Nováka.
Noviny
Náchodska, 11. 05. 2006
Oslavili jubilejní výročí (zkrácená
verze)
Vážnou hudbu začíná poslouchat více mladých lidí
Jaroměř - Festival Jaroměřské
hudební jaro dává možnost žákům místní Základní umělecké školy
a dalším mladým umělcům zviditelnit sebe a svůj hudební soubor.
Již od dubna do současnosti si místní občané nemůžou stěžovat
na nedostatek kulturního života. Místní sbor oslavil na pódiu své
významné jubilejní výročí.
Místo
rocku vážná hudba
Vážná
hudba začíná ovlivňovat i mladou generaci lidí. "Dříve jsem
poslouchal hlavně rockovou muziku, ale s kamarády jsme si řekli, že
když už se u nás koná festival vážné hudby, měli bychom se na nějaký
z koncertů zajít podívat. Chtěli jsme podpořit děti ze ZUŠky.
Netušil jsem, že se mi ta muzika také zalíbí a už vůbec ne, že
budu pravidelným návštěvníkem," směje se Zděněk Růžička
z Jaroměře. Teď už chodí poslouchat vážnou hudbu se svými kamarády
zcela běžně. "Existují i moderní kapely, které do svých melodií
dokáží zakomponovat i prvky vážné hudby, jako jsou například
Radiohead. To je potom úplně jiná muzika," přemýšlí Pavel Rýdlo
z Nového Města nad Metují. Ten navštěvuje jak novoměstské
Smetanovské dny, tak i festivalové akce v Jaroměři. Nejvíce se mu líbil
kytarový orchestr
z jaroměřské ZUŠky.
Hradecké
noviny, 21. 02. 2006
Masopustní rej mezi pacienty (zkrácená verze)
Dvůr Králové - Mezi pacienty
Domova svatého Josefa v Žirči, který se stará o pacienty s roztroušenou
sklerózou, zavítal masopustní průvod. Připomínku lidových tradic
přivezli žáci
a učitelé Základní umělecké školy v Jaroměři. Přibližně
hodinový program byl plný písniček
a veselých scének. Někteří z pacientů se připojili k masopustnímu
reji alespoň zpěvem.
Děti jim nakonec rozdaly koláče. Škola pořádala masopust už minulý
týden v ulicích Jaroměře. Výtěžek z této akce byl určen také
na pomoc pacientům z Domova svatého Josefa. ZUŠ s léčebnou
spolupracuje dlouhodobě.
(red)
Noviny
Náchodska, 20. 12. 2005
Nejen starosta se stal kmotrem (zkrácená verze)
Jaroměř - Základní umělecká
škola oslavila své 65. narozeniny. U této příležitosti se konal
v Městském divadle koncert. S vánočním pásmem vystoupili žáci všech
oborů, které jsou na škole vyučovány. "V dalším programu
jsme měli možnost slyšet houslový soubor, kytarový orchestr, flétnový
soubor i taneční orchestr. Vyvrcholením večera se pak stal křest
prvního CD žáků školy, jehož kmotrem se stal starosta Jiří
Klepsa a kmotrou bývalá ředitelka školy Jaroslava Dedíková -
Tesková," sdělil nám ředitel Zušky Pavel Linha …nechyběl
ani slavnostní křest Almanachu, který mapuje historii školy. Ten pokřtili
šampaňským vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Květoslava
Simonová a Petr Fiala, který řídil školu dva roky.
"Naše narozeninová oslava pak pokračovala za zvuku fanfáry před
budovou školy, kde Radka Kalhousová slavnostně odhalila vitráž,
kterou vytvořili žáci výtvarného oboru. Ti zdatnější vydrželi až
do šesti do rána a zúčastnili se filmově-muzikálového maratonu,"
doplnil Pavel Linha.
(lap)
Noviny
Náchodska, 17. 12. 2005
Zuška slavila narozeniny, křtila nové CD a Almanach (zkrácená
verze)
Jaroměř - Již 65. výročí
svého vzniku slavila včera Základní umělecká škola, jejíž původní
název byl "Újezdní hudební ústav". Za více než šest
desetiletí prošla dlouhým vývojem, během něhož narůstal nejen počet
učitelů, ale i žáků. "V průběhu své existence měnila škola
několikrát svoji adresu a pracovala v provizorních a nevyhovujících
podmínkách," řekl nám Pavel Linha, ředitel školy. Protože
tak významné jubileum nelze přehlédnout, uspořádali zaměstnanci
Jubilejní koncert v Městském divadle. V programu zaznělo Vánoční
pásmo,
do kterého se zapojili poprvé žáci všech učebních oborů. Kromě
toho vystoupil i houslový soubor, kytarový orchestr, flétnový soubor
Per Legni a komorní pěvecký sbor Bel Canto.
V druhé polovině programu se návštěvníci zaposlouchali do skladeb
dechového, tanečního
a swingového orchestru. Koncertu se zúčastnili i dva kmotři a tři
kmotry, kdyžpokřtili CD žáků školy a Almanach.(lap )
Mladá
fronta Dnes, 16. 12. 2005
Oslavy založení umělecké školy se nesou v duchu muzikálů (zkrácená
verze)
Jaroměř - Před pětašedesáti lety se spektrum jaroměřských škol
rozšířilo o školu uměleckou. Výročí založení si Základní umělecká
škola v Jaroměři připomene dnes od 22 hodin feérií, kterou organizátoři
oslav nazvali Muzikálová noc. "Naši žáci stráví ve škole
celou noc a na programu budou mít maraton sestavený z hudebních a
filmových záznamů slavných muzikálů. Žánr muzikálu se nám zdál
pro oslavy nejvhodnější," informoval ředitel školy Pavel Linha.
Hlavní část slavnosti se však bude odehrávat v městském divadle.
Začne v 18 hodin a pro příchozí je připraveno Vánoční pásmo.
"Diváci uvidí v jednom pořadu všechny žáky všech vyučovaných
oborů," prozradil Linha. Kromě toho vystoupí houslový soubor,
kytarový orchestr, flétnový soubor Per legni, komorní pěvecký sbor
Bel canto a dechový, taneční a swingový orchestr školy.
Součástí programu bude křest cédéčka, jehož nahrání bylo v
rukou žáků školy, a představení jubilejního almanachu, který
mapuje historii a současné dění školy. "Hudební škola, která
se původně jmenovala Újezdní hudební ústav, to neměla ve své
dlouhé historii lehké. Během své existence musela několikrát měnit
místo, někdy se učilo v provizorních a nevyhovujících podmínkách,"
připomněl ředitel školy.
Někdy byla škola rozstrkána na více adresách ve městě. Malíř Jiří
Škopek učil na škole výtvarnou výchovu v dobách, kdy se jmenovala
lidová škola umění. "Vyučovali jsme v kuchyni bývalé Kodešovy
vily, a abychom mohli mít kabinet, vyboural jsem stěnu spižírny.
Topili jsme uhelným prachem ve starých klubkách, které strašně čoudily,"
vzpomínal u příležitosti jednoho dřívějšího setkání bývalých
kantorů.
Dnes školu navštěvuje tři sta padesát žáků, kteří si vybírají
výuku z hudebního, tanečního, výtvarného a literárnědramatického
oboru. "Tradičně nejsilnější je obor hudební," dodal
Linha. Škola se nyní chystá na mezinárodní spolupráci. Se slovinským
městem Celje připravuje na jaro příštího roku výměnu mládeže s
názvem Dva světy. Budova umělecké školy byla postavena na místě
asi sto let starého dvoupatrového domu strženého ničivou povodní,
která postihla Jaroměř v březnu roku 2000. Stavba školy, kterou
financovalo město, přišla na zhruba třináct a půl milionu korun.
(Jan
Hrudka)
Noviny
Náchodska, 13. 10. 2005
Základní umělecká škola má nyní mezinárodní spolupráci (zkrácená
verze)
Jaroměř - Spolupráce více škol je vždy obohacující. Učitelé i
žáčci si vzájemně vyměňují své zkušenosti a pracují na společných
projektech. Spolupráci s partnerskou organizací "Ljudska
univerza" ze slovinského města Celje navázala místní Základní
umělecká škola. Tato spolupráce se datuje od srpna 2005, kdy se ředitel
ZUŠ zúčastnil mezinárodního projektu podpořeného Evropskou komisí
ve slovenském městě Sabinov. Tohoto mezinárodního projektu se zúčastnili
pracovníci společně s mládeží. Do projektu, který financuje Česká
národní agentura Mládež se zapojilo celkem pět států. Mezi nimi
bylo Slovensko, Estonsko, Polsko, Slovinsko a Česká republika.
"Na tomto mezinárodním projektu v Sabinově jsem se seznámil se
všemi těmito organizacemi. Protože jsem navázal dobrou spolupráci s
kolegy ze Slovinska, rozhodl jsem se jít do společného projektu právě
s nimi," řekl nám ředitel Základní umělecké školy Pavel
Linha. Do projektu se zapojí deset dětí ze slovinské a deset
z jaroměřské zušky. Projekt má název: Dva světy - svět slyšících
a svět neslyšících. "V obou skupinách budeme mít dva neslyšící
žáčky. Z české strany to budou neslyšící ze Speciální školy z
Hradce Králové," uvedl Pavel Linha. Vzájemná spolupráce proběhne
již v příštím roce. Tentokrát zavítají slovinští do Jaroměře.
Společně budou pracovat na tvůrčích dílnách, výtvarných
workshopech, hudbě, ale také pantomimě.
"Vyvrcholením naší týdenní práce bude společné vystoupení
a seznámení široké veřejnosti s výsledky projektu. Zpestřením
programu bude také vystoupení brněnského divadla Neslyším,"
doplnil Pavel Linha.
Do mezinárodního projektu, který financuje česká národní agentura
Mládež, se zapojila také Základní umělecka škola v Jaroměři.
Společně se slovinskými partnery připravují projekt Dva světy.
(Petra Lapáčková)
Hradecké
noviny, 05. 05. 2005
Z Adalu odletělo osm slavíků (zkrácená verze)
Hradec Králové - Třiasedmdesát
dívek a kupodivu pouze šest chlapců se včera zúčastnilo Hradeckého
slavíka. Tuto veřejnou soutěž ve zpěvu národních písní nebo umělých
písní na slova lidové poezie pořádala po jedenácté Hradecká
kulturní a vzdělávací společnost.
Protože
je soutěž určena zpěvákům od šesti do 25 let, je rozdělena do
sedmi skupin podle věku. Dvě odborné poroty nakonec určily vítěze
katergorií: v I. kategorii Alžběta Malá ZUŠ Třebechovice, ve II.
Josef Sedláček ZUŠ Jaroměř, ve III. Monika Šintálová ZUŠ
Jaroměř.
"Odborníci
hodnotili intonaci, frázování, dynamiku, ale i výběr písně a
celkový dojem," vysvětlila kritéria soutěže Jitka Kučerová.
Vítězové si odvezli tradiční keramickou sošku Hradeckého slavíka
2005. "Také je pozveme k vystoupení na slavnostním koncertu Den
hudby, který se koná 15. června v sále Adalbertina."
Noviny
Jičínska, 30. 04. 2005
Slavíčci zpívali na hradě (zkrácená verze)
Pecka - Na zdejším hradě se sešli
nejlepší zpěváci soutěže Novopacký slavíček. Přítomné přivítala
starostka obce Hana Štěrbová a ředitel pořádajícího packého
gymnázia Pavel Matějovský, a pak už hradními prostory zněly hlásky
dětí z mateřských škol, které postupně vystřídali zástupci
jednotlivých kategorií. Největší úspěch sklidili Jan Mucha ze ZŠ
Chomutice, Nikola Chreňová ze ZUŠ Jaroměř a Aneta Klapková s Kristýnou
Oborníkovou ze 4. ZŠ Jičín. (kov)
Hradecké
noviny, 07. 04. 2005
Novopacký slavíček (zkrácená verze)
Nová Paka - Do desátého
ročníku pěvecké soutěže Novopacký slavíček, která se včera
konala v Gymnáziu a SPgŠ, se přihlásilo 214 účinkujících z 36
mateřských, základních i uměleckých škol. Jednou z nejobsazenějších
kategorií byli starší školáci, kterých se prezentovalo 52.
V skupině A zvítězili Jiří Novotný ze ZUŠ Hořice a Filip Petira
(ZUŠ Jaroměř). (kov)
Krkonošské
noviny, 24. 03. 2005
Proměnili děkanství ve výstavní síň (zkrácená verze)
Dvůr Králové - Vstupní hala děkanství
začala sloužit jako příležitostná galerie dětských výtvarných
prací. V současné době si tu mohou zájemci prohlédnout expozici
Nemocní a staří kolem nás. Autory prací jsouděti ze školy v Žirči.
Ta spolupracuje s Domovem Svatého Josefa, což se v pracech odráží.
Další obrázky vznikly v družině Základní školy 5. května.
"Výstavu obohatily krásnými výtvory i děti ze ZUŠ Jaroměř.
Farní charita připravuje novou výtvarnou soutěž pro děti na téma
Významné osobnosti Dvora Králové nad Labem. Soutěžní díla budou
vystavena při červnových Svatojánských slavnostech přímo na náměstí
a také na děkanství. (bm)
|