Horký Ladislav
viola da gamba

Narodil jsem se v roce 1973 a po celý život žiju v České Skalici. Tam jsem také po pár letech začal sbírat první zkušenosti s hudbou. Ty sestávaly jednak z (od)poslechu hudby mých dvou starších bratří, kteří poslouchali Vladimíra Mertu, Plastic People of the Universe, Otakara Petřinu (a další, tehdejším režimem ne zrovna oblíbené muzikanty), čímž jsem byl „alternativně zformován“, jednak z nepříliš účinného učení se na „španělku“, s čímž jsem asi ve 13 letech s úlevou sekl se slovy, že „rozhodně už nikdy na nic hrát nebudu“. V 18 letech jsem pak založil první, lokálně kultovní punkovou kapelu Prohibice, po ní následovalo několik dalších formací, které byly hudebně čím dál méně přímočaré a čím dál víc směřující k akustickému hudebnímu projevu. Nejzajímavější z nich se mi dnes jeví dvě poslední: Mavi Gayet a Čabraka. Naposledy jmenovaná kapela, která stála na pomezí alternativní, etnické a staré hudby, ráda si pohrávala s názvuky hudby arabské, sefardské a vůbec středomořské, je momentálně ve stádiu hibernace a možná (snad) na ni někdy ještě dojde.

V posledních letech u mě zcela převážil zájem o starou hudbu – středověkou, renesanční i (raně) barokní. Po absolvování studia sociální pedagogiky na UHK jsem tedy začal studovat na Akademii staré hudby brněnské Masarykovy univerzity obor Teorie a provozovací praxe staré hudby se zaměřením na violu da gamba, mým učitelem byl (a stále je) Petr Wagner. Toto bakalářské studium jsem v roce 2012 dokončil diplomovou prací o zapomenutém, kdysi však slavném českém barokním skladateli Jiřím Melceliovi; součástí práce byla spartace jeho skladby Missa absque Nomine, kterou jsem v září 2012 slavnostně provedl v novodobé premiéře se souborem  Consortio Melcelii, kde mimo jiné působí také místní pedagogové Jana a Vlastimil Kovářovi. Spolu s Kovářovými a učitelem opočenské ZUŠ Kamilem Remešem jsme také v roce 2011 založili ansámbl staré hudby La bilancetta, který se zabývá interpretací renesanční a raně barokní hudby.

Absolvoval jsem hudební kurzy s Janou Lewitovou a Vladimírem Mertou, José Vasquezem, Michaelem Brüssingem, Markem Špelinou, Lukášem Vendlem, dlouhodobě spolupracuji s Michaelem Pospíšilem

V jaroměřské ZUŠ učím na violu da gamba, nástroj, jehož zlatý věk byl od 16. do 18. století, kdy pro něj byla napsána velká spousta krásné sólové muziky a také tzv. consorts (skladby pro sestavu různě velkých viol). Viola da gamba se výborně uplatňuje také v renesančních a barokních ansámblech a broken consortech, složených z různých nástrojů, a také jako nástroj pro hraní bassa continua. Jak mám na vlastní kůži vyzkoušeno, dá se skvěle využít i v současné autorské muzice…

Pár odkazů:
Jordi Savall
Petr Wagner
Ensemble Alla Francesca
Film Všechna jitra světa
Petrucci music library (stránky s obrovskou spoustou not včetně faksimilí)
Manuscriptorium (digitální knihovna s faksimilemi mnoha cenných hudebních pramenů)
Cantigas de Santa Maria (španělské středověké duchovní písně)

P.S. Mohu-li, rád se zde zmíním také o svém milém „hlavním“ zaměstnavateli, kterým je SVČ Bájo Česká Skalice, kde (mimo jiné) učím na zobcovou flétnu a klasickou kytaru a vedu dětský soubor staré hudby Musica per gaudium.