Ulichová Radka
výtvarný obor

Radka Ulichová absolvovala PdF Univerzity Palackého v Olomouci, obor Čj-Vv pro 2. a 3. stupeň. Od roku 1994 pracuje jako učitelka výtvarného oboru na jaroměřské "zušce", kde s dětmi proniká do tajů různých  výtvarných technik (kresby, malby, grafiky, modelování a konstruování). Věnuje se textilní tvorbě (šití, malování na hedvábí, paličkování, tkaní) a olejomalbě. Nejbližší je jí však keramika. Znalosti o ní si prohlubuje v Keramickém studiu v Kohoutově. Její práce jsou prezentovány na regionálních výstavách (např. v muzeu a galerii v Jaroměři, Dvoře Králové n. L.).

Výtvarný obor naší školy navštěvují děti z Jaroměře a okolí, od nejmenších školkařů, přes děti 1. a 2. stupně ZŠ a studenty 3. stupně konče. Učebna v 1. patře školy je kromě koncertního sálu jednou z největších místností školy. Je rozdělena na dvě části. V té první se žáci věnují kresbě, malbě, grafice, textilní tvorbě, prostorovým pracím z papíru, pletiva a drátu, v té druhé , menší, máme keramické zázemí.

Podpora tvořivých schopností, samostatného uvažování, rozhodování a příležitost k odbornému vzdělání, k zvládnutí postupů kresby, malby, grafiky, modelování nebo perspektivy na kvalitní úrovni, to je hlavní náplní výuky výtvarného oboru. Vycházíme z předpokladů každého dítěte, které se dívá na svět svým originálním způsobem a přemýšlí, co dělá.

Dětský výtvarný projev se s věkem vyvíjí. Ti nejmenší jsou nadšené a spontánní. Objevují podobnosti, všímají si detailů. Ti starší si už vyhledávají některé informace sami, rádi objevují nepoznané, zamýšlejí se, debatují a polemizují. Studenti středních škol začínají prosazovat své zájmy, své výtvarné vzory i techniky. Kresba a malba podle modelu (zátiší, portrét, postava), přepis volné i městské krajiny, fantazijní tvorba. Někteří mají potřebu ještě lépe zvládat výtvarné techniky a dokazují sami sobě i ostatním, kde leží ona pomyslná hranice, zaměřují se na složitější postupy kresby, malby grafiky, plastiky, keramiky, textilní tvorby.

Hodina je koncipována tak, že se v jejím začátku důsledně věnujeme motivaci. Děti o námětu hlouběji přemýšlejí, vyprávějí, snaží se konkrétně pojmenovat své představy a záměry. Soustředěnost, hledání - to je cesta k překonání povrchnosti a netečnosti. Žáci objevují nové světy a obohacují se navzájem. Slovní hodnocení, a to nejen ze strany učitele, ale i spolužáků, probíhá během samotné hodiny. V závěru jednotlivá dílka soustředíme na jednom místě a komentujeme jednotlivé představy, srovnáváme s ostatními. Zjišťujeme, jak jsme odlišní, učíme se vzájemné toleranci. Během výuky využíváme odborných publikací (knih, novin a časopisů) a všudypřítomného internetu.

Individuální a kolektivní práce prezentujeme na společných výstavách, celostátních přehlídkách a soutěžích výtvarných oborů. S dětmi se věnujeme také „obrázkům na zakázku“. Vyrážíme do terénu a tvoříme tam (např. výmalba výplní v MŠ Na Zavadilce, malba na zeď ve zdejším plaveckém areálu, anebo zimním stadionu. I klavír stojící na jaroměřském náměstí jsme si pomalovali sami. Nedaleký areál v Kuksu je zase příjemnou změnou na začátku školního roku, kdy se věnujeme kresbě a malbě v plenéru, land artu a dalším aktivitám.