naše škola

naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
kontakty
učitelé
obory
akce + fotogalerie
rozvrhy
poslechněte si
videa
výsledky soutěží
mezinárodní spolupráce
Kolegium hraběte Šporka
ZUŠkoviny
napsali o nás
významní absolventi
ONLINE katalog
napište nám
F. A. Špork
klasifikace
autor stránek

nové fotografie

Pískovcová aneb 300 let od svatby M. B. Brauna a A. M. Miseliusové

Budiž stín! 2019

Podzimní plenér
na Kuksu

Ze společného koncertu orchestrů Musikschule Grossenhain a Musica Sporcka na Kuksu

Koncert smyčcových souborů

Soubor S:P:O:R:C:K:
ve Dvoře Králové
nad Labem

Recitál Alžběty Skořepové

The Georgia College Jazz Band - USA a Big Band hraběte Šporka

Koncert ke Dni rodin

Z absolventského koncertu houslistů

Popcorn v Praze
na HAMU

Jařinec - náš nový festival

Maminko, mámo

Z májového koncertu

Modrovous

Na zdraví!

A co antilopy?

Všech pět mých

2. absolventský večer

1. absolventský večer

Aprílový koncert

Z jarního koncertu houslistů a PHVC

Z třídního koncertu bubeníků Zdeňka Boreckého

Z koledování Big Bandu hraběte Šporka
pro Domov svatého Josefa

Předvánoční Prahou
za Františkem Kupkou

Z vánočního koncertu

Potkali se… aneb Československé Vánoce

Podzimní koncert

Ze slavnostního koncertu k sedmistému výročí obce Holohlavy

Z koncertu žáků Jany Kovářové

Třicetiny Dramaťáku

Naše úrodička

Theatrum Kuks 2018

Koncert žáků Lukáše Grygerka a Vlastimila Kováře

Koncert žáků Kateřiny Jirkové a Jana Lorence

Tkadleček: Hádka milence s Neštěstím

Daidalos

Dej!

Lepardessus

RUR?

Asi jsme špatně odbočili...

Prasečinky

Májový koncert
na Kuksu

Koncert ke Dni rodiny

Koncert pro maminky

Absolventský koncert Jiřího Pilaře a výtvarný happening

Absolventský koncert Anny Čepičkové, Julie Mathauserové,Terezy Prokešové a Elišky Svobodové

Klarinetový absolventský koncert

Aprílový koncert

Masopust

Přehlídka dětských recitátorů - školní kolo

Koncert žáků Kateřiny Jirkové 

Třídní koncert Petra Slezáka

Koncert žáků Lukáše Grygerka a Vlastimila Kováře

Čtenář na jevišti

České Vánoce

Kytarový betlém Matyáše Brauna
ve Vysokém
nad Jizerou

Fidlovačka

JAZZOMĚŘ 2017

Vyhlášení soutěže
Školní časopis roku 2017

Podzimní koncert

Naše úroda - O smrti vesele

Naše úrodička

Budiž stín!




 

mezinárodní spolupráce


ZUŠka našla nového zahraničního partnera pro mezinárodní projekty

Začátkem měsíce března odcestoval Kytarový orchestr školy do Základní umělecké školy Ladislava Mokrého v Topol´čanech. Pedagogové jaroměřské ZUŠ Miloš Dvořáček a David Fiedler vedli seminář kytarové improvizace do kterého zapojili české a slovenské žáky. Poté následovala ukázka práce s kytarovým orchestrem, která byla pro tamní kolegy velmi inspirující. Vyvrcholením celého setkání byl společný koncert v Galerii města za přítomnosti primátora a plného sálu posluchačů. Před odjezdem nás čekalo přijetí na radnici, kde došlo k představení obou měst, krajů a škol. Výbornou zprávou na závěr je, že se nám podařilo domluvit spolupráci pro tento a příští rok. Studenti a učitelé topol´čanské školy nás navštíví v listopadu a následující rok se pak zapojí do mezinárodního projektu, který chceme v roce 2012 pořádat v Jaroměři. Zda byla právě proběhlá akce podpořena z grantu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje se dozvíme v průběhu měsíce května.
                                                                                                                 Pavel Linha, ředitel školy

„Přesernov dan“ – kulturní svátek ve Vojniku ve znamení česko-slovinských vztahů
Informace z oblasti kulturní spolupráce

Župan občiny Vojnik Benedikt Podergajs pozval v závěru prosince 2010 velvyslance ČR Petra Voznicu s manželkou k oficiální návštěvě občiny a především k účasti na oslavách kulturního svátku Slovinské republiky „Prešernov dan“. Návštěva se uskutečnila nejprve v pátek 4. února (jednání s vedením občiny, vernisáž výstavy „Česká NEJ“ a beseda s žáky základní školy Vojnik, návštěva expozice Boženy Němcové v obci Globoče) a ve večerních hodinách dne 7. února (oslavy kulturního svátku v obci Frankolovo).

Občina Vojnik (
www.vojnik.si) leží severně od města Celje a sdružuje obce Vojnik, Nova Cerkev, Frankolovo a několik menších vesnic s celkem 8520 obyvatel. Občina dlouhodobě aktivně rozvíjí spolupráci s ČR. Podle župana občiny Benedikta Podergajse převzali (po vzniku samostatné občiny) zkušenosti českých obcí v rozvoji infrastruktury; zdůraznil především výstavbu čističky odpadních vod, kanalizaci, sběr a likvidaci komunálního odpadu, aktuálně pak protipovodňová opatření (poslední záplavy v roce 2010). Hlavní těžiště spolupráce však leží v kulturních a školských stycích. Žáci základní školy ve Vojniku a jejich dětský smíšený pěvecký sbor navštívili partnerské školy v Náchodě a Jaroměři, reciproční návštěva je plánována na letošní květen. Mužský pěvecký sbor z Vojniku spolupracuje s českými pěveckými sbory v Jirkově a Chomutově; starosta Jirkova navštívil Slovinsko v roce 2010.

Velvyslanec v doprovodu manželky zahájil v prostorách základní školy Vojnik výstavu „Česká NEJ“. Žáci školy nejprve představili svoji školu (budova po rekonstrukci, vybavena moderní audiovizuální technikou, celkem 550 žáků) a pěvecký sbor, v jehož repertoáru pochopitelně nechybí české moravské písně. Poté se u jednotlivých panelů zajímali o historii ČR, česko-slovinské vztahy, ale i život velvyslance.

V odpoledních hodinách velvyslanec s manželkou navštívili místní kostel sv. Bartoloměje, prohlédli si občinu a nad Vojníkem si prohlédli bohatě zdobený kostel sv. Marie Sedmibolestné s varhanami, které jsou druhé nejstarší ve Slovinsku. 

Část programu byl věnován návštěvě Galerie Piros, ve které čestný člen Společnosti Boženy Němcové grafik Jože Žlaus vyčlenil velký prostor této významné české spisovatelce. Kromě řady fotografií a fragmentů ze života Boženy Němcové jsou součástí expozice její knihy, v českém jazyce či překlady do slovinštiny (jak autor ale uvádí, bohužel většina překladů je starých, dokonce ještě ve „staroslovinštině“). Jože Žlaus měl již několik výstav své grafiky v Jaroměři (www.zus-jaromer.cz). Prohlídku galerie zpestřila folková skupina „Joškova banda“ (nástroje jsou netradiční, měli jsme možnost si některé z nich vyzkoušet). 

Pracovní večeře pořádané županem v novém pohostinství rozvíjející se regionální agroturistiky (Poholetova Izletniška Kmetija) se zúčastnili představitelé podnikatelské a kulturní sféry občiny a blízkého Celje. Župan krátce představil i mužskou vokální skupinu „In spiritu“ (
www.inspiritu.si), která rovněž úspěšně hostovala v ČR (duben 2010 Jaroměř, září 2010 Kutná hora a Kuks).

Slovinsko jako jediná země EU má svůj kulturní svátek, Prešernov dan (tak alespoň hovořila pro média ministryně kultury Majda Širca). Svůj název má svátek podle významného romantického básníka Dr. France Prešerna, část jeho básně Zdravljica je slovinskou státní hymnou. France Prešeren byl přítelem českého básníka Karla Hynka Máchy, setkali se v Lublani. Bohaté vzájemné kulturní, politické a hospodářské vztahy mezi (dnešní) Českou republikou a Slovinskem byly obsahem slavnostního projevu na zahájení oslav kulturního svátku v obci Frankolovo 7. února 2011, který přednesl (ve slovinštině) před zaplněným sálem (na 250 diváků) český velvyslanec. Ocenil mj. rozvoj vztahů v současnosti a úlohu občiny Vojnik při prohlubování vzájemného poznávání a osvojování kultur obou národů. V kulturním programu, který uváděla Andreja Petrovič, vedoucí vysílání Rádia Celje, vystoupil v roli France Prešerna herec Mariborského divadla Silvo Safran, k poslechu hrála skupina Gemaj, společenské tance pak předvedli členové taneční školy Samba. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dětská opera a projekt Brundibár se představily v Německu
Čeká nás filmové natáčení?
19 žáků a 4 učitelé se ve dnech 15. až 20. září zúčastnili finále celoevropské soutěže „art4all“ v Dortmundu. 
                                                                                                                              
pokračování...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Brundibár – neobyčejný příběh postoupil do finále soutěže „arts4all“

V předminulém čísle jsme informovali o přihlášení našeho projektu do celoevropské soutěže kulturních projektů, která probíhá v Německu. První červencový týden jsme dostali potěšující informaci, že byl náš projekt vybrán mezi 255-ti kandidáty do finále této soutěže.
24 žáků a učitelů navštíví od 16. do 19. září Dortmund, kde budou prezentovány fotografie z mezinárodní výměny mládeže, dokument „Nedovedu pochopit“ (za využití úryvků z knihy Jany Renée Friesové původem z Josefova) a tři části z dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Všichni účastníci se zapojí do jedné ze šesti tvůrčích dílen, které povedou zahraniční lektoři po dobu celého setkání. 
Naše účast je významným oceněním naší práce a celého mezinárodního projektu. Zároveň je to dobrá příležitost poznat aktivity jiných organizací pracujících s mládeží a navázat kontakty pro další mezinárodní spolupráci. Projekt Brundibár – neobyčejný příběh byl v roce 2008 podpořen Českou národní agenturou mládež a MÚ v Jaroměři. Zastupitelstvo města dále finančně podpořilo účast v soutěži. Děkujeme!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude bojovat v evropské konkurenci

Projekt a záznam z veřejného provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy reprezentuje Jaroměř a Českou republiku v celoevropské soutěži „arts4all“. V této souvislosti se lektoři z řad učitelů školy a koordinátor projektu zúčastní mezinárodní konference, která proběhne od 16. do 19. září 2010 v Dortmundu. Tam se zapojíme do tvůrčích dílen a budeme mít možnost poznat práci ostatních kolegů z uměleckých škol Evropy. Věříme, že díky tomu navážeme nová přátelství, která přinesou zajímavé projekty pro naše žáky a učitele. 

Pokud Brundibár zaujme odbornou porotu a organizátor bude mít dostatek finančních prostředků, tak se do Německa podívají i žáci naší školy, kteří v těchto dnech zahajují práci na opětovném (po více než roce) veřejném provedení.

1. cena je dotována částkou 20 tisíc EUR, což by umožnilo Kolegiu hraběte F. A. Šporka, (občanské sdružení při ZUŠ) realizovat v Jaroměři další aktivity. O tom, jak jsme obstáli se dozvíte v průběhu měsíce září nebo října.
                                                                                                      Pavel Linha, koordinátor projektu

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Držitelé ocenění odjeli do Osvětimi

Ve dnech 11. – 13. 4. 2010 se čtyři naši žáci v doprovodu pedagoga zúčastnili interaktivního programu pro studenty v Osvětimi, který organizovalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém ve spolupráci s dalšími partnery a tento studijní pobyt věnovalo jako zvláštní ocenění za náš mezinárodní projekt Brundibár v literárně historické soutěži Daniel.
V úvodním večeru jsme se setkali s ředitelem Muzea židovské kultury univ. prof. PhDr. Pavolem Mešťanem, který nás krátkou přednáškou uvedl do problematiky. Poté následoval interaktivní program pro české a slovenské studenty, jejich úkolem bylo pracovat s dobovými dokumenty a ve smíšených skupinách interpretovat jejich obsah.
Druhý den ráno jsme odjeli do Osvětimi, kde jsme si prohlédli expozici českého, slovenského a maďarského pavilonu. Poté jsme se zúčastnili Pochodu živých z někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi do tři kilometry vzdálené Březinky, kde se nacházely plynové komory. 
Na pochod se vydalo přes 7000 osob z celého světa. Díky tomuto obrovskému počtu lidí zde byla atmosféra opravdu neočekávaná. Pobyt byl zakončen společnou diskuzí českých 
a slovenských studentů.
Děkuji našim žákům za účast a za důstojné reprezentování naší školy.
                                                                                           Ivana Kubíčková, učitelka ZUŠ Jaroměř

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Brundibár získal Zvláštní cenu za mimořádný přínos
od Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě

V tomto školním roce se konal již 7. ročník literární a historické soutěže Daniel. Soutěž vznikla u příležitosti vyhlášení 27. ledna Dnem památky obětí holocaustu a prevence zločinů proti lidskosti. Z toho vychází i téma – holocaust a jeho reflexe, současné rasové problémy a problematika soužití etnik v ČR. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, garantem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze. Uzávěrka letošního ročníku soutěže byla 27. 1. 2010. Celkem bylo přihlášeno 73 prací. 
Odbornou porotu velmi zaujalo jevištní zpracování inscenace Brundibár v provedení účastníků mezinárodní výměny mládeže, která proběhla v květnu 2009 v Jaroměři. Tento projekt získal Zvláštní ocenění za mimořádný přínos v soutěži. Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém věnovalo třídenní studijní pobyt v Osvětimi, kterého se zúčastní 
4 žáci a učitel naší školy. Záštitu nad tímto ročníkem převzal sociolog a novinář Fedor Gál 
a kardinál Miloslav Vlk. Právě z rukou kardinála jsme měli tu čest ocenění převzít.
Tato cena je již druhým významným oceněním projektu Brundibár – neobyčejný příběh. Dovolte mi tedy, abych znovu poděkoval všem, kteří se na realizaci projektu podíleli: 
lektoři: Jarka Holasová, Milan Lukášek a Vlastimil Kovář, Kristýna Brzková (dirigentka komorního pěveckého sboru Bel Canto), Nikola Hájková a Pavel Linha (klarinet a tlumočení během projektu), Ivana Kubíčková (klavírní doprovod), Vlastimil Kovář (hudební aranžmá), Jana Moravcová, Iveta Hofmanová, Milena Lelková (tlumočení během projektu), Radka Morávková a Roman Horský (technické zázemí a volnočasové aktivity), Cyril Holas (fotografie a záznam), Milan Morávek (výroba fotoprezentace).
Pavel Linha, koordinátor projektu 

Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři. 

„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ byl realizován za finanční podpory Evropské unie. 
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mezinárodní spolupráce učitelů ZUŠky se Slovinskem pokračuje… 
Devět učitelů Základní umělecké školy F. A. Šporka, Jaroměř navštívilo ve dnech 1. – 4. října města Celje, Vojnik a Šmartno ve Slovinsku. Cílem jejich návštěvy bylo prohloubení vzájemné spolupráce a naplánování dalších mezinárodních aktivit žáků a učitelů školy. Učitelka dramatického oboru Jarka Holasová sehrála pro žáky základních škol v Celje a Šmartnu dvě loutková představení „O slepičce“. Kytaristé Miloš Dvořáček, David Fiedler a David Habiger vystoupili v pátek na Městských slavnostech ve Vojniku. V rámci slavnostního programu probíhalo předávání cen významným osobnostem a organizacím regionu. Vyvrcholením návštěvy pak byl společný koncert v kostele, na kterém vystoupila klarinetistka Nikola Hájková, varhaník Vlastimil Kovář a kytaristé. Během pracovního setkání u starosty byla domluvena další spolupráce v následujících dvou letech. V dubnu 2010 proběhnou 3. Slovinské dny v Jaroměři, v červnu pak mezinárodní výměna mládeže v Celje za účasti našich a zahraničních (Německo, Litva, Slovinsko) studentů. Rok 2011 se ponese ve znamení společného koncertu a výstavy ve Slovinsku a realizace mezinárodního studentského projektu přímo v Jaroměři. (pl)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spolupráce se Slovinskem pokračuje… 
Devět učitelů Základní umělecké školy F. A. Šporka navštíví ve dnech 1. – 4. října města Celje, Vojnik a Šmartno. Vystoupí na slavnostech města Vojnik a na společném koncertě v kostele ve Šmartnu. Pro žáky základních škol je připraveno divadelní představení. Během návštěvy bude domluvena další spolupráce mezi naší školou a slovinským partnerem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brundibár, 17. května 2009, ČRo 3 Vltava, Týden v kultuře, 25:22 – 30:46 (ZDE)

Děti z Česka i ze zahraničí uvedly terezínskou operu Brundibár
Jaroměř /Náchodský deník, 19. 5. 2009/ - Děti z České republiky, Litvy, Německa a Slovinska po týdnech usilovného zkoušení představily v pondělí v Městském divadle operu z období holocaustu – Brundibár. Celý program s názvem Nedovedu pochopit... poukázal slovy pamětníků na zlo, které nacismus spáchal.
pokračování...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Slovinský malíř, sochař a grafik Jože Žlaus věnoval Jaroměři cyklus grafik
Slovinské dny v Jaroměři vyvrcholily společným koncertem v Chrámu sv. Mikuláše     
      pokračování...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaroměř navštívili hosté z Litvy a Slovinska…
Od 10. do 12. března navštívili naši školu a Kolegium hraběte F. A. Šporka partneři mezinárodního projektu „Brundibár – neobyčejný příběh“. V těchto dnech probíhalo přípravné setkání mezinárodní výměny mládeže. 
Během středečního jednání představili vedoucí výprav svoji organizaci, kterou zastupují. Dále byli seznámeni s programem květnového setkání. Za naši školu se do projektu zapojí Kristýna Brzková, Nikola Hájková, Jarka Holasová, Ivana Kubíčková, Radka Morávková, Roman Horský, Vlastimil Kovář, Milan Lukášek a Pavel Linha. 
V měsíci květnu se pak na 10 dní sjede do Jaroměře 48 mladých lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod vedením zkušených lektorů na výrobě rekvizit, kulis, nácviku divadelní, pěvecké 
a instrumentální složky díla. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.
Dovoluji si Vás už nyní pozvat na veřejné provedení dětské opery „Brundibár“ Hanse Krásy. Toto představení bude doplněno o projekci dobových fotografií a filmového dokumentu z průběhu celého setkání.
Piště si do svých diářů: pondělí 18. května v 19.00 hod. 
v Městském divadle v Jaroměři.
Stejného představení se v dopoledních hodinách zúčastní i žáci místních základních škol.

„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V březnu proběhne přípravné setkání mezinárodního projektu
Od 10. do 12. března navštíví Jaroměř a naší školu zahraniční partneři projektu „Brundibár – neobyčejný příběh“. Během přípravného setkání budou zástupci Litvy, Německa a Slovinska podrobněji seznámeni s podobou květnové mezinárodní výměny mládeže, které se zúčastní kolem 50-ti studentů z Litvy, Drážďan, Celje a Jaroměře. Jednání se zúčastní i lektoři tvůrčích dílen, kteří představí svojí koncepci připravovaného provedení dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Dalším z projednávaných bodů budou možnosti další spolupráce v následujících letech. (pl)

„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolegium hraběte F. A. Šporka získalo finanční podporu na projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“
Občanské sdružení, které bylo zaregistrováno v říjnu 2008 za účelem podpory kulturních 
a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí, získalo grant od České národní agentury Mládež. Projekt tohoto sdružení byl podpořen ve 100% rozsahu a patřil mezi 4 úspěšné mezinárodní výměny mládeže. Uspěl v konkurenci 19-ti žadatelů, kteří k 1. listopadu svoje žádosti ke grantové komisi doručili. Úspěšnost žadatelů činila 21%. Celkově posuzovala komise 72 projektů z různých oblastí a záměr Kolegia hraběte F. A. Šporka získal čtvrtou nejvyšší finanční podporu v celkové výši 480.000,- Kč.


Dobový plakát k provedení Brundibára.

Další partneři akce (Musikverein Paukenschlag - Německo, Youth exchange agency – Litva a Ljudska univerza Celje - Slovinsko), se sejdou ve dnech 10. - 12. března 2009, kdy proběhne úvodní plánovací návštěva, která je nedílnou součásti tak velkého projektu.
V měsíci květnu se pak na 10 dní sjede do Jaroměře 48 mladých lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod vedením zkušených lektorů na výrobě kostýmů, rekvizit, kulis, nácviku divadelní, pěvecké a instrumentální složky díla. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci se zaměstnanci Koncentračního tábora v Terezíně. Přímo v areálu proběhne tvůrčí dílna tématicky spjatá s 2. světovou válkou. Během projektu bude natočeno DVD o jeho průběhu záznam veřejného provedení opery „Brundibár“. Součástí DVD bude i prezentace programu „Mládež v akci“. DVD je určeno každému účastníkovi výměny a zároveň bude vyrobeno 50 ks pro účastníky zamýšlených seminářů, věnujících se problematice přípravy a realizaci výměny mládeže. Tyto semináře budou realizovat lektoři a organizátoři mezinárodní výměny mládeže. Předpokládáme, že kontakt s potencionálními zájemci z okolí Jaroměře může přivést další organizace k realizaci podobných aktivit. (Pavel Linha)

Náchodský deník, 8. 12. 2008
Chtějí zrekonstruovat operu z koncentračního tábora

Jaroměř - Jednou ze zásadních novinek jaroměřské „ZUŠky“ je registrace Kolegia hraběte F. A. Šporka na Ministerstvu vnitra.


Fotografie dětského souboru z filmu Theresienstadt. (majetek Židovského muzea v Praze)

„Kolegium bude organizovat kulturní akce, mezinárodní a výměnné pobyty mládeže. Budeme se snažit získat granty a finanční prostředky, o které základní umělecká škola nemůže žádat,“ říká Pavel Linha, ředitel Základní umělecké školy F. A. Šporka.
Kolegium už vypracovalo projekt, který je nyní zařazen do výběrového řízení, které proběhne v polovině prosince. Projekt s názvem „Brundibár – neobyčejný příběh“ spočívá v tom, že 48 mladých lidí z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky budou společně připravovat provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy, která byla za 2. světové války hrána v koncentračním táboře Terezín. „Záměrně jsme hledali téma, které by mohlo oslovit mladé lidi z různých států Evropy. Téma, které nabízí širokou paletu aktivit pro účastníky projektu. Nedílnou součástí bude i návštěva koncentračního tábora v Terezíně a tvůrčí dílna přímo v areálu.
Tato opera byla za války hrána i během inspekční cesty pracovníků Červeného kříže. Ti pak následně odjížděli z Terezína s pocitem, jak dobře se tam lidem žije.
Během 10 dnů budeme pracovat s tématy rasismus, xenofobie a Židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci s Židovským muzeem a Židovskou obcí v Praze,“ upřesňuje Pavel Linha. (Markéta Volfová)

Jaroměř reprezentovala náš kraj na slavnostech v Německu, 07. 07. 2008
Žáci a učitelé Základní umělecké školy F. A. Šporka a 5-ti členná delegace zástupců Městského úřadu a příspěvkových organizací reprezentovali Jaroměř a Královéhradecký kraj na městských slavnostech v Heidenau. Festival probíhal od pátku 30. května 2008 a vyvrcholil v neděli 1. června vystoupením Brass Orchestru na hlavní scéně. Starosta města Heidenau přivítal zúčastněné delegace měst ležících na řece Labi, která se stala spojnicí a hlavním tématem oslav. 28 členů orchestru pod vedením dirigenta Františka Schejbala zahrálo převážně skladby českých autorů. Za úmorného vedra podali výborný výkon. 

Postupně zazněly skladby Nástup borců, Lowe Song, Sedliacka, Pro Jarmilku, Cikánka, Jásavá polka, Rtyňský pochod a na závěr nemohla chybět Vejvodova Škoda lásky. 
Posluchačům byl představen malý Hrabě Špork, který přihlížející zval k návštěvě Jaroměře a kraje. Návštěva Heidenau byla finančně podpořena z grantu Královéhradeckého kraje a Městským úřadem v Jaroměři. (pl,fs) 

Spolupráce se Slovinskem pokračuje, 23. 05. 2008
V březnu tohoto roku jsme přijali pozvání partnerské organizace Ljudska Univerza Celje k návštěvě jejich města a domluvě další spolupráce. Pozvání přijali i představitelé Města Jaroměř, starosta Ing. Jiří Klepsa a vedoucí odboru školství Mgr. Květa Simonová. Ve dnech 8. – 11. května na nás čekal bohatý program a především vřelé přijetí našich hostitelů. Během setkání sehrála učitelka literárně-dramatického oboru Jaroslava Holasová divadelní představení Hrnečku vař. Vlastimil Kovář a Pavel Linha vystoupili na společném koncertě ve městě Šmartno, kde jsme mohli obdivovat historické a velice pěkně znějící varhany. Dalšími účinkujícími byl pěvecký sbor Ljudske pevke a mužský pěvecký kvintet. 
Kromě toho byl představitelům MÚ Jaroměř, místostarostovi města Celje, vedoucí kulturního odboru a řediteli Ljudske Univerzi představen plánovaný projekt Brundibár – neobyčejný příběh. Na jeho přípravě a realizaci v roce 2009 se bude podílet Jaroslava Holasová (divadelní složka), Radka Morávková (volnočasové aktivity), Roman Horský (sportovní aktivity), Vlastimil Kovář (hudební složka) a Pavel Linha jako hlavní garant mezinárodního projektu. 
Darja Grdina (Ljudska Univerza) nás seznámila s plánovaným mezinárodním projektem Barbara Celjská, který proběhne na podzim tohoto roku a umožní setkání skupiny našich žáků s vrstevníky ze zemí EU. Setkání s členem rady města Vojnik a kapelníkem Joškovy bandy bylo využito k domluvě návštěvy této kapely, divadelní a pěvecké skupiny (jaro 2009). Kromě těchto setkání na nás čekalo přijetí od starosty města Vojnik, který věří v realizaci dalších společných aktivit v různých oblastech. Děkuji Ing. Jiřímu Klepsovi a Mgr. Květě Simonové za jejich čas a zaujetí pro věc. Jaroslavě Holasové, Radce Morávkové, Romanovi Horskému a Vlastimilu Kovářovi děkuji za přípravu našeho kulturního programu a anglické prezentace zamýšleného projektu Brundibár. (Pavel Linha)

Květen ve znamení mezinárodní spolupráce, 25. 04. 2008
Dechový orchestr školy pod vedením Františka Schejbala a delegace Města Jaroměř ve složení: František Vrabec – místostarosta, Josef Horáček - ředitel MKS, Schejbalová Hana - členka kulturní komise, Voborníková Pavla - vedoucí Turistického informačního centra, Pavel Linha - ředitel ZUŠ, budou reprezentovat, na přelomu května a června, naše město na „Slavnosti měst na Labi - Stadtfest Heidenau 2008. Slavnosti se uskuteční ve městě Heidenau, které leží v sousedním Německu v republice Sasko. Organizátoři Heimat- und Kulturverein e. V. oslovili města České republiky, které leží na řece Labi – Elbe. Všechny delegace se zúčastní slavnostního zahájení a průvodu městem. Kromě toho proběhnou i neformální setkání mezi účastníky. Jedním z hlavních přínosů je prezentace Města Jaroměř a Královéhradeckého kraje v zahraničí. 

Ve dnech 8. – 11. května navštíví někteří zaměstnanci školy, Ing. Jiří Klepsa a Mgr. Květa Simonová partnerskou organizaci Ljudska univerza Celje. 
Smyslem tohoto setkání je prohloubit přátelské vztahy mezi naší školou, Jaroměří a Ljudskou univerzou Celje. Během setkání se bude domlouvat návštěva Slovinců v Jaroměři (květen 2009), realizace mezinárodní výměny mládeže se zapojením našich žáků (jaro 2009) 
a mezinárodní výměny mládeže (ČR, Slovinsko, SRN) v Jaroměři (jaro 2010). 
Během květnových dní proběhne i společné vystoupení našich pedagogů, pěveckého sboru Ljudske pevke a Jožkovy Bandy. 


 

úřední e-deska

číslo účtu

27-0397270227/0100

naše obory

hudební
hudební
výtvarný
výtvarný
literárně dramatický
literárně dramatický

almanach

almanach

výroční zpráva

výroční zpráva