Základní umělecká škola se stala partnerem projektu „Kuks – granátové jablko“
Základní umělecká škola F. A. Šporka, Jaroměř podepsala Smlouvu o partnerství a vzájemné spolupráci za účelem realizace projektu „Kuks – Granátové jablko“. Předkladatelem
a koordinátorem projektu je Národní památkový ústav. Projekt je cílen na revitalizaci pravobřežní části barokního areálu, konkrétně na obnovu objektu Hospitalu a k němu přináležejících hospodářských budov a původní hospitální zahrady. Způsob revitalizace
je zvolen tak, aby umožnil obnovit jeho původní účel, tedy poskytovat zázemí pro aktivity, které se vztahují k léčitelsko-špitální a vzdělávací oblasti.
Základní umělecká škola F. A. Šporka se zavázala realizovat níže uvedené
aktivity:
1. Realizace mezinárodních výměn mládeže.
Setkání studentů zemi Evropské unie, kteří se zabývají různými tématy jako např. historie, rasismus, xenofobie, kultura a sport.
2. Založení Kukské lidové loutkářské konzervatoře
Vzdělávací akce pro zájemce o loutkové divadlo na krajské i republikové úrovni. Výuka loutkohereckých technik od oživování předmětů přes improvizované loutky k loutkám. Práce na přípravě loutkové inscenace od dramaturgického výběru, přes dramatizaci, vytvoření scénáře, volbu prostředků k hotovému jevištnímu tvaru.
3. Klub dětského divadla
Pracovní víkendová setkání vedoucích dětských divadelních souborů na okresní
a krajské úrovni. Společné sdílení problémů, témat, forem práce s dětmi v hereckých i loutkářských souborech. Setkávání s dramaturgy, režiséry, scénografy, výtvarníky
a muzikanty.
4. Festival Klubu dětského divadla
Přehlídka hotových i rozpracovaných divadelních představení dětských souborů
pod vedením členů Klubu dětského divadla za přítomnosti lektorů. Během rozborových seminářů a besed budou probíhat tvůrčí dílny pro děti z účinkujících souborů.
5. Bloková výuka improvizace
Víkendové setkání žáků základní umělecké školy absolvující předmět improvizace na klávesové nástroje. Východiskem jsou teoretické znalosti učiva hudební nauky a jejich aplikace na nástroj. Žáci jsou seznámeni se základy volné a tématické improvizace a jejím využitím, jak v hudbě arteficiální, tak nonarteficiální. Výuka je zakončena interním koncertem a poslechovým seminářem.
6. Pracovní víkendová soustředění žáků hudebního oboru Víkendová soustředění členů Kytarového orchestru, Barokního souboru S.P.O.R.C.K., Komorního sboru Bel Canto, Komorních souborů školy, Dechové orchestru a Big Bandu.
7. Okresní kolo Dětské scény a soutěží ZUŠ
Postupová přehlídka dětských divadelních souborů okresu Náchod a oblasti Trutnov. Organizace okresních nebo krajských kol soutěží Základních uměleckých škol.
Organizace vzdělávacích seminářů v oblasti hudebního, výtvarného a literárně- dramatického školství.
8. Předváděcí akce dramatického souboru
Veřejná jednodenní prezentace premiérových představení a ročníkových prací žáků literárně - dramatického oboru ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř.
9. Seminář interpretace barokní hudby
Víkendové setkání žáků a pedagogů základních uměleckých škol České republiky. Seminář je koncipován s ohledem na historicky poučenou interpretaci předbarokní a barokní hudby. Součástí semináře je přednáška o organologii a teoretických poznatcích z oblasti stylové interpretace. Důraz je kladen na praktickou aplikaci získaných poznatků. Seminář je zakončen veřejným koncertem.
10. Pracovní soustředění žáků literárně – dramatického oboru ZUŠ F. A. Šporka
Víkendová předpremiérová soustředění loutkářských souborů působících na ZUŠ F. A. Šporka – generální zkoušky nových představení.
11. Soutěž žáků ZUŠ ve hře na varhany v oblasti barokní hudby
Soutěž je koncipována pro žáky základních umělecký škol České republiky v oboru hra na varhany. Repertoár je vymezen lety 1580 – 1750.
12. Výtvarné aktivity
Týdenní prázdninový pobyt 15-ti žáků ZUŠ F. A. Šporka. Výtvarné aktivity spojené s objektem Kuksu a Betléma. Barokní inspirace, inspirace architekturou a sochařským uměním na Kuksu. V průběhu roku výstavní činnost v prostorách divadla, v přísálí
a chodbách výukového bloku.
13. Výuka nejstarších žáků literárně – dramatického oboru, výuka žáků ve hře na varhany a cembalo
Pravidelná výuka žáků ZUŠ F. A. Šporka podle schválených učebních dokumentů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy realizovaná v maximálně ideálním prostředí pro dané obory.
Mgr. Pavel Linha, ředitel školy
|