Lucie v konfrontaci
Big Band hraběte Šporka koncertuje málo, zato málokdy sám. Další tzv.
„konfronťák“ se uskutečnil 20. 5. v klubu Lucie na Novém Hradci Králové. Kdo šel náhodou kolem, neodolal a vstoupil, ale i ten, kdo šel zcela záměrně na koncert tří orchestrů, rozhodně neprohloupil.
Kromě dobrého pití byla k nasátí i veselá muzika Dechového orchestru pod vedením Honzy Doležala ze ZUŠ Habrmanova Hradec Králové, který nám nabídnul jak známé „dechovkové šlágry“, tak filmovou hudbu.
Jako další chod se servíroval náš Šporkův Big Band řízený Martinem
Brunnerem. Sál byl odshora až dolů plný posluchačů (je totiž terasovitě uspořádán) – muzikantů, rodičů, kamarádů, známých i neznámých – což nás samozřejmě velmi těšilo a nabádalo k co nejlepším výkonům. Tentokrát Big Band vsadil na osvědčené „pecky“ od Milana Svobody a spol. jako Kyklop, Dá či nedá, Pocta panu G.E. či Medové koláčky. Pro malé uklidnění v zuřivé bigbítové vlně zařadil dvě balady, Tišinu a Touhy, kde předvedl svůj hráčský um známý trumpetista Pavel Herzog. Ani nyní nenastala sólová nouze, neboť hraběcí band je postaven právě na nich. Od rytmiky
(Michková, Petira F.) přes žestě (Petira J., Herzog, Slezák, Borecký Z.) až po saxofony (Traxler, Petira M., Ryba) a flétnu (Hanáková), všude samá improvizace! Hráči mohou prostřednictvím sóla vyjádřit svoje prožívání a vnímání hudby, ale hlavně je to moc baví a to je pro formaci stěžejní. Po provedené šedesátiminutovce byla odměněna aplausem.
Závěr večera patřil vydatnému chodu v podobě On-line Session, funkové kapely opět v režii Honzy Doležala. Uskupení charakterizuje interpretace známých jazzrockových skladatelů
(Marcus Miller, Milan Svoboda), ale i autorský přístup – skladby jako Přišel Josef či Kapybara jsou velmi povedenými kousky s velkou plochou pro sólisty. Kapela natočila první CD „Každý má svou pravdu“, které bylo na místě k zakoupení.
Slovy našeho kapelníka „pěkný večírek“ je myslím řečena veškerá bilance. Doufejme, že to nebyl „poslední večírek“ Big Bandu Hraběte Šporka, protože ač se nezdá, nachází se na pokraji rozpadu. Otazník visí nejen nad židlí za bicí soupravou či trombonovou sekcí (jestli se tomu dá říkat sekce), vznáší se i nad případnou přízní nového vedení školy. Myslím, že hrabě Špork by byl přinejmenším
smuten, kdyby přišel o svůj jazzový Band, který si v průběhu Brunnerovy éry vydobyl slušné renomé v muzikantském světě. Přeji mu, aby ustál krizi úspěšně a mohl znovu zazářit na tradiční Jazzoměři 2011 v plném lesku.
Zdeněk Ryba, ts
Reakce ředitele školy
Dovolím si krátkou reakci na článek Lucie v konfrontaci. Jeho závěrečné vyznění není příliš optimistické, tudíž bych rád pochybnosti Zdeňka Ryby trochu rozptýlil. V příštím školním roce bude za bicí soupravou i nadále sedět Jan Duben, který v tomto roce absolvoval II. stupeň studia u pana učitele Luboše Pavlíka a v Big Bandu působí dlouhodobě. Další působení pana učitele Luboše Pavlíka bude čistě jeho rozhodnutím
a věcí jednání s novým ředitelem/ředitelkou školy. V tomto roce se podařilo pro pana učitele Luboše Pavlíka získat městský byt a od měsíce září 2011 s ním bylo počítáno jako s učitelem bicích nástrojů. Podle jeho vyjádření ale o dalším působení na zdejší ZUŠce neuvažuje.
Nejistota ohledně trombonové sekce pramení zřejmě z přijetí Zdeňka Boreckého na Konzervatoř Jaroslava Ježka a vysokou školu v Praze. Další působení je tedy závislé především na jeho časových možnostech. Dveře Big Bandu jsou několik let otevřeny
i bývalým absolventům školy, takže další spolupráci v cestě nic nestojí.
I v příštím školním roce bude v Big Bandu působit pan učitel Petr Slezák, který na škole hře na tento nástroj vyučuje a společně s Romanem Horským se dlouhodobě snaží další trombonisty do Big Bandu vychovat. Vzhledem k náročnosti repertoáru jde ale o běh na dlouhou trať. Zároveň je třeba si uvědomit, že ke generační obměně dochází ve všech tělesech a orchestrech školy. S tím se potýká nejen naše škola, ale i umělecké školy v okolí.
Uspořádání podzimního festivalu Jazzoměř 2011 nebrání vůbec nic a jeho realizace bude záviset na rozhodnutí nového vedení školy. To se bude odvíjet od koncepce rozvoje školy se kterou nové vedení do ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř nastoupí.
Po finanční stránce je ale Jazzoměř 2011 zajištěna. Tuto akci podpořila grantová komise a Rada města Jaroměř částkou 25.000,- Kč. Podporu se poprvé v tomto roce podařilo získat i od Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, který festival a činnost orchestru podpořil částkou 10.000,- Kč.
Mgr. Pavel Linha, ředitel školy
|