Aktuální dění v životě spolku Kolegium hraběte Šporka naleznete
ZDE
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt Brundibár – neobyčejný příběh postoupil do finále soutěže „arts4all“
V předminulém čísle jsme informovali o přihlášení našeho projektu do celoevropské soutěže kulturních projektů, která probíhá v Německu. První červencový týden jsme dostali potěšující informaci, že byl náš projekt vybrán mezi 255-ti kandidáty do finále této soutěže.
24 žáků a učitelů navštíví od 16. do 19. září Dortmund, kde budou prezentovány fotografie z mezinárodní výměny mládeže, dokument „Nedovedu pochopit“ (za využití úryvků z knihy Jany Renée Friesové původem z Josefova) a tři části z dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Všichni účastníci se zapojí do jedné ze šesti tvůrčích dílen, které povedou zahraniční lektoři po dobu celého setkání.
Naše účast je významným oceněním naší práce a celého mezinárodního projektu. Zároveň je to dobrá příležitost poznat aktivity jiných organizací pracujících s mládeží a navázat kontakty pro další mezinárodní spolupráci. Projekt Brundibár – neobyčejný příběh byl v roce 2008 podpořen Českou národní agenturou mládež a MÚ v Jaroměři. Zastupitelstvo města dále finančně podpořilo účast v soutěži. Děkujeme!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude bojovat v evropské konkurenci
Projekt a záznam z veřejného provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy reprezentuje Jaroměř a Českou republiku v celoevropské soutěži „arts4all“. V této souvislosti se lektoři z řad učitelů školy a koordinátor projektu zúčastní mezinárodní konference, která proběhne od 16. do 19. září 2010 v Dortmundu. Tam se zapojíme do tvůrčích dílen a budeme mít možnost poznat práci ostatních kolegů z uměleckých škol Evropy. Věříme, že díky tomu navážeme nová přátelství, která přinesou zajímavé projekty pro naše žáky a učitele.
Pokud Brundibár zaujme odbornou porotu a organizátor bude mít dostatek finančních prostředků, tak se do Německa podívají i žáci naší školy, kteří v těchto dnech zahajují práci na opětovném (po více než roce) veřejném provedení.
1. cena je dotována částkou 20 tisíc EUR, což by umožnilo Kolegiu hraběte F. A. Šporka, (občanské sdružení při ZUŠ) realizovat v Jaroměři další aktivity. O tom, jak jsme obstáli se dozvíte v průběhu měsíce září nebo října.
Pavel Linha, koordinátor projektu
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt Brundibár získal Zvláštní cenu za mimořádný přínos
od Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě
V tomto školním roce se konal již 7. ročník literární a historické soutěže Daniel. Soutěž vznikla u příležitosti vyhlášení 27. ledna Dnem památky obětí holocaustu a prevence zločinů proti lidskosti. Z toho vychází i téma – holocaust a jeho reflexe, současné rasové problémy a problematika soužití etnik v ČR. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, garantem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze. Uzávěrka letošního ročníku soutěže byla 27. 1. 2010. Celkem bylo přihlášeno 73 prací.
Odbornou porotu velmi zaujalo jevištní zpracování inscenace Brundibár v provedení účastníků mezinárodní výměny mládeže, která proběhla v květnu 2009 v Jaroměři. Tento projekt získal Zvláštní ocenění za mimořádný přínos v soutěži. Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém věnovalo třídenní studijní pobyt v Osvětimi, kterého se zúčastní
4 žáci a učitel naší školy. Záštitu nad tímto ročníkem převzal sociolog a novinář Fedor Gál
a kardinál Miloslav Vlk. Právě z rukou kardinála jsme měli tu čest ocenění převzít.
Tato cena je již druhým významným oceněním projektu Brundibár – neobyčejný příběh. Dovolte mi tedy, abych znovu poděkoval všem, kteří se na realizaci projektu podíleli:
lektoři: Jarka Holasová, Milan Lukášek a Vlastimil Kovář, Kristýna Brzková (dirigentka komorního pěveckého sboru Bel Canto), Nikola Hájková a Pavel Linha (klarinet a tlumočení během projektu), Ivana Kubíčková (klavírní doprovod), Vlastimil Kovář (hudební aranžmá), Jana Moravcová, Iveta Hofmanová, Milena Lelková (tlumočení během projektu), Radka Morávková a Roman Horský (technické zázemí a volnočasové aktivity), Cyril Holas (fotografie a záznam), Milan Morávek (výroba fotoprezentace).
Pavel Linha, koordinátor projektu
Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři.
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ byl realizován za finanční podpory Evropské unie.
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt Brundibár – neobyčejný příběh získal 3. místo v celostátní soutěži
Kolegium hraběte Šporka a Základní umělecká škola F. A. Šporka v Jaroměři pořádali v roce 2009 mezinárodní projekt studentů z Jaroměře, Celje, Drážďan a Vilniusu.
DVD z tohoto projektu, které dokumentuje průběh desetidenního setkání a veřejné provedení opery Brundibár Hanse Krásy, získalo 3. místo v celostátní soutěži Ze života projektu očima účastníků. Tu každoročně vyhlašuje Česká národní agentura Mládež, která v minulém roce podpořila realizaci 47 mezinárodních výměn. Zisk 3. místa je obrovským úspěchem a velký dík patří Cyrilovi Holasovi a Milanovi Morávkovi, kteří se na výrobě DVD podíleli.
Pavel Linha, koordinátor projektu
Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři.
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ byl realizován za finanční podpory Evropské unie.
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Brundibár, 17. května 2009, ČRo 3 Vltava, Týden v kultuře, 25:22 –
30:46 (ZDE)
Děti z Česka i ze zahraničí uvedly terezínskou operu Brundibár
Jaroměř /Náchodský deník, 19. 5. 2009/ - Děti z České republiky, Litvy, Německa a Slovinska po týdnech usilovného zkoušení představily v pondělí v Městském divadle operu z období holocaustu – Brundibár. Celý program s názvem Nedovedu pochopit... poukázal slovy pamětníků na zlo, které nacismus spáchal. „Mezinárodní projekt jsme chtěli uskutečnit už dlouho, jen jsme hledali téma, které by bylo přitažlivé pro všechny. A myslím, že neonacismus, holocaust a židovská kultura jsou témata velice poučná, varující, aktuální i přitažlivá,“ říká Pavel Linha, koordinátor projektu a ředitel ZUŠ F.A. Šporka v Jaroměři. „Když jsme se o toto téma začali vážně zajímat, podařilo se nám zjistit spoustu neuvěřitelných souvislostí, jako například že v budově naší umělecké školy dříve žila židovská rodina, která byla deportována do Terezína,“ dodává Linha. Dětská opera byla realizována netradičním způsobem - jako stínohra. Operu Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister. Když roku 1942 Hans Krása odjel do Terezína, začal operu cvičit s dětmi v koncentračním táboře. Do práce neustále zasahovaly transporty. Dětské herce odvezené do koncentračních táborů na východě musely nahrazovat děti z nových transportů. (Markéta Volfová)
Mezinárodní setkání studentů bylo úspěšně zakončeno provedením Brundibára
Ve dnech 10. až 20. května probíhalo v Jaroměři mezinárodní setkání studentů z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky. Přijeli sem, aby se společně zabývali tématy:
2. světová válka, holocaust a židovská kultura. Kromě toho secvičovali veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera. Každá z národních skupin pak představila svoji zemi a historii Židů v rámci „národních večerů“. Tvůrčí dílny byly opět tématicky zaměřené: Hebrejská abeceda a setkání s pamětnicí (Židovské muzeum v Praze), Židovské tance (taneční škola Besamin), Holocaust (Nadace Člověk v tísni). Přímo v budově naší školy nás pak navštívil pan Ronovský, který pamatuje naši budovu v době, kdy tam žila Hana Ehrenfestová a její synové. Český národní večer pak vyvrcholil hudebním programem před budovou školy a odhalením pamětní desky s textem: „Na památku Haně Ehrenfestové, zde narozené 5. V. 1895, a jejích synů Harryho, Karla a Igora. Nikdo z nich se z koncentračního tábora v Osvětimi nevrátil.“
Dalším milým hostem byla Jana Reneé Friesová, která se v Josefově narodila a osobně zažila provedení Brundibára v terezínském ghettu za 2. světové války.
Naše provedení Brundibára (18. května) po hudební a divadelní stránce vysoce hodnotila a byla velice ráda, že se podobným tématem zabýváme. Kromě samotného Brundibára byly součástí komponovaného pořadu „Nedovedu pochopit…“ natočené dokumenty a dobové fotografie.
Na realizaci projektu a natočení dokumentu se podíleli: Lenka Šrejberová, Edita Valášková, Petr Hrudka, Jakub Maksymov (interpretace textů), Jakub Maksymov (zvuk), Matouš Holas a Jarka Holasová (střih), Jarka Holasová a Jakub Maksymov (scénář a režie stínohry), lektoři: Jarka Holasová, Milan Lukášek a Vlastimil Kovář, Kristýna Brzková (dirigentka komorního pěveckého sboru Bel Canto), Nikola Hájková a Pavel Linha (klarinet), Ivana Kubíčková (klavírní doprovod), Vlastimil Kovář (hudební aranžmá), Jana Moravcová, Nikola Hájková, Pavel Linha, Iveta Hofmanová, Milena Lelková (tlumočení během projektu), Radka Morávková a Roman Horský (technické zázemí a volnočasové aktivity), Cyril Holas (fotografie a záznam), Milan Morávek (výroba fotoprezentace), Pavel Linha (koordinátor projektu).
Poděkování patří: Janě Reneé Friesové, Doc. ThDr. Tomáši Novotnému a pěveckému sboru Adash při Ostravské univerzitě, Evě Albrechtové, Petru Ronovskému, Židovskému muzeu v Praze, Nadaci Člověk v tísni, Josefu Horáčkovi a zaměstnancům Městského kulturního střediska v Jaroměři.
Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři.
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
Za nasazení, energii a tvůrčí nápady děkuje všem zúčastněným Pavel Linha – koordinátor projektu
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaroměř navštívili hosté z Litvy a Slovinska…
Od 10. do 12. března navštívili naši školu a Kolegium hraběte F. A. Šporka partneři mezinárodního projektu „Brundibár – neobyčejný příběh“. V těchto dnech probíhalo přípravné setkání mezinárodní výměny mládeže.
Během středečního jednání představili vedoucí výprav svoji organizaci, kterou zastupují. Dále byli seznámeni s programem květnového setkání. Za naši školu se do projektu zapojí Kristýna Brzková, Nikola Hájková, Jarka Holasová, Ivana Kubíčková, Radka Morávková, Roman Horský, Vlastimil Kovář, Milan Lukášek a Pavel
Linha.
V měsíci květnu se pak na 10 dní sjede do Jaroměře 48 mladých lidí z Drážďan,
Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod vedením zkušených lektorů na výrobě rekvizit, kulis, nácviku divadelní, pěvecké
a instrumentální složky díla. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.
Dovoluji si Vás už nyní pozvat na veřejné provedení dětské opery „Brundibár“ Hanse Krásy. Toto představení bude doplněno o projekci dobových fotografií a filmového dokumentu z průběhu celého setkání.
Piště si do svých diářů: pondělí 18. května v 19.00 hod.
v Městském divadle v Jaroměři.
Stejného představení se v dopoledních hodinách zúčastní i žáci místních základních škol.
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V březnu proběhne přípravné setkání mezinárodního projektu
Od 10. do 12. března navštíví Jaroměř a naší školu zahraniční partneři projektu „Brundibár – neobyčejný příběh“. Během přípravného setkání budou zástupci Litvy, Německa a Slovinska podrobněji seznámeni s podobou květnové mezinárodní výměny mládeže, které se zúčastní kolem 50-ti studentů z Litvy, Drážďan, Celje a Jaroměře. Jednání se zúčastní i lektoři tvůrčích dílen, kteří představí svojí koncepci připravovaného provedení dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Dalším z projednávaných bodů budou možnosti další spolupráce v následujících letech.
(pl)
„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kolegium hraběte Šporka bylo založeno v říjnu 2008. Hlavním
cílem sdružení je podporovat rozvoj kulturních a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí. Svojí činností podporuje myšlenku společné Evropy, přátelství a spolupráce mezi jednotlivými národy. Pro svoji činnost se bude snažit získat granty a finanční příspěvky o které nemůže žádat Základní umělecká škola. Kolegium bude organizovat kulturní akce, mezinárodní projekty a výměnné pobyty mládeže. Členem mohou být fyzické osoby starší patnácti let a právnické osoby, které souhlasí se stanovami a cíli sdružení. Chcete-li se stát jeho členy piště na adresu
oskolegium@seznam.cz
Kolegium hraběte F. A. Šporka získalo finanční podporu na projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“
Občanské sdružení, které bylo zaregistrováno v říjnu 2008 za účelem podpory kulturních
a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí, získalo grant od České národní agentury Mládež. Projekt tohoto sdružení byl podpořen ve 100% rozsahu a patřil mezi 4 úspěšné mezinárodní výměny mládeže. Uspěl v konkurenci 19-ti žadatelů, kteří k 1. listopadu svoje žádosti ke grantové komisi doručili. Úspěšnost žadatelů činila 21%. Celkově posuzovala komise 72 projektů z různých oblastí a záměr Kolegia hraběte
F. A. Šporka získal čtvrtou nejvyšší finanční podporu v celkové výši 480.000,- Kč.
Dobový plakát k provedení Brundibára.
Další partneři akce
(Musikverein Paukenschlag - Německo, Youth exchange agency – Litva a Ljudska univerza Celje - Slovinsko), se sejdou ve dnech 10. - 12. března 2009, kdy proběhne úvodní plánovací návštěva, která je nedílnou součásti tak velkého projektu.
V měsíci květnu se pak na 10 dní sjede do Jaroměře 48 mladých lidí z Drážďan,
Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod vedením zkušených lektorů na výrobě kostýmů, rekvizit, kulis, nácviku divadelní, pěvecké a instrumentální složky díla. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci se zaměstnanci Koncentračního tábora v Terezíně. Přímo v areálu proběhne tvůrčí dílna tématicky spjatá s 2. světovou válkou. Během projektu bude natočeno DVD o jeho průběhu záznam veřejného provedení opery „Brundibár“. Součástí DVD bude i prezentace programu „Mládež v akci“. DVD je určeno každému účastníkovi výměny a zároveň bude vyrobeno 50 ks pro účastníky zamýšlených seminářů, věnujících se problematice přípravy a realizaci výměny mládeže. Tyto semináře budou realizovat lektoři a organizátoři mezinárodní výměny mládeže. Předpokládáme, že kontakt s potencionálními zájemci z okolí Jaroměře může přivést další organizace k realizaci podobných aktivit. (Pavel
Linha)
|