naše škola

naše škola

menu

úvodní stránka
historie školy
kontakty
učitelé
obory
akce + fotogalerie
rozvrhy
poslechněte si
videa
výsledky soutěží
mezinárodní spolupráce
Kolegium hraběte Šporka
ZUŠkoviny
napsali o nás
významní absolventi
ONLINE katalog
napište nám
F. A. Špork
klasifikace
autor stránek

nové fotografie

Pískovcová aneb 300 let od svatby M. B. Brauna a A. M. Miseliusové

Budiž stín! 2019

Podzimní plenér
na Kuksu

Ze společného koncertu orchestrů Musikschule Grossenhain a Musica Sporcka na Kuksu

Koncert smyčcových souborů

Soubor S:P:O:R:C:K:
ve Dvoře Králové
nad Labem

Recitál Alžběty Skořepové

The Georgia College Jazz Band - USA a Big Band hraběte Šporka

Koncert ke Dni rodin

Z absolventského koncertu houslistů

Popcorn v Praze
na HAMU

Jařinec - náš nový festival

Maminko, mámo

Z májového koncertu

Modrovous

Na zdraví!

A co antilopy?

Všech pět mých

2. absolventský večer

1. absolventský večer

Aprílový koncert

Z jarního koncertu houslistů a PHVC

Z třídního koncertu bubeníků Zdeňka Boreckého

Z koledování Big Bandu hraběte Šporka
pro Domov svatého Josefa

Předvánoční Prahou
za Františkem Kupkou

Z vánočního koncertu

Potkali se… aneb Československé Vánoce

Podzimní koncert

Ze slavnostního koncertu k sedmistému výročí obce Holohlavy

Z koncertu žáků Jany Kovářové

Třicetiny Dramaťáku

Naše úrodička

Theatrum Kuks 2018

Koncert žáků Lukáše Grygerka a Vlastimila Kováře

Koncert žáků Kateřiny Jirkové a Jana Lorence

Tkadleček: Hádka milence s Neštěstím

Daidalos

Dej!

Lepardessus

RUR?

Asi jsme špatně odbočili...

Prasečinky

Májový koncert
na Kuksu

Koncert ke Dni rodiny

Koncert pro maminky

Absolventský koncert Jiřího Pilaře a výtvarný happening

Absolventský koncert Anny Čepičkové, Julie Mathauserové,Terezy Prokešové a Elišky Svobodové

Klarinetový absolventský koncert

Aprílový koncert

Masopust

Přehlídka dětských recitátorů - školní kolo

Koncert žáků Kateřiny Jirkové 

Třídní koncert Petra Slezáka

Koncert žáků Lukáše Grygerka a Vlastimila Kováře

Čtenář na jevišti

České Vánoce

Kytarový betlém Matyáše Brauna
ve Vysokém
nad Jizerou

Fidlovačka

JAZZOMĚŘ 2017

Vyhlášení soutěže
Školní časopis roku 2017

Podzimní koncert

Naše úroda - O smrti vesele

Naše úrodička

Budiž stín!
 

napsali o nás


Masopustní ohlédnutí v Domově sv. Josefa

/ Žireč, 14.3. / Veselou tečku za Masopustním obdobím udělali lidovými písněmi a masopustními scénkami v sobotu odpoledne pěvecký sbor Bel Canto, flétnový soubor Musica per Legni a žáci literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Františka Antonína Šporka z Jaroměře. Přinesli tak do největšího střediska Oblastní charity Červený Kostelec, Domova sv. Josefa, nemocným roztroušenou sklerózou nejen radost a dobrou náladu, pokladničky s penězi ale i něco navíc v podobě pamlsků od sponzorů. 

Časem masopustu se označuje období od Tří králů do Popeleční středy. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Masopust byl pro lidi svátkem hodování, během kterého se připravovali na následný půst. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu… Tolik říkají kroniky. Žáci Základní umělecké školy z Jaroměře se snaží tuto tradici dodržovat, každoročně chodí v úterý před Popeleční středou po ulicích města s pokladničkami s logem Domova sv. Josefa a vybírají dary na podporu jeho provozu. Tentokrát se dětem podařilo vybrat 1436,- Kč, které Domov použije na nákup hygienických podložek. Dětem patří uznání, protože se snaží ve svém volném čase zlepšovat svět kolem nás a pomáhají potřebným. Za naše klienty jim upřímně děkujeme! 
V rámci vyhlášení Evropského roku dobrovolnictví chceme seznamovat pravidelně veřejnost o dobrovolných aktivitách, které se váží k našemu Domovu. 
Díky patří i sponzorům, kteří akci podpořili. Jsou to: Pekárna Johnova Josefov, Peko spol. s r.o. Česká Skalice, Pizzerie Nasavrcký Jaroměř, Řeznictví Uhlíř Jaroměř, ZD Dolany, Cukrárna Vilma Dvůr Králové nad Labem. 

Jaroměř (Náchodská deník, 15. 3. 2011) – Masopustem potěšili i v Domově sv. Josefa
Jaroměř/Žireč – I letos žáci ze Základní a umělecké školy F. A. Šporka pořádali masopustní průvod, na kterém vybírali peníze pro Domov sv. Josefa v Žirči. Celkem vykoledovali 1 436 korun, za které se nakoupí polohovací podložky pro pacienty.
„Za tuto částku pořídíme šedesát hygienických podložek. Jsou jednorázové, nejedná se tedy zrovna o levnou záležitost. Proto všem dárcům velice děkujeme!“ říká Jitka Holcová 
z Domova sv. Josefa.
Částku žáci slavnostně předali v sobotu, kdy pacientům také zvedli náladu svým vystoupením. „Předvedli lidové písně a masopustní scénky,“ doplnila Holcová.
Domov sv. Josefa v Žirči se stará o pacienty s roztroušenou sklerózou, především se snaží vytvořit důstojné podmínky pro jejich život. Jedná se o jediné zařízení v České republice, které se zaměřuje na komplexní péči o lidi s tímto nevyléčitelným onemocněním. 
                                                                                                                 (Markéta Volfová)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaroměř (Náchodská deník, 9. 3. 2011) - Karneval a masopustní koledy pro dobrou věc
Jaroměř – „My jsme se k vám přišli ptáti, smíme-li tu zazpívati…“ neslo se v úterý 
8. března jaroměřským náměstím. Hned po návštěvě městského úřadu, kde maškary 
a muzikanti nejprve starostu poprosili o povolení, se vydal masopustní průvod na svou tradiční obchůzku. A bylo veselo. Prodával se kůň, malé děti z dramaťáku předváděly vlastní dramatizace lidových říkadel, členky pěveckého sboru zpívaly, co jim síly stačily a o hudební doprovod se staraly flétny, kytara, housle a basa. Hospodářům se nabízel na prodej kůň 
a hospodyně tancovaly mazurku s medvědem, aby zajistily velkou úrodu brambor a obilí 
v příštím roce.
Žáci a učitelé ze Základní umělecké školy F. A. Šporka v Jaroměři už poněkolikáté připomněli tradici a lidové písničky. A vše pro dobrou věc. Finanční výsledek z masopustního koledování předají v sobotu 12. března v Domově sv. Josefa v Žirči nemocným roztroušenou sklerózou, kde za něj budou zakoupeny polohovací podložky pro pacienty. Zároveň tam děti vystoupí s programem a rozdají koláče, jablka a cukroví od sponzorů. 
„Máme smutek a zármutek, Masopust nám rychle utek!“ Už se těšíme na ten příští.                    (JH)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuks si z unijního jablka ukousne 463 milionů korun
autor: ČT24
(kráceno pro potřeby ZUŠ F. A. Šporka)

Kuks – V rámci evropského projektu Vracíme památky do života čeká areál barokního hospitalu Kuks významná obnova za zhruba 463 milionů korun. Někdejší lázně významného mecenáše F. A. Šporka budou revitalizovány během následujících čtyř let. Cílem projektu Kuks – Granátové jablko, nesoucího název podle původní barokní lékárny, která patří k unikátům Kuksu, je oživit dnes nevyužívané a do značné míry zchátralé části hospitalu.
Revitalizace bude částečně financována z přispění dotací z fondů Evropské unie. Rozhodnutí o přidělení peněz podepsal dnes na Kuksu ministr kultury Václav Riedlbauch. Do konce letošního roku by měla být dokončena projektová dokumentace, vlastní stavební práce začnou v roce 2011. Možnost prohlídek areálu pro turisty obnova nenaruší.
"Peníze, které dnes byly přislíbeny na obnovu barokního hospitalu, jsou velmi významné. Je třeba říct jednu věc – Kuks je v podstatě takovou ruinou původní myšlenky hraběte Šporka a je třeba vrátit život jak do hospitalu, tak do obce," upozorňuje ředitel obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks Jiří Skalický.
"Projekt je především připraven pro účastníky vzdělávacích aktivit, které by měly být na Kuksu v hojném počtu provozovány, a to jak ze strany nositele projektu Národního památkového úřadu, tak ze strany jeho partnerů, kteří mají připraveny vzdělávací aktivity v duchu hospitálních tradic," dodává Oldřich Pešek ředitel NPÚ v Josefově.

Doufá také, že do obnovy se zapojí i obyvatelé obce a že přiláká podnikatele. "Granátové jablko a navazující projekty jsou jakousi vstupní investicí. Je nepochybné, že se projeví synergické efekty a i pro podnikatelskou sféru to může být zajímavým investičním záměrem," předpokládá Pešek.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Hospital Kuks je znám především díky skvělé sochařské expozici Matyáše Bernarda Brauna a původní barokní lékárně "U Granátového jablka". 
K tomuto areálu patří také lesní sochařská rezervace Braunův Betlém a další dochované prvky komponované barokní krajiny. Hospital Kuks je jediná památka svého druhu v České republice.
Na níže uvedeném odkazu můžete najít dvě reportáže ČT24 k projektu „Kuks – Granátové jablko“. 
http://www.ct24.cz/kultura/90661-kuks-si-z-unijniho-jablka-ukousne-463-milionu-korun/ 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaroměřské divadlo plné pohádek
Jaroměř (Náchodský deník, 25. ledna 2010) – Celkem osm pohádek mohly zhlédnout děti v sobotu v jaroměřském divadle. Dramatický obor Základní umělecké školy F. A. Šporka totiž pořádal Den s Dramaťákem. „Představili jsme v derniérách naše nejúspěšnější představení. Zároveň se tu sešli i ti, kteří s námi už běžně nevystupují, například studenti, kteří jsou už mimo město, na vysokých školách,“ popisuje Jarka Holasová, která literárně dramatický obor vede. 
V divadle se představily soubory Spolu, ale každý sám, Moje pětka, Někdo a Kdo-si. Den s dramaťákem se konal poprvé, na druhý ročník si ale diváci budou muset počkat. „Potrvá tak dva roky, než nacvičíme další řadu představení, která vydají na celodenní program,“ vysvětluje Jarka Holasová.
„Dramaťák“ se nyní pilně připravuje na školní kolo v přednesu sólistů, které proběhne 17. února. Ti nejlepší postoupí do okresního kola v Náchodě.                                                          Markéta Volfová


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VE DVĚ NA HRUŠKÁCH II

Představení milé, hravé a s myšlenkou. Připomínalo nám doby, kdy jsme byli malí a s domečky a panáčky si hráli na městečka, ne-li na celý svět otáčený speciálně upraveným kolem, jak tomu bylo zde.
Hrušky, na které si většinou jen tak mimochodem udělal někdo zálusk, byly občas snězeny a jindy lapily své zloděje jako mouchu na med. A spojující motiv všech mrňavých školáků, zlodějíčků, násosek a jedné čarodějnice? Smrtka, která čeká na svou vyhlédnutou oběť, ale musí místo toho neustále sbírat cizí mrtvolky, až se sama chytí na hruškách. Lidstvo bez smrti dosáhne svého vrcholu, svět poháněný rachotícím bicyklem a nadšencem se žlutou přilbou se zaplní. Jak náhodná prognóza naší vlastní budoucnosti.
Nebo se to tvůrcům nelíbí? Tak tedy začneme zase od začátku…
                                                                                                                 Lenka Damaškovičová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KRÁ...KRÁ...KRÁDEŽ
Hned dvakrát se v úterním programu objevilo představení Ve dvě na hruškách II divadelního souboru NĚKDO, který působí při literárně dramatickém oddělení ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři.
NĚKDO ve své inscenaci vtipně, hravě a především nápaditě pracuje s aktuálními problémy současnosti, s tématy přemnožení, ale i populárními fenomény doby - krádeží, vraždou, podvodem... Morální podtext je o to zřetelnější, čím více je ironizován.
V inscenaci dominuje především scénografie, jakkoliv je jednoduchá. Základem je kolo napojené na zeměkouli a „herec - jezdec“ = vyšší moc, starající se o přirozený běh života.
Přirozený řád věcí je narušen ve chvíli, kdy je oklamaná samotná smrt (přilepí se na očarovanou hrušeň).
Ve dvě na hruškách II je založeno na práci s podomácku vyrobenými papírovými loutkami, které herci nalepují na zeměkouli a v tomto prostředí s nimi vtipně pracují. Herci se na jevišti pohybují pouze dva, i přesto však stihnou během 35 minut zaplnit celou zeměkouli záplavami paneláků a školních autobusů a ještě zvládnou dát přirozený řád věcí znovu do pořádku – odlepit smrt od hrušně.
I když se představení na festivalu řadilo mezi amatérské, přesto na Spectaculo Interesse přineslo svou hravostí a vtipem velmi příjemnou atmosféru, které není nikdy dostatek...
                                                                                                                Zuzana Patráková

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ohlasy z Mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě

(Zastavení s Jarkou Holasovou, třetí členkou dvoučlenného souboru jednoho herce)

„Dvoučlenný souboru jednoho herce“ Někdo jsou dva divadelní „kluci“ z jaroměřské „zušky“ (Jakub Maxymov a Pavel Holínský), kteří si bezesporu „koledují“ o to, začít sbírat zkušenosti na poli mezinárodním. Budiž jim to přáno. O tom, jak to všechno začalo, jsem si povídala se zakladatelkou tohoto „školního“ divadla, Jarkou Holasovou.

Jak jste přišli zrovna na Cibulovu pohádku Paní Bída?
Po představení „O Honzoj“, které jsme s Jakubem dělali jako sólovku v rámci výuky na ZUŠ, kdy si přinesl předlohu, ze které jsme použili jen několik motivů, si vybral právě tuhle pohádku…

Jakým způsobem vznikala inscenace a jak se posouvala od námětu k výslednému tvaru?
Jako vždycky, těžko. Líbil se mu jen moment nachytání Smrti na hruškách. Takový Dařbuján a Pandrhola nebo To je dobře, že je Smrt na světě. Hledala jsem, čím by to mohlo být zajímavé, a začali jsme přemýšlet, co by se stalo z globálního hlediska, co by to udělalo se Zemí, jak by byla zatěžkána a kam by to vedlo. Nutně bylo třeba vytvořit mechanismus otáčivé zeměkoule, byl třeba další hráč (Pavel Holínský) a zkoušením a psaním scénáře se stal dalším hercem na jevišti. 

Římská dvojka na konci názvu poukazuje na vznik druhé verze. Jak se liší od první a proč vůbec vznikla?
Když jsme si mysleli, že vše je „nahozeno“ a diváky by to mohlo oslovit, vyjeli jsme „ověřovat“, a došlo na otázky: Kdo je to, kdo šlape? Proč se mluví v kosmické lodi rusky? Proč to všechno padá? Co se děje na Zemi na konci? A tak a podobně. Mysleli jsme si, že si divák domyslí nebo že si to přebere sám…Na Dětské scéně v Trutnově nám došlo, že tvořit ano, ale holt přesněji a pustili se do další verze „poučeni“. Stálo nám to za to.
Druhá verze je v něčem jasnější, doslovnější a v něčem úplně jiná.
Když se na dvouletou práci podívám zpátky, jsem za ni ráda. Hodně jsme se na ní naučili, hodně jsme se s ní potrápili a bylo velmi zajímavé sledovat a poslouchat ohlasy diváků a lektorů na různých přehlídkách. Musím se přiznat, že i druhá verze se liší představení od představení, to, co bylo v dubnu v Hradci Králové už není pravda. Za vrchol zatím považuji představení na Jiráskově Hronově (tam jsme dostali doporučení ze Šrámkova Písku).

Název vašeho divadelního souboru nabízí hned dvě otázky: Proč Někdo a co znamená protimluv Dvoučlenný soubor jednoho herce?
To už jsem vlastně trochu vysvětlila. Jakub začínal sám jen s technickou pomocí v zákulisí a vývoj a potřeba chtěla, aby byli dva. Název si velmi oblíbil právě ze zkoušení v jiném souboru. Když bylo něco potřeba, řeklo se „někdo“ to podá, udělá, řekne a byl to Jakub. Když hledal název svého souboru, bylo to jasné.

Co chystáte se souborem nového?
Chystáme, chystáme, bude to opět těžké a nejen proto neprozradíme, abychom to nezakřikli. 
Klepu na vlastní temeno!

V Ostravě, 29. září 2009 


79. Jiráskův Hronov, Zpravodaj č. 5, 30. 7. 2009


SMRT NA HRUŠNI
Můžeme objet na bicyklu zeměkouli? Možná že ne, ale dá se to zkusit. Herci z Někdo – dvoučlenný soubor jednoho herce to zkusili. A u toho se bavila většina diváků.. Kdo z vás by nechtěl přetvářet svět malými domečky v Africe, Asii, Jižní Americe?
A znovu je nechat zmizet. Když se šlape do pedálů, kola se točí dál. A show must go on. A Země je menší a menší.. Tak je možná lepší se zastavit, aby se z té naší zeměkoule nestal splasklý míč. Byli jsme svědky loutkového divadla „par excelence“, není možné neocenit technickou a pracovní zručnost výrobců a vynálezců tohoto teatrálního vehikula. Je to skoro klasický příklad autonomního divadelního objektu, který vykládá sebe sama. Patafyzický stroj, bicykl, pohání primitivní trasmisií neuměle barevnou zeměkouli uplácanou na šikmé otočné ose. Tato zdánlivě jednoduchá mechanická hračka má metafyzický přesah. Příběh je jednoduchý, paralelní děje jsou ozvláštněny naivní komikou, plnou drobnokreseb.Vtipné paradoxy jsou lehce gradované, (protinožci, vyloupení banky) a dobře čitelné. Zpětné zrcadlo na kole umožňuje zpětný pohled. Proto cyklista
v klíčovém momentě zastavuje děj a začíná destrukce. Svět se zbavil ekologické katastrofy horlivě vybudované manipulátorem loutek a domečků. Na prázdné zeměkouli zůstává kostel a hruška. Maličká figurka chlapečka znovu zmešká vyučování. Smrtka zmizela uvězněná na hrušni.
                                                                                                                       Ján Zavarský

Diváci po představení…
No tak to bylo dost dobrý, fakt, super, originální. Jsem spokojenej.
Líbilo se mi to moc, pro mě je to jedno z nejlepších věcí, co jsem zatím viděl.
Bylo to vtipné, a navíc ze života. Spokojenost.
Konečně jsem viděl rotoped, který má smysl.
Jsem rád, když mladí jsou chytří a nedělaj chytrolíny.
Líbila se mi nápaditě zpracovaná scéna, a tak vůbec, fajn to bylo.
Líbilo se mi to. Bylo to vtipné a zároveň to mělo hloubku.
Příjemné. Skvělý nápady.
Ne že by to nemělo chyby, ale všechno jsem jim odpustila pro tu hravost a vtipnost.
Na tak malý ploše, chytře vymyšlená a vtipná scéna, hravost, inteligentní humor, dobrý. Zasmál jsem se.
Nejlepší byl smrťák na stromě, taky bych ho tam odstěhovala.
Dobrý, fakt. Jen ten závěr, jak tam zůstal kostelík a škola, mi na ně připadal dost „dospělý“.

79. Jiráskův Hronov, Zpravodaj č. 5, 30 . 7. 2009 – II. část

SVĚT NA GLÓBU GLOBÁLNÍHO SVĚTA
Ve své podstatě je každé divadlo politické. Čímž mám na mysli, že se nutně dotýká naší polis, naší obce, našeho světa, našich životů, našeho já v soudobé společnosti. Politické, globální metafyzické je divadlo, které předvádějí dva studenti jaroměřského gymnázia – Jakub Maksymov a Pavel Holínský. Ve dvě na hruškách II. je, jak pořadová římská číslice napovídá, inscenace, která prošla vývojem, podobně jako vývojem prochází naše civilizace i naše vlastní já. Dovolím si také úvodem rouhačsky prohlásit, že evoluce této inscenace dosáhla svého vrcholu a před diváky se tak odehrává, ba doslova roztáčí, archetypální příběh o světě, který notoricky známe a který nás zároveň bytostně přesahuje. Výrazným atributem jaroměřské inscenace je její komplexnost. Není do hloubky propracovaná pouze po stránce tematické; vytříbené a promyšlené je rovněž její řešení technické, přičemž je třeba připomenout, že si tvůrci sami pro svou inscenaci sestrojili nemálo komplikovaný mechanismus, který se jim stal jak hracím prostorem, tak východiskem k rozehrávání situací. Rotační glób, který tak výrazně připomíná třetí planetu nám nejznámější sluneční soustavy, je při svém pohybu na scéně odkázán na fyzickou aktivitu herců. Propojení mezi herci a jejich technikou je natolik úzké, že jedno bez druhého není schopno existovat. Bytí a jednání jednoho je podmíněno existencí druhého. Z této vzájemné provázanosti a osobní angažovanosti generuje další z pozitiv této nedlouhé, leč hutné a pestré inscenace. Herectví Jakuba Maksymova možná postrádá v některých aspektech precizní techniku, nabízí však mnohem více: přirozenou autenticitu projevu, nasazení, naladění a radost ze scénického jednání, která je po zásluze odměňována mnoha záměrnými i ne zcela zamýšlenými (leč půvabnými) okamžiky, v nichž se před námi zhmotňuje sama magie divadla. Raketa samovolně odlétnuvší v naprosto pravém okamžiku nechť je mi svědkem mého tvrzení. Domnívám se (a utvrzuje mne v tom i včerejší třetí zhlédnutí této inscenace), že není v amatérském divadle mnoho tak mladých a přemýšlivých tvůrců, kteří jsou zároveň obdařeni darem sebereflexe a jisté živelné urputnosti. Jaroměřští studenti (pod pečlivým pedagogickým dohledem Jarky Holasové) jsou ukázkou toho, že divadlo přeje otevřenosti, aktivitě a vizím. Tato inscenace je totiž zároveň pohádkou, filozofickým zamyšlením, precizní hravou ukázkou dovedností a zručnosti i ryzím prouděním energie mezi jevištěm a hledištěm. Divadlo v sobě ze své podstaty spojuje globální s lokálním. A já nemohu než s velkou radostí konstatovat, že tato inscenace je skutečně bytostně glokální – globální i lokání zároveň. Je divadlem, které stojí víc než za vidění.
                                                                                             Petr Christov

 O autorech…

Jarmila Holasová a Jakub Maksymov

Jak dlouho a jakým způsobem tato inscenace vznikala?
Jakub: Tato inscenace se tvoří už dva roky. Prvním impulsem byla španělská lidová pohádka Paní Bída, kterou jsem si našel, přečetl a která mě zaujala. Motivem je podobná pohádce Dobře tak, že je smrt na světě. Přemýšleli jsme o tom, co by se stalo globálně, kdyby Smrt byla přilepená někde na hrušce a nemohla odnášet mrtvé.

Jak vznikl nápad s kolem?
Jakub: První impuls byl od Jarky.

Jarko, v čem je Jakub výjimečný?
Jarka: My se s Jakubem známek kolik let, Jakube, pomoz mi.
Jakub: Deset
Jarka: Deset?
Jakub: Jojo.
Jarka: Tak my se známe deset let a nedávno mě šokoval tím, že mi řekl, že když ho poprvé maminka do dramaťáku přivedla, říkal: s touhle ženskou nikdy v životě nechci mít nic společnýho.

Je to tak?
Jakub: Je.
Jarka: Dobře. A po hodině a půl, když odcházel z první lekce, tak se zase vracel a pořád se vracel a vracel se těch deset let. Co je na něm výjimečného?
Mám říkat, jako že je chytrej, že přemejšlí, že chce dělat, … já nevím, jestli to je výjimečné v dnešní době…

Ty máš zkušenosti.
Jarka: já nevím, jak mám všechny děti takové. Nevím, jestli se to vypěstovalo nebo to tak bylo, ale jsme stejná krevní skupina a o tom si myslím, že to je.

Co tebe, Jakube, nejvíc na téhle inscenaci baví?
Jakub: To je těžké říct nějakou výseč, mě to baví celý. Jinak bych to nedělal. 
Jarka: Ony ty porodní bolesti a diskuze mezi námi jsou někdy na život a na smrt. První inscenaci, kterou jsme dělali, jsme tvořili o prázdninách společně po mailu. To bylo takové dobré, že jsme na sebe neviděli a navíc papír snese všechno. Tam jsme možná našli společnou cestu. Ale další rok na Paní Bídě taky nebyly porodní bolesti jednoduché.  Že?
Jakub: No, zrovna teď rodíme zase a je to stejně tvrdý.

Co rodíte?
Oba: My nevíme, jestli to ještě řekneme, my to neřekneme. Protože je to perný. 
Jarka: Mysleli jsme si, že tu bude chvíle to probrat, ale zatím jsem se včera jenom pohádali. Že?
Jakub: Je to tak.
Jarka: Ale já si myslím, že to k tomu patří. Jinak by to nešlo. A taky si myslím, že ty věci, za kterými si stojíme, musí bolet.
                                                                            Eva K.


U vás na návštěvě: Hudební škola realizuje i mezinárodní projekty
Jaroměř (Náchodská deník, 10. 5. 2009) - Založení hudební školy v Jaroměři se datuje k roku 1940. Škola sídlí od roku 2000 v nově postavěné budově a nabízí výuku v oboru hudebním, výtvarném, dramatickém a tanečním.


Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/Lenka Říhová

V hudebním oboru se vyučuje zpěvu a hře na zobcovou a příčnou flétnu, saxofon, klarinet, pozoun, baryton, tenor, tubu, trubku, klasickou kytaru, elektrickou a basovou kytaru, bicí nástroje, housle, klavír, varhany, clavichord, klávesy a akordeon.

Na škole působí Komorní pěvecký sbor Bel Canto, Kytarový orchestr, Smyčcový soubor, Flétnové soubory, Žesťový soubor, rocková kapela Hot Rock, Big Band a Dechový orchestr.

Kromě kvalitní výuky realizuje škola mezinárodní projekty a mezinárodní výměny studentů mezi žáky naší školy a jiných organizací. K těm nejaktuálnějším patří proběhlé Slovinské dny a připravované květnové setkání 48 mladých lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy rasismus, xenofobie a židovská kultura.
V minulých letech škola pořádala česko – slovinský projekt Dva světy, který propojil svět slyšících a neslyšících žáků. Mezinárodní projekt Barbara Celjská ve městě Celje (Slovinsko) pak umožnil setkání našich studentů s mladými lidmi z Anglie, Litvy, Slovenska a Slovinska. V říjnu 2008 vzniklo při škole občanské sdružení Kolegium hraběte F. A. Šporka jehož hlavním cílem je podporovat rozvoj kulturních a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí. Hned v listopadu získalo Kolegium finanční podporu ve výši 480 tisíc korun na projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ a uspělo tak v konkurenci 72 žadatelů o finanční podporu od Evropské komise.

Kromě pravidelných koncertů žáků patří k tradičním akcím pořádání Školního bálu, Masopustu v Jaroměři a v Domově sv. Josefa v Žirči, Jazzoměře – prosincových jazzových koncertů, Koncertu rodiny a koncertu generací, spolupráce s mateřským centrem Rozmarýnek (příprava tvůrčích dílen pro nejmenší děti a jejich rodiče) a spolupráce s Městským muzeem a Městským kulturním střediskem. Svoje umění předvádějí žáci nejen v Jaroměři a okolí, ale i v jiných krajích, v Německu, Polsku a Slovinsku. (lin) 

Brundibár, 17. května 2009, ČRo 3 Vltava, Týden v kultuře, 25:22 – 30:46 (ZDE)

Děti z Česka i ze zahraničí uvedly terezínskou operu Brundibár

Jaroměř /Náchodský deník, 19. 5. 2009/ - Děti z České republiky, Litvy, Německa a Slovinska po týdnech usilovného zkoušení představily v pondělí v Městském divadle operu z období holocaustu – Brundibár. Celý program s názvem Nedovedu pochopit... poukázal slovy pamětníků na zlo, které nacismus spáchal. „Mezinárodní projekt jsme chtěli uskutečnit už dlouho, jen jsme hledali téma, které by bylo přitažlivé pro všechny. A myslím, že neonacismus, holocaust a židovská kultura jsou témata velice poučná, varující, aktuální i přitažlivá,“ říká Pavel Linha, koordinátor projektu a ředitel ZUŠ F.A. Šporka v Jaroměři. „Když jsme se o toto téma začali vážně zajímat, podařilo se nám zjistit spoustu neuvěřitelných souvislostí, jako například že v budově naší umělecké školy dříve žila židovská rodina, která byla deportována do Terezína,“ dodává Linha. Dětská opera byla realizována netradičním způsobem - jako stínohra. Operu Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister. Když roku 1942 Hans Krása odjel do Terezína, začal operu cvičit s dětmi v koncentračním táboře. Do práce neustále zasahovaly transporty. Dětské herce odvezené do koncentračních táborů na východě musely nahrazovat děti z nových transportů. (Markéta Volfová) 

Mezinárodní setkání studentů bylo úspěšně zakončeno provedením Brundibára 
Ve dnech 10. až 20. května probíhalo v Jaroměři mezinárodní setkání studentů z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky. Přijeli sem, aby se společně zabývali tématy: 
2. světová válka, holocaust a židovská kultura. Kromě toho secvičovali veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera. Každá z národních skupin pak představila svoji zemi a historii Židů v rámci „národních večerů“. Tvůrčí dílny byly opět tématicky zaměřené: Hebrejská abeceda a setkání s pamětnicí (Židovské muzeum v Praze), Židovské tance (taneční škola Besamin), Holocaust (Nadace Člověk v tísni). Přímo v budově naší školy nás pak navštívil pan Ronovský, který pamatuje naši budovu v době, kdy tam žila Hana Ehrenfestová a její synové. Český národní večer pak vyvrcholil hudebním programem před budovou školy a odhalením pamětní desky s textem: „Na památku Haně Ehrenfestové, zde narozené 5. V. 1895, a jejích synů Harryho, Karla a Igora. Nikdo z nich se z koncentračního tábora v Osvětimi nevrátil.“
Dalším milým hostem byla Jana Reneé Friesová, která se v Josefově narodila a osobně zažila provedení Brundibára v terezínském ghettu za 2. světové války.
Naše provedení Brundibára (18. května) po hudební a divadelní stránce vysoce hodnotila a byla velice ráda, že se podobným tématem zabýváme. Kromě samotného Brundibára byly součástí komponovaného pořadu „Nedovedu pochopit…“ natočené dokumenty a dobové fotografie. 
Na realizaci projektu a natočení dokumentu se podíleli: Lenka Šrejberová, Edita Valášková, Petr Hrudka, Jakub Maksymov (interpretace textů), Jakub Maksymov (zvuk), Matouš Holas a Jarka Holasová (střih), Jarka Holasová a Jakub Maksymov (scénář a režie stínohry), lektoři: Jarka Holasová, Milan Lukášek a Vlastimil Kovář, Kristýna Brzková (dirigentka komorního pěveckého sboru Bel Canto), Nikola Hájková a Pavel Linha (klarinet), Ivana Kubíčková (klavírní doprovod), Vlastimil Kovář (hudební aranžmá), Jana Moravcová, Nikola Hájková, Pavel Linha, Iveta Hofmanová, Milena Lelková (tlumočení během projektu), Radka Morávková a Roman Horský (technické zázemí a volnočasové aktivity), Cyril Holas (fotografie a záznam), Milan Morávek (výroba fotoprezentace), Pavel Linha (koordinátor projektu).

Poděkování patří: Janě Reneé Friesové, Doc. ThDr. Tomáši Novotnému a pěveckému sboru Adash při Ostravské univerzitě, Evě Albrechtové, Petru Ronovskému, Židovskému muzeu v Praze, Nadaci Člověk v tísni, Josefu Horáčkovi a zaměstnancům Městského kulturního střediska v Jaroměři.

Projekt finančně podpořily: Česká národní agentura Mládež, Městský úřad v Jaroměři. 

„Projekt „Brundibár – neobyčejný příběh“ bude realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.“

Za nasazení, energii a tvůrčí nápady děkuje všem zúčastněným Pavel Linha – koordinátor projektu

Náchodský deník, 22. 12. 2008
Získali podporu na projekt Brundibár – neobyčejný příběh

Jaroměř - Občanské sdružení Kolegium hraběte F. A. Šporka, které bylo zaregistrováno v říjnu letošního roku za účelem podpory kulturních a uměleckých aktivit mládeže v Jaroměři a okolí, získalo grant od České národní agentury Mládež.

Jedním z největších lákadel festivalu Dny židovské kultury je uvedení opery Brundibár.
Autor: Divadlo hudby

„Projekt tohoto sdružení byl podpořen ve sta procentech rozsahu a patřil mezi čtyři úspěšné mezinárodní výměny mládeže. Uspěl v konkurenci devatenácti žadatelů, kteří k 1. listopadu svoje žádosti ke grantové komisi doručili. Úspěšnost žadatelů činila 21 procent. Celkově posuzovala komise 72 projektů z různých oblastí a záměr Kolegia hraběte F. A. Šporka získal čtvrtou nejvyšší finanční podporu v celkové výši 480 tisíc korun,“ pochlubil se Pavel Linha, člen sdružení a ředitel Základní umělecké školy.

Dalšími partnery projektu jsou Musikverein Paukenschlag z Německa, Youth Exchange Agency z Litvy a Ljudska univerza Celje ze Slovinska. Ti se sejdou ve dnech 10. až 12. března příštího roku, kdy proběhne úvodní plánovací návštěva, která je nedílnou součásti tak velkého projektu.

„V měsíci květnu se pak na deset dní sjede do Jaroměře 48 mladých lidí z Drážďan, Vilniusu, Celje a Jaroměře. Během této doby bude probíhat příprava a následně veřejné provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy. Účastníci výměny se budou podílet pod vedením zkušených lektorů na výrobě kostýmů, rekvizit, kulis, nácviku divadelní, pěvecké a instrumentální složky díla,“ popsal Linha.

Kromě toho jsou připraveny aktivity směřující k bližšímu seznámení s tématy jako je rasismus, xenofobie a židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci se zaměstnanci bývalého koncentračního tábora v Terezíně. Přímo v areálu proběhne tvůrčí dílna tématicky spjatá s druhou světovou válkou. Během projektu bude natočeno DVD se záznamem veřejného provedení opery Brundibár. Součástí DVD bude také prezentace programu Mládež v akci. DVD je určeno každému účastníkovi výměny a zároveň bude vyrobeno padesát kusů pro účastníky zamýšlených seminářů věnujících se problematice přípravy a realizaci výměny mládeže. Tyto semináře budou realizovat lektoři a organizátoři mezinárodní výměny mládeže.

„Předpokládáme, že kontakt s potencionálními zájemci z okolí Jaroměře může přivést další organizace k realizaci podobných aktivit,“ domnívá se člen sdružení Pavel Linha.
                                                                                                                    (Hynek Šnajdar)

Náchodský deník, 8. 12. 2008
Chtějí zrekonstruovat operu z koncentračního tábora

Jaroměř - Jednou ze zásadních novinek jaroměřské „ZUŠky“ je registrace Kolegia hraběte 
F. A. Šporka na Ministerstvu vnitra.


Fotografie dětského souboru z filmu Theresienstadt. (majetek Židovského muzea v Praze)

„Kolegium bude organizovat kulturní akce, mezinárodní a výměnné pobyty mládeže. Budeme se snažit získat granty a finanční prostředky, o které základní umělecká škola nemůže žádat,“ říká Pavel Linha, ředitel Základní umělecké školy F. A. Šporka.
Kolegium už vypracovalo projekt, který je nyní zařazen do výběrového řízení, které proběhne v polovině prosince. Projekt s názvem „Brundibár – neobyčejný příběh“ spočívá v tom, že 48 mladých lidí z Litvy, Německa, Slovinska a České republiky budou společně připravovat provedení dětské opery Brundibár Hanse Krásy, která byla za 2. světové války hrána v koncentračním táboře Terezín. „Záměrně jsme hledali téma, které by mohlo oslovit mladé lidi z různých států Evropy. Téma, které nabízí širokou paletu aktivit pro účastníky projektu. Nedílnou součástí bude i návštěva koncentračního tábora v Terezíně a tvůrčí dílna přímo v areálu.
Tato opera byla za války hrána i během inspekční cesty pracovníků Červeného kříže. Ti pak následně odjížděli z Terezína s pocitem, jak dobře se tam lidem žije.
Během 10 dnů budeme pracovat s tématy rasismus, xenofobie a Židovská kultura. Některé činnosti budou realizovány ve spolupráci s Židovským muzeem a Židovskou obcí v Praze,“ upřesňuje Pavel Linha. (Markéta Volfová)

Náchodský deník, 14. 11. 2008
Exkluzivní cyklus Ave Maria - Vánoce 2008

Východní Čechy - Cyklus patnácti slavnostních předvánočních charitativních koncertů pod záštitou královéhradeckého biskupa msgre Dominika Duky se bude konat v městech Královéhradeckého, Pardubického a Ústeckého kraje v období od 6. do 21. prosince.


Ilustrační foto Autor: Deník

V Královéhradeckém kraji se koncerty uskuteční v osmi městech – v Hradci Králové, kde mají desetiletou tradici (14. a 21. prosince), dále v Hořicích (10. prosince), Náchodě (18. prosince), Broumově (20. prosince), Jaroměři (17. prosince), Dobrušce (11. prosince), Rychnově nad Kněžnou (16. prosince) a ve Dvoře Králové nad Labem (7. prosince).
Od roku 2005 pořádá královéhradecká Umělecká agentura Emma pravidelně v prosinci exkluzivní cyklus předvánočních chrámových koncertů pod titulem Ave Maria.
Koncerty jsou připraveny v ojedinělé dramaturgii založené na zvuku dvou královských nástrojů – křídla a varhan. Oba nástroje rozezní vynikající umělci. Tento jedinečný zážitek umocní skladby a árie v provedení operních pěvců, dětského a smíšeného pěveckého sboru.
„Do dramaturgie koncertů jsem zařadila i pěvecké sbory z jednotlivých měst, které si jistě zaslouží příležitost k vystoupení,“ říká Ema Hubáčková. Budou to například dětský pěvecký sbor Carmina z Rychnova nad Kněžnou, smíšený sbor Gymnázia B. Němcové v Hradci Králové - Gybon, Skřivánci – pěvecký sbor Jiráskova gymnázia Náchod, Komorní sbor Bel Canto ZUŠ Jaroměř či dětský sbor ZUŠ Polička.
Účinkují klavírní virtuos Vladimír Župan, zasloužilý umělec Ukrajiny, jehož medailonek nedávno vysílala Česká televize, dále přední představitel české varhanní školy Michal Novenko, operní pěvkyně Ema Hubáčková (soprán) a Ladislav Mlejnek, sólista Státní opery v Praze a Národního divadla v Brně.
Letošní koncerty se pořádají též v duchu charitativním. Dvakrát ročně agentura Emma v souvislosti se svou uměleckou činností přispívá na charitativní projekty.
„V tomto roce bych ráda prostřednictvím koncertů zprostředkovala pomoc potřebným, a tak v souvislosti s cyklem Ave Maria 2008 vyhlašuji ve spolupráci s Českým rozhlasem Mariánskou sbírku včetně dárcovských SMS. Zakoupením vstupenky každý posluchač přispívá na charitativní projekty ve městě a v kraji.
Věřím, že se nám podaří spojit umění s pomocí potřebným a že naši posluchači budou mít srdce otevřená,“ dodává Ema Hubáčková.                                                                                                   (zr)

Náchodský deník, 9. 11. 2008
Jaroměřské loutkaření jde do premiéry
Jaroměř/ Loutkové divadlo má ve městě na soutoku tří řek letitou tradici. Jaroměřské loutkaření je první ročník přehlídky loutkářských souborů z tohoto města. To bude zahájeno dnes v 10 hodin.


Ilustrační foto Autor: Karel Dvořák

„Každoroční přehlídka Boučkova Jaroměř má za cíl přivést našim divákům představení souborů z celé republiky. Vzhledem k tomu, že v Jaroměři kromě našeho domácího souboru LS BOĎI existuje ještě víc takových nadšenců, kteří se věnují loutkovému divadlu, rozhodli jsme se založit tuto novou tradici. Jde o nesoutěžní přehlídku loutkářských souborů města Jaroměře,“ vysvětlil principál LS BOĎI Roman Bedřich Bauer. 
Podle něj nejde o žádné srovnávání či soupeření. „Jde o to, aby loutkoherci v jednom dni ukázali malým i velkým divákům, že loutkové divadlo se hraje i jinak, než jen v tom našem kukátku Boučkova loutkového divadla. A jestli ho někdo hraje lépe než ten druhý, to skutečně na této přehlídce nikdo hodnotit nebude,“ vysvětlil Bauer, který doufá, že se přehlídka stane každoročním příjemným setkáním lidí, kteří se věnují tomuto krásnému koníčku.
A co návštěvníci uvidí? Po slavnostním zahájení zahraje LS BOĎI pohádku O prasátkách. 
V 11 hodin se představí Moje pětka ZUŠ F. A. Šporka s „kusem“ Chudý a veselý a Kdo–si ze stejné školy uvede Osudové kolo. Ve 13 hodin diváci zhlédnou hru Hurá za princeznou v podání souboru The Blooma. Ve 14.45 hodin je na programu pohádka Princ a prasátko v provedení LS Maminy Jaroměř a po nich vystoupí DLS Blechy s inscenací Potkal šnek šneka.                                                                (Hynek Šnajdar)

Náchodský deník, 20. 10. 2008
Dramatický obor "zušky" oslavil dvacátiny
Jaroměř - Literárně–dramatický obor ze Základní umělecké školy F. A. Šporka oslavil kulaté dvacáté výročí od svého vzniku.
Oslavy a gratulace proběhly stylově – jak jinak, než vystoupením loutkářských souborů. Právě na loutkové divadlo se totiž jaroměřský „dramaťák“ specializuje, a to od roku 1997, kdy se do vedení opět dostala Jarka Holasová. Na výročním představení se hrály pohádky Srdce víc než noha, v podání Jaroměřské loutkářské konzervatoře. Další pohádku Chudý a veselý zahrál soubor Moje pětka a závěrečné vystoupení O muži, který počítal šišky představilo seskupení loutkářů s názvem Spolu, ale každý sám. Zmíněné poslední vystoupení získalo na Loutkářské Chrudimi Cenu za výtvarně-hudební zpracování.
Zájem ze strany dětí o „dramaťák“ je velký. „Pomáháme dětem zbavit se ostychu, umět se vyjadřovat, prezentovat, pracovat ve skupině. Později se také zúčastňují různých soutěží a reprezentují tak naši základní a uměleckou školu,“ říká Jarka Holasová.
Literárně – dramatický obor vznikl v září roku 1988 v Lidové škole umění a jeho první učitelkou byla Jarka Holasová, která soubor vede dodnes. Na sedm let však kroužek dočasně opustila a věnovala se plně mateřským povinnostem. V dobách, kdy základní škola umění sídlila ve starých prostorách v Husově ulici a trpěla nedostatkem místa, literárně – dramatický obor se scházel v suterénu Základní školy Na Ostrově. Roku 2003 vznikl soubor Spolu, ale každý sám, který tvoří nejstarší žáci. O dva roky později se rodí další seskupení Moje pětka – pětka Jarky Holasové. Nejnovějšími soubory jsou Někdo a Kdo-si.            (Markéta Volfová)

Náchodský deník, 12. 06. 2007
ZUŠka dostala jméno po hraběti F. A. Šporkovi

JAROMĚŘ - Základní umělecká škola, která vychovává děti v mnoha rozmanitých oborech, má nový název. Dostala totiž jméno po mecenáši umění F. A. Šporkovi. Nápad ředitele školy Pavla Linhy však zpočátku narazil na odpor některých obyvatel města. Nakonec se však Šporkovo jméno do názvu školy podařilo prosadit. Více v dnešním vydání Náchodského deníku. (Hynek Šnajdar) 

Náchodský deník, 08. 06. 2007
Pokřtí jaroměřskou ZUŠku
JAROMĚŘ - Základní umělecká škola Jaroměř pořádá Slavnostní koncert a Zahradní slavnost při příležitosti křtu na Základní uměleckou školu F. A. Šporka.

Slavnostní koncert se uskuteční v pátek 8. června v 19.30 hodin v Městském divadle Jaroměř. Vystoupí Big Band, Komorní sbor BEL CANTO, kytarový orchestr, Dechový orchestr, uskuteční se také módní přehlídka, taneční vystoupení a vystoupení Barokní opery. Ve 22 hodin bude před budovou školy odhalena nadživotní loutka F. A. Šporka.
Zahradní slavnost se koná v sobotu 9. června od 10.30 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Na návštěvníky čekají soutěže a hry, divadelní představení, vystoupení žáků hudebních oborů a další. (Milan Moravec)


Mladá fronta Dnes, 27. 07. 2007 

Benefice opět pomůže Domovu sv. Josefa v Žirči (zkrácená verze)

Žireč - Svatoanenské zahradní slavnosti aneb Slavnosti bez bariér se budou konat v areálu Domova sv. Josefa a v přilehlém zámeckém parku v Žirči u Dvora Králové nad Labem už pošesté. Domov sv. Josefa je jediné místo v Česku, které nabízí útočiště lidem nemocným nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou.
Slavnosti začnou zítra ve 13 hodin v kostele sv. Anny mší svatou, kterou bude sloužit biskup Dominik Duka. Program dále nabídne jarmark lidových řemesel a chráněných dílen, představí se různé organizace pomáhající zdravotně postiženým a hendikepovaným lidem. V kostele bude znít celý den vážná hudba, například v podání učitelů ZUŠ Jaroměř či skupiny Musiquette Opočno. V 18 hodin rozezní varhany se zvonkohrou Václav Uhlíř a Vít Havlíček. Děti čeká zábavný a výtvarný koutek, soutěže, kouzelník i projížďky na ponících.
Výtěžek z benefiční akce připadne na dokončení Domu v zahradě, kde by našli ubytování stážisté a návštěvy klientů Domova sv. Josefa.

Náchodský deník, 12. 06. 2007 
Škola dostala jméno po hraběti F. A. Šporkovi (zkrácená verze)

Základní umělecká škola v Jaroměři byla svědkem nevšední události, která úzce souvisela s novým názvem tohoto vzdělávacího zařízení.
Jaroměř/Základní umělecká škola, která vychovává děti v mnoha rozmanitých oborech, 
má nový název. Dostala totiž jméno po mecenáši umění F. A. Šporkovi. Nápad ředitele školy Pavla Linhy však zpočátku narážel na odpor některých obyvatel města. Nakonec se však Šporkovo jméno do názvu školy podařilo prosadit.
V této souvislosti se v městském divadle i ve škole konala slavnost plná hudebních, tanečních i divadelních vystoupení. V rámci programu křtin nového názvu školy vystoupily Žesťový kvartet, Kytarový orchestr, Houslový soubor, pěvecký sbor Bel canto, diváci zhlédli taneční vystoupení Vojáčci a panenky a součástí dvoudenních oslav byla i módní přehlídka. Poprvé byla také uvedena barokní opera O komínku zedníky nakřivo vystavěném autora Karla Loose.
"V našem pojetí jde o loutkové nastudování doprovázené paralelními výstupy sólistů a orchestru," uvedl ředitel školy Pavel Linha. Na nastudování opery se podílely hudební, literárně dramatický a výtvarný obor. Po křtu školy, při němž byla odhalena nadživotní plošná loutka vysoká téměř pět metrů, zahrály Dechový orchestr a Big Band. (hyš)

Rokycanský deník, 26. 05. 2007 
Ve Zbiroze začnou Uničovští (zkrácená verze)
Festival vrcholí před 18. hodinou vystoupením všech souborů

Zbiroh/Hudební festival Vačkářův Zbiroh dnes pokračuje. Čtrnáctý ročník odstartoval včera odpoledne, kdy v obcích kolem města koncertovala Berounská šestka. Dění odstartuje desátá hodina se znělkou a přivítáním hostů. Následuje produkce Uničovských a v 11.10 obsadí pódium Bezdružičtí. Polední přestávka trvá devadesát minut - přesněji do 13.30 hodin. V 15.15 vystoupí ZUŠ Jaroměř. Od 19 hodin se v proluce představí Šlapeton.
"Na neděli zbývá promenádní koncert na zbirožském zámku s umělci z Jaroměře," vypočítal průběh starosta Jiří Pražský.

                                                                                                                        (Václav Havránek)

Učitelské noviny, březen 2007
Jazzoměř v Jaroměři

Ve třech dnech 24. - 26. listopadu 2006 proběhl v prostorách Základní umělecké školy a Městského divadla v Jaroměři první ročník Jazzoměře, akce věnované tématu improvizace. Původní myšlenka, improvizace v hudbě, se již během příprav rozrostla 
o pokus ověřit si možnosti improvizace v umění obecně. Do školní akce se zapojily hned tři obory - výtvarný, literárně-dramatický a hudební. Jazzoměř otevřel pátečním koncertem Gera band, soubor zkušených jazzových hudebníků vedených dnes již legendárním trumpetistou Michalem Gerou. 
Na příjemně uvolněnou náladu večerního koncertu navázala tvůrčí atmosféra dopoledního improvizovaného setkání všech tří oborů. Úvod tvořilo improvizací se bavící duo zobcových fléten učitel – žák, které pootevřelo množnosti, které by těm nejmenším přinášelo pravidelné „zablbnutí si“ bez not. Projevilo se, že nejvlastnější je volná svobodná tvorba pro žáky divadelního oboru, stačí navodit téma. Podobně je tomu 
i u výtvarného oddělení. Zcela jiná je situace u muzikantů z valné většiny pevně fixovaných na noty. K uvolnění ale vždy došlo při společném vytváření rytmických ploch, do kterých se s chutí zapojovali všichni přítomní bez rozdílu, dopoledne plynulo usměrňováno jen předem stanovenými tématy až k závěru tvořenému živým obrazem, dozdobeným výtvarníky a zvukově kolorovaným muzikanty. A závěrečná tečka – papírová koulovačka! 
Odpoledne patřilo nácviku a procvičování harmonicky jednodušších jazzových standardů. Den završil svými koncerty stále se lepšící Dechový orchestr a po přestávce 
i Taneční a swingový orchestr, oba bandy vedené Františkem Schejbalem. Nedělní dopoledne bylo věnováno potřebné inspiraci mladých hudebníků, sledování záznamů koncertů špičkových interpretů moderní hudby, improvizátorů, skladatelů – od Milese Davise po Charlese Lloyda. 
První ročník Jazzoměře ukončilo odpolední setkání účastníků i pedagogů na společném jam session, na kterém měli muzikanti možnost předvést, co se na sobotní jazzové dílně naučili. Snad touto třídenní akcí byla nastartována nová tradice, která by pomohla získávat žáky pro další rozvíjení svých improvizačních schopností nejen individuálně nebo s kolegy z oboru, ale třeba i při společném setkání napříč obory.
                                                                                                                       (Martin Brunner)

Náchodský deník, 20. 02. 2007 
Mají smutek, neb Masopust utek (zkácená verze)

Jaroměř - "Máme smutek a zármutek, Masopustnám rychle utek," notovali si o víkendu muzikanti a maškary ze Základní umělecké školy Jaroměř. Žákům a učitelům se masopustním programem podařilo rozesmát místní obyvatele - nemocné roztroušenou sklerózou. Děti předaly nejen peněžitý dar jaroměřských občanů, ale také malé a veselé dárečky od výtvarníků, koláče, zákusky, salám a jablíčka od sponzorů a hlavně chvíle rozptýlení a dobrou náladu. (jah)

Náchodský deník, 10. 02. 2007 
Pojmenování po Šporkovi je pro uměleckou školu výzvou (zkrácená verze)

Jaroměř - O změně v názvu Základní umělecké školy Jaroměř se v současné době vedou obšírné diskuse. Má být škole udělen česný název podle hraběte Šporka? To by měla vyřešit anketa, která bude součástí příštího infoservisu. Radní se s vedením školy domluvili na posunutí termínu rozhodnutí o názvu, aby byl větší prostor pro diskusi a na zpracování ankety. Zastupitelé města budou v březnu informováni, jak se situace vyvíjí a na dubnovém zasedání zastupitelstva se teprve rozhodnou. Některé umělecké školy již čestný název mají a to přišlo učitelům té jaroměřské jako dobrý nápad. "Změna v názvu školy pro nás znamená výzvu například ke spolupráci se Základní uměleckou školou v Lysé nad Labem, kde se hrabě Špork pravděpodobně narodil," řekl nám ředitel jaroměřské ZUŠky Pavel Linha. Je to podle něho také závazek kvality při pořádání hudebních koncertů na Kuksu. V době Šporkova působení byl Kuks nedaleko Jaroměře pro své okolí kulturním centrem.
Na čestném názvu školy - Základní umělecká škola F. A. Šporka v Jaroměři se mnozí lidé shodli a někteří by rádi prosadili některého místního rodáka. "My jsme ale hledali někoho, kdo by dokázal svou činností zaštítit všechny obory, které na škole vyučujeme," objasnil nám Linha. Jako příklad uvádí hudební obor; hrabě Špork uváděl mnoho oper jak v Praze, tak i na Kuksu, kde působila i operní společnost. Také se angažovat v činoherních představeních, které zastupuje vyučovaný literárně - dramatický obor. Mluvíme - li o výtvarných oborech, musíme se zmínit i o sochaři Matyáši Bernardu Braunovi a dalších, které Špork podporoval. Taneční obor je prý součástí opery. Mohou o novém názvu diskutovat i žáci samotné umělecké školy? Někteří z nich nepocházejí z Jaroměře. Tomu pomůžou i školní noviny. "Vydali jsme speciální číslo ZUŠkovin, do kterého jsme zařadili přílohu o ohlasech k momentální situaci a lístek zda hlasovat pro Šporka či pro někoho jiného," dodává ředitel.
V připravované anketě budou obsaženy dopisy a vyjádření občanů Jaroměře k danému tématu. Bude záležet na lidech, jestli se ankety zúčastní, popřípadě zda mají jiný návrh na čestné pojmenování umělecké školy.
                                                                                                                        (Milan Moravec)

Náchodský deník, 10. 02. 2007 
Trojice kulturních pracovníků shrnula svá stanoviska (zkrácená verze)

Autor: Jiří Uhlíř, publicista, Jiří Škopek , ak. malíř, Václav Novák, fotograf

…Jaroměřská veřejnost je velmi citlivá na pojmenování po feudálovi- německém šlechticovi. Ráda by spíše preferovala místního občana a významného rodáka, což
vyplynulo už z diskuse na zasedání zastupitelstva. Z tisku v regionálním Náchodském deníku (30. a 31.1. a 2.2 2007), zejména z článků redaktora Milana Moravce a šéfredaktora Hynka Šnajdara je zřejmé, že někteří kulturymilovní občané Jaroměře už zareagovali.
Dovolte nyní shrnout naše argumenty pro odmítání čestného názvu "Základní umělecká škola hraběte Šporka v Jaroměři":
1) Z názvu "ZUŠ hraběte Šporka v Jaroměři" není zřejmé o kterého hraběte Šporka se jedná.
2) Pravděpodobně mají v ZUŠ na mysli Františka Antonína Sporcka (1662- 1738),
tedy proslulého mecenáše umění a umělců. Přeloženo tedy název by symbolizoval spoluoznačování, že jde o "ZUŠ mecenáše umění", což není příliš logické. Upozorňujeme, že už existuje "Základní umělecká škola F. A. Šporka Lysá nad Labem, Školní nám. 906", kde Šporkův vztah k městu je skutečně opodstatněný. Vlastnil panství Lysá nad Labem a zde přistavěl k hradu tak zvaný "nový zámek" r. 1696. Je také všeobecně známo, že hrabě F. A. Špork z Kuksu neměl bližší vztah k našemu městu Jaroměři, jen vágní, neurčitý.
3) Titul "hraběte Šporka" je asi myšlen historicky, ale na začátku třetího tisíciletí jde o zřetelný anachronismus, přežitek do současné doby roku 2007. Vždyť šlechtické tituly, řády a výsady z nich plynoucí už zrušilo Revoluční Národní shromáždění v Praze dne 10. prosince 1918. Nabízí se tedy právní otázka, zda je vůbec legální, zákonné a čisté v roce 2007 introdukovat, vnášet do čestného názvu školy přežilý šlechtický titul (?)
4) Odůvodnění pana ředitele Linhy, že hrabě Špork je někdo, kdo by "svou prací dokázal zaštítit všechny čtyři umělecké obory, které na škole vyučujeme", neobstojí. Klademe si otázku, zda je skutečně nutné "pojmenovat či přejmenovat" naši ZUŠ v Jaroměři. JE TO NUTNÉ A NEZBYTNÉ? Vždyť opravdovou prestiž školy nezvýší "zaštítit se" čestným jménem renomované osobnosti. Vždyť školu ještě nedělá titul, ale skutečná dobrá úroveň školy je výsledkem dlouholeté usilovné práce všech pedagogů- učitelů i studentů- žáků. Myslíme si, že nastoupená cestě ZUŠ Jaroměř v posledních letech je správná a sympatická a lze ji jedině z naší strany podporovat. Především úsilí povznést ZUŠ na vyšší úroveň, otevřít ji veřejnosti i světu (rozvíjení zahraničních kontaktů v integrující se Evropě).
Dovolujeme si upozornit, že jsme studovali též axiologii, tzn. filozofii hodnot a hodnocení.
Jinak si myslíme, že by byl postačující však prostý název školy jako dosud: Základní umělecká škola v Jaroměři.

Mladá fronta Dnes, 08. 02. 2007 
Hrabě Špork vyvolal spor o své zásluhy. Po třech stoletích
(zkrácená verze)
Byl to pobělohorský cizák, či osvícený podporovatel umění, který z malé podkrkonošské vísky vybudoval kulturní centrum, k jehož odkazu se dnes Královéhradecký kraj hlásí a po více než třech stoletích chce něco podobného zopakovat? Většina zasvěcených se přiklání ke druhé charakteristice. Přesto zakladatel barokního komplexu v Kuksu hrabě Špork může některým lidem ležet v žaludku stejně jako kdysi žirečským jezuitům, s nimiž sousedil. Třeba jaroměřským zastupitelům.
Projevilo se to, když před ně předstoupil ředitel místní základní umělecké školy Pavel Linha se žádostí o posvěcení návrhu, aby škola nesla Šporkovo jméno.
"Špork? On se nějak zasloužil o umění?" ozvalo se ze zadních zastupitelských lavic a Linha musel vysvětlovat: "Hledali jsme někoho, kdo by svou činností zaštítil všechny čtyři obory, které se u nás vyučují, to znamení hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický."
V podrobnějším zdůvodnění návrhu se Linha opřel o Šporkovy zásluhy o tradici italské opery v Čechách, o zavedení lesního rohu, který dovezl z Francie, o podporu významných umělců jako malíře Brandla či sochaře Brauna i o uvádění operních, činoherních a tanečních představení, které ve své době vytvořilo z Kuksu nevídané kulturní centrum. "Jinou osobnost, která by zaštítila všechny naše obory, jsme nenašli," dodal závěrem.
"I když bydlel na Kuksu, což není daleko, Jaroměřák to nebyl," ozval se zastupitel Vratislav Čermák a hned pro školu navrhl jméno místního skladatele dechové hudby Mirko Křičenského. "Ponese-li škola jméno někoho z hudebního oboru, budou si lidé myslet, že se jedná o školu se zaměřením na hudbu, a to nechceme. Všechny naše obory jsou plnohodnotné," kontroval ředitel školy a zmínil, že škola si Šporka vybrala i z prestižních důvodů.
Neuspěl. Padala jména dalších jaroměřských rodáků, především slavného malíře Josefa Šímy, jehož umělecká dráha je spjata s Francií. "Škola přece nemusí nést jméno osoby, která by byla známa ve všech uměleckých oborech. Já jsem kdysi studoval průmyslovku, která se jmenovala Vyšší průmyslová škola stavební Antonína Zápotockého. To je přece kuriózní a se Šporkem by to bylo to samé," mínil jiný z oponentů Šporkovy umělecké školy.
"Kulturním centrem kraje je Kuks, nikoli Jaroměř. Spojit jaroměřskou uměleckou školu s tímto kulturním centrem znamená prezentovat ji, protože už svým názvem se bude účastnit všech akcí, které jsou s Kuksem spojovány, a to celou Jaroměř zviditelní," snažil se své kolegy přesvědčit Miloš Tomek.
Zůstal však se svým názorem osamocen. Zastupitelé se nicméně rozhodli vyzvat veřejnost, aby se k navrhovanému názvu školy vyjádřila nebo přišla s vlastními náměty.
                                                                                                                              (Jan Hrudka)

Náchodský deník, 02. 02. 2007 
Šporkem zaštítí všechny obory (zkrácená verze)
Jaroměř -"V Jaroměři máme mnoho významných rodáků zabývajících se uměním. Žádný
z nich ale svým zaměřením nedokáže pokrýt všechny obory, které naše škola vyučuje," myslí si ředitel Pavel Linha. Při prezentaci školy v jiných částech České republiky nebo i ve světě by nechtěl, aby si o ní lidé mysleli, že je zaměřená pouze na určitý obor. "V tomto směru se nám zdá mecenáš Špork, který působil na nedalekém Kuksu, jako ideální volba. Angažoval se jak v hudbě, divadle a malířství, tak i v tanečních oborech," dodává Linha. Podle něho jsou všechny obory na jaroměřské ZUŠce plnohodnotně vyrovnané a výběrem jména jednostranného umělce bude tento dojem zkažen. Přesnější důvody kolem jednotlivých oborů v souvislosti se Šporkem a návrhy rodáků by se měly objevit v připravované anketě.
                                                                                                                                                (mm)

Náchodský deník, 31. 01. 2007 
O změně v názvu umělecké školy rozhodnou občané (zkrácená verze)
Jaroměř - Základní umělecká škola pravděpodobně rozšíří své jméno. Zatím ještě není jisté, jak přesně by její nové jméno mělo znít, protože se různí názory zastupitelstva a ředitele ZUŠky Pavla Linhy. Obyvatelé Jaroměře a Josefova budou mít šanci o novém jméně také diskutovat.

Škola podle hraběte?
"Pro změnu v názvu školy jsme se rozhodli z reprezentativních důvodů," informoval nás ředitel Linha. Jeho návrh zní "Základní umělecká škola hraběte Šporka". Některým zastupitelům se ale nelíbí, že by jaroměřská umělecká škola měla mít v názvu jméno člověka, který není jaroměřským rodákem.
Pavel Linha ale přednesl své důvody, proč vybral právě toto jméno: "Hledali jsme někoho, kdo by svou životní prací dokázal zaštítit všechny čtyři umělecké obory, které na škole vyučujeme. Ponese - li škola jméno například někoho z hudebního oboru, budou si lidé myslet, že se jedná o školu se zaměřením na hudbu, a to právě nechceme. Všechny naše obory jsou plnohodnotné," tvrdí ředitel ZUŠky. Navíc hrabě Špork působil na nedalekém Kuksu a pro Jaroměř měl také velký význam. Z diskuse, kterou zastupitelé na svém posledním veřejném zasedání rozvinuli vyplynulo, že by bylo dobré, kdyby se do celé záležitosti vložili občané města. Mohou prý například přijít s návrhy, které by uspokojily jak zastupitele, tak
i vedení umělecké školy. Zastupitelé tedy rozhodli, aby byla změna v názvu školy postoupena veřejné diskusi. Pověřili tajemníka MěÚ Josefa Cejnara, aby připravil anketu. "S touto anketou by do jednoho týdne měla být seznámena veřejnost," upřesnil starosta Jiří Klepsa. Podle jeho slov by výsledky
připravované ankety měli zastupitelé rádi již 1. března na svém příštím veřejném zasedání.
                                                                                                                        (Milan Moravec)
Náchodský deník, 30. 01. 2007 

Brzy změní název školy (zkrácená verze)
Jaroměř - Základní umělecká škola možná v budoucnu ponese jiné jméno. Na posledním veřejném zasedání se k tomuto bodu vyjádřil ředitel školy Pavel Linha. Navrhuje jméno Základní umělecká škola hraběte Šporka, protože tento umělecký mecenáš podporoval
v minulosti všechny umělecké obory, které se na škole učí. To se ale nelíbí některým zastupitelům, kteří by v názvu školy viděli radši nějakého jaroměřského rodáka. "Jaroměř má rodáky s kulturním přínosem, ale nezaštiťují všechny obory. Nechtěli bychom, aby si lidé mysleli, že je naše škola zaměřená například přímo na hudbu nebo třeba pouze na malování," vysvětlil Linha. Názor ostatních občanů Jaroměře na změnu v názvu školy bychom měli znát na jaře.
                                                                                                                                              (mm)

Náchodský deník, 08. 12. 2006 
Řádili mladí muzikanti i čerti (zkrácená verze)
Adventní večer navštívil Základní uměleckou školu v Jaroměři 
Jaroměř - V Základní umělecké škole se ve středu navečer konala " Adventní černá hodinka". Koncertní sál praskal ve švech a mnozí návštěvníci si již neměli kam sednout. Dětské sbory
i jednotliví mladí umělci v takové atmosféře představili své umění. Muzikanti hráli na pozoun, housle, na klavír, někdo dal přednost zobcové flétně a nechyběl ani zpěv. Během jedné hodiny se vystřídaly desítky účinkujících z řad Základní umělecké školy.
" Všichni se se svým úkolem vypořádali skvěle, moc jim fandím. Myslím, že to v žádném případě nebyl zabitý čas," svěřila se nám návštěvnice Jitka Chaloupková z Jaroměře.
Někteří z mladých umělců si vedli lépe a jiní hůře. Každopádně všichni u diváků sklidili úspěch a zpříjemnili přítomným večer. Koncertní sál navštívil i Mikuláš s čerty a s anděly. Děti z řad diváků i samotní muzikanti mohli získat drobné dárečky. Převážně se jednalo
o ovoce a o sladkosti. Čerti si dokonce odnesli v pytli mladou divačku, která pravděpodobně nebyla během představení úplně hodná. Za dveřmi ji ale i k její lítosti museli pustit. Večer se podle pořadatelů vydařil.
                                                                                                                        (Milan Moravec)

Náchodský deník, 27. 11. 2006
Jazzoměř oživila jazzové melodie a přilákala muzikanty (zkrácená verze)

Výtvarné, hudební a dramatické dílny učily hlavně improvizaci 
Jaroměř - Ve městě na soutoku tří řek se uskutečnil první roční Jazzoměře. Nejednalo se pouze o jazzovou muziku, ale do akce se zapojili i zájemci o výtvarné nebo dramatické dílny. Koncert pražské kapely Gera Band v čele s dnes již s legendárním českým trumpetistou Michalem Gerou zahájil hudební víkend. Petr Zeman se chopil kytary, na kontrabas hrál Vít Švec a rytmiku udával bubeník Pavel Razím. Jazzoměř vznikla s cílem přilákat lidi na jazz. " Připadalo nám, že na jazzovou tvorbu mnoho lidí v Jaroměři nechodí, a to bychom chtěli změnit," řekl nám ředitel Základní umělecké školy Pavel Linha, který je také jedním z organizátorů. Podle něho se bude určitě konat druhý ročník. " Rádi bychom to ale zopakovali už dříve, pokud to půjde," dodal ještě Linha. Minimálně by to prý
měly být jazzové dílny, na které si například děti mohou přijít se svými hudebními nástroji zaimprovizovat.
Výtvarné a hudební tvůrčí dílny měli na starosti Radka Ulrichová a Martin Brunner. " Mladým hudebníkům se snažím ukázat, že se dá hrát i bez not. Tak mohou začít rozvíjet svoji fantazii," vysvětlil nám Brunner, který na ZUŠce učí. Výtvarné dílny se na mladých hudebnících podepsaly. " Jsem naprosto zaskočený. Byli tu tací, kteří v životě neměli s jazzem nic společného a ono jim to přesto hraje," směje se učitel hudby. Podle jeho slov by se v náchodském okrese jako takovém mělo konat více podobných akcí.
                                                                                                                             (Milan Moravec)

Náchodský deník, 23. 11. 2006 
Jazzová hudba ovládne Jaroměř (zkrácená verze)
Jaroměř - Milovnící jazzové hudby si tento víkend přijdou na své. Zítra začíná v 18 hodin Jazzoměř 2006. V sále místní ZUŠky vystoupí pražská kapela Gera Band. V sobotu proběhne výtvarná a hudební dílna pod vedením Radky Ulichové a Martina Brunnera. Nedělní dopoledne patří jazzové muzice ve filmu a odpoledne se představí žáci tvůrčích dílen.

                                                                                                                                               (mm)

Noviny Náchodska, 08. 06. 2006 
Profesorka zahrála v Jaroměři (zkrácená verze)
Na koncertě, který proběhl v sále ZUŠ Jaroměř, zahrála profesorka pardubické konzervatoře Jana Turková se svými studenty. Zazněly skladby například od J. S. Bacha, B. Martinů
a V. Nováka.

Noviny Náchodska, 11. 05. 2006 
Oslavili jubilejní výročí  (zkrácená verze)
Vážnou hudbu začíná poslouchat více mladých lidí
Jaroměř - Festival Jaroměřské hudební jaro dává možnost žákům místní Základní umělecké školy a dalším mladým umělcům zviditelnit sebe a svůj hudební soubor. Již od dubna do současnosti si místní občané nemůžou stěžovat na nedostatek kulturního života. Místní sbor oslavil na pódiu své významné jubilejní výročí.

Místo rocku vážná hudba 

Vážná hudba začíná ovlivňovat i mladou generaci lidí. "Dříve jsem poslouchal hlavně rockovou muziku, ale s kamarády jsme si řekli, že když už se u nás koná festival vážné hudby, měli bychom se na nějaký z koncertů zajít podívat. Chtěli jsme podpořit děti ze ZUŠky. Netušil jsem, že se mi ta muzika také zalíbí a už vůbec ne, že budu pravidelným návštěvníkem," směje se Zděněk Růžička z Jaroměře. Teď už chodí poslouchat vážnou hudbu se svými kamarády zcela běžně.  "Existují i moderní kapely, které do svých melodií dokáží zakomponovat i prvky vážné hudby, jako jsou například Radiohead. To je potom úplně jiná muzika," přemýšlí Pavel Rýdlo z Nového Města nad Metují. Ten navštěvuje jak novoměstské Smetanovské dny, tak i festivalové akce v Jaroměři. Nejvíce se mu líbil kytarový orchestr
z jaroměřské ZUŠky.

Hradecké noviny, 21. 02. 2006 
Masopustní rej mezi pacienty (zkrácená verze)

Dvůr Králové - Mezi pacienty Domova svatého Josefa v Žirči, který se stará o pacienty s roztroušenou sklerózou, zavítal masopustní průvod. Připomínku lidových tradic přivezli žáci
a učitelé Základní umělecké školy v Jaroměři. Přibližně hodinový program byl plný písniček
a veselých scének. Někteří z pacientů se připojili k masopustnímu reji alespoň zpěvem.
Děti jim nakonec rozdaly koláče. Škola pořádala masopust už minulý týden v ulicích Jaroměře. Výtěžek z této akce byl určen také na pomoc pacientům z Domova svatého Josefa. ZUŠ s léčebnou spolupracuje dlouhodobě.
                                                                                                                                                 (red)

Noviny Náchodska, 20. 12. 2005 
Nejen starosta se stal kmotrem (zkrácená verze)
Jaroměř - Základní umělecká škola oslavila své 65. narozeniny. U této příležitosti se konal
v Městském divadle koncert. S vánočním pásmem vystoupili žáci všech oborů, které jsou na škole vyučovány. "V dalším programu jsme měli možnost slyšet houslový soubor, kytarový orchestr, flétnový soubor i taneční orchestr. Vyvrcholením večera se pak stal křest prvního CD žáků školy, jehož kmotrem se stal starosta Jiří Klepsa a kmotrou bývalá ředitelka školy Jaroslava Dedíková - Tesková," sdělil nám ředitel Zušky Pavel Linha …nechyběl ani slavnostní křest Almanachu, který mapuje historii školy. Ten pokřtili šampaňským vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Květoslava Simonová a Petr Fiala, který řídil školu dva roky.
"Naše narozeninová oslava pak pokračovala za zvuku fanfáry před budovou školy, kde Radka Kalhousová slavnostně odhalila vitráž, kterou vytvořili žáci výtvarného oboru. Ti zdatnější vydrželi až do šesti do rána a zúčastnili se filmově-muzikálového maratonu," doplnil Pavel Linha.
                                                                                                                                               (lap)

Noviny Náchodska, 17. 12. 2005 
Zuška slavila narozeniny, křtila nové CD a Almanach (zkrácená verze)
Jaroměř - Již 65. výročí svého vzniku slavila včera Základní umělecká škola, jejíž původní název byl "Újezdní hudební ústav". Za více než šest desetiletí prošla dlouhým vývojem, během něhož narůstal nejen počet učitelů, ale i žáků. "V průběhu své existence měnila škola několikrát svoji adresu a pracovala v provizorních a nevyhovujících podmínkách," řekl nám Pavel Linha, ředitel školy. Protože tak významné jubileum nelze přehlédnout, uspořádali zaměstnanci Jubilejní koncert v Městském divadle. V programu zaznělo Vánoční pásmo,
do kterého se zapojili poprvé žáci všech učebních oborů. Kromě toho vystoupil i houslový soubor, kytarový orchestr, flétnový soubor Per Legni a komorní pěvecký sbor Bel Canto.
V druhé polovině programu se návštěvníci zaposlouchali do skladeb dechového, tanečního
a swingového orchestru. Koncertu se zúčastnili i dva kmotři a tři kmotry, kdyžpokřtili CD žáků školy a Almanach.(lap )

Mladá fronta Dnes, 16. 12. 2005 
Oslavy založení umělecké školy se nesou v duchu muzikálů (zkrácená verze)

Jaroměř - Před pětašedesáti lety se spektrum jaroměřských škol rozšířilo o školu uměleckou. Výročí založení si Základní umělecká škola v Jaroměři připomene dnes od 22 hodin feérií, kterou organizátoři oslav nazvali Muzikálová noc. "Naši žáci stráví ve škole celou noc a na programu budou mít maraton sestavený z hudebních a filmových záznamů slavných muzikálů. Žánr muzikálu se nám zdál pro oslavy nejvhodnější," informoval ředitel školy Pavel Linha.
Hlavní část slavnosti se však bude odehrávat v městském divadle. Začne v 18 hodin a pro příchozí je připraveno Vánoční pásmo. "Diváci uvidí v jednom pořadu všechny žáky všech vyučovaných oborů," prozradil Linha. Kromě toho vystoupí houslový soubor, kytarový orchestr, flétnový soubor Per legni, komorní pěvecký sbor Bel canto a dechový, taneční a swingový orchestr školy.
Součástí programu bude křest cédéčka, jehož nahrání bylo v rukou žáků školy, a představení jubilejního almanachu, který mapuje historii a současné dění školy. "Hudební škola, která se původně jmenovala Újezdní hudební ústav, to neměla ve své dlouhé historii lehké. Během své existence musela několikrát měnit místo, někdy se učilo v provizorních a nevyhovujících podmínkách," připomněl ředitel školy.
Někdy byla škola rozstrkána na více adresách ve městě. Malíř Jiří Škopek učil na škole výtvarnou výchovu v dobách, kdy se jmenovala lidová škola umění. "Vyučovali jsme v kuchyni bývalé Kodešovy vily, a abychom mohli mít kabinet, vyboural jsem stěnu spižírny. Topili jsme uhelným prachem ve starých klubkách, které strašně čoudily," vzpomínal u příležitosti jednoho dřívějšího setkání bývalých kantorů.
Dnes školu navštěvuje tři sta padesát žáků, kteří si vybírají výuku z hudebního, tanečního, výtvarného a literárnědramatického oboru. "Tradičně nejsilnější je obor hudební," dodal Linha. Škola se nyní chystá na mezinárodní spolupráci. Se slovinským městem Celje připravuje na jaro příštího roku výměnu mládeže s názvem Dva světy. Budova umělecké školy byla postavena na místě asi sto let starého dvoupatrového domu strženého ničivou povodní, která postihla Jaroměř v březnu roku 2000. Stavba školy, kterou financovalo město, přišla na zhruba třináct a půl milionu korun.

                                                                                                                                  (Jan Hrudka)

Noviny Náchodska, 13. 10. 2005 
Základní umělecká škola má nyní mezinárodní spolupráci (zkrácená verze)

Jaroměř - Spolupráce více škol je vždy obohacující. Učitelé i žáčci si vzájemně vyměňují své zkušenosti a pracují na společných projektech. Spolupráci s partnerskou organizací "Ljudska univerza" ze slovinského města Celje navázala místní Základní umělecká škola. Tato spolupráce se datuje od srpna 2005, kdy se ředitel ZUŠ zúčastnil mezinárodního projektu podpořeného Evropskou komisí ve slovenském městě Sabinov. Tohoto mezinárodního projektu se zúčastnili pracovníci společně s mládeží. Do projektu, který financuje Česká národní agentura Mládež se zapojilo celkem pět států. Mezi nimi bylo Slovensko, Estonsko, Polsko, Slovinsko a Česká republika. "Na tomto mezinárodním projektu v Sabinově jsem se seznámil se všemi těmito organizacemi. Protože jsem navázal dobrou spolupráci s kolegy ze Slovinska, rozhodl jsem se jít do společného projektu právě s nimi," řekl nám ředitel Základní umělecké školy Pavel Linha. Do projektu se zapojí deset dětí ze slovinské a deset
z jaroměřské zušky. Projekt má název: Dva světy - svět slyšících a svět neslyšících. "V obou skupinách budeme mít dva neslyšící žáčky. Z české strany to budou neslyšící ze Speciální školy z Hradce Králové," uvedl Pavel Linha. Vzájemná spolupráce proběhne již v příštím roce. Tentokrát zavítají slovinští do Jaroměře. Společně budou pracovat na tvůrčích dílnách, výtvarných workshopech, hudbě, ale také pantomimě.
"Vyvrcholením naší týdenní práce bude společné vystoupení a seznámení široké veřejnosti s výsledky projektu. Zpestřením programu bude také vystoupení brněnského divadla Neslyším," doplnil Pavel Linha.
Do mezinárodního projektu, který financuje česká národní agentura Mládež, se zapojila také Základní umělecka škola v Jaroměři. Společně se slovinskými partnery připravují projekt Dva světy.

   (Petra Lapáčková)

Hradecké noviny, 05. 05. 2005
Z Adalu odletělo osm slavíků (zkrácená verze)
Hradec Králové - Třiasedmdesát dívek a kupodivu pouze šest chlapců se včera zúčastnilo Hradeckého slavíka. Tuto veřejnou soutěž ve zpěvu národních písní nebo umělých písní na slova lidové poezie pořádala po jedenácté Hradecká kulturní a vzdělávací společnost.

Protože je soutěž určena zpěvákům od šesti do 25 let, je rozdělena do sedmi skupin podle věku. Dvě odborné poroty nakonec určily vítěze katergorií: v I. kategorii Alžběta Malá ZUŠ Třebechovice, ve II. Josef Sedláček ZUŠ Jaroměř, ve III. Monika Šintálová ZUŠ

Jaroměř.

"Odborníci hodnotili intonaci, frázování, dynamiku, ale i výběr písně a celkový dojem," vysvětlila kritéria soutěže Jitka Kučerová. Vítězové si odvezli tradiční keramickou sošku Hradeckého slavíka 2005. "Také je pozveme k vystoupení na slavnostním koncertu Den hudby, který se koná 15. června v sále Adalbertina."

Noviny Jičínska, 30. 04. 2005 
Slavíčci zpívali na hradě (zkrácená verze)

Pecka - Na zdejším hradě se sešli nejlepší zpěváci soutěže Novopacký slavíček. Přítomné přivítala starostka obce Hana Štěrbová a ředitel pořádajícího packého gymnázia Pavel Matějovský, a pak už hradními prostory zněly hlásky dětí z mateřských škol, které postupně vystřídali zástupci jednotlivých kategorií. Největší úspěch sklidili Jan Mucha ze ZŠ Chomutice, Nikola Chreňová ze ZUŠ Jaroměř a Aneta Klapková s Kristýnou Oborníkovou ze 4. ZŠ Jičín. (kov)

Hradecké noviny, 07. 04. 2005
Novopacký slavíček (zkrácená verze)
Nová Paka - Do desátého ročníku pěvecké soutěže Novopacký slavíček, která se včera konala v Gymnáziu a SPgŠ, se přihlásilo 214 účinkujících z 36 mateřských, základních i uměleckých škol. Jednou z nejobsazenějších kategorií byli starší školáci, kterých se prezentovalo 52.
V skupině A zvítězili Jiří Novotný ze ZUŠ Hořice a Filip Petira (ZUŠ Jaroměř). (kov)

Krkonošské noviny, 24. 03. 2005 
Proměnili děkanství ve výstavní síň (zkrácená verze)

Dvůr Králové - Vstupní hala děkanství začala sloužit jako příležitostná galerie dětských výtvarných prací. V současné době si tu mohou zájemci prohlédnout expozici Nemocní a staří kolem nás. Autory prací jsouděti ze školy v Žirči. Ta spolupracuje s Domovem Svatého Josefa, což se v pracech odráží. Další obrázky vznikly v družině Základní školy 5. května. "Výstavu obohatily krásnými výtvory i děti ze ZUŠ Jaroměř. Farní charita připravuje novou výtvarnou soutěž pro děti na téma Významné osobnosti Dvora Králové nad Labem. Soutěžní díla budou vystavena při červnových Svatojánských slavnostech přímo na náměstí a také na děkanství. (bm)


 

úřední e-deska

číslo účtu

27-0397270227/0100

naše obory

hudební
hudební
výtvarný
výtvarný
literárně dramatický
literárně dramatický

almanach

almanach

výroční zpráva

výroční zpráva