Kovář Vlastimil
varhany, cembalo, barokní soubor S.P.O.R.C.K.

Narodil jsem se 5. února 1978 v Turnově - srdci Českého ráje. V sedmi letech jsem začal navštěvovat turnovskou ZUŠ. Nejprve jsem chodil na zobcovou flétnu a za nějaký čas přešel na klarinet. Když jsem byl na druhém stupni v základní škole, viděl jsem v televizi dokument o varhanách. To, jak varhany znějí, mě tehdy zase tolik moc nezajímalo, ale pamatuji si, jak mě doslova ohromil pohled do nitra varhan. Tak složitý mechanismus jsem do té doby nikdy neviděl. Toužil jsem dostat se k varhanám blíž, ale na to jsem si musel ještě nějaký čas počkat. Přesněji řečeno asi do 13 let. Tehdy u nás zemřel starý varhaník a neměl ho kdo nahradit. Do té doby jsem nikdy na varhany nehrál, pouze jsem si doma sám „brnkal“ na klavír. Zasedl jsem tedy po prvé na varhanní lavici a hrál. K mému údivu mi bylo dovoleno hrát i nadále. Zanedlouho jsem přišel do Hradce Králové, kde jsem začal studovat střední školu a pravidelně navštěvovat hodiny výuky hry na varhany v ZUŠ Habrmanova u pana učitele Martina Strejce. Při střední škole jsem ještě vystudoval obor stavba varhan a od té doby se mu příležitostně věnuji. Po maturitě jsem studoval obor učitelství hudební výchovy a výtvarné výchovy na Univerzitě Hradec Králové. V roce 2008 jsem na UHK dokončil bakalářské studium u našeho předního varhaníka PhDr. Františka Vaníčka, Ph.D. Od roku 2008 jsem studentem JAMU, oboru Duchovní hudba, kde se dále věnuji varhanám a dirigování. Jsem regenschorim v kostele Nanebevstoupení páně v Josefově, občas hraji v hradecké katedrále sv. Ducha, občas koncertuji, vyučuji hru na varhany, hraji na cembalo, spolupracuji jako varhaník se Severočeským filharmonickým sborem a s hradeckým sborem Cantores Gradecenses. V roce 2004 a 2006 jsem se zúčastnil mistrovských varhanních kurzů v holandském Haarlemu. V hudbě vyhledávám především období baroka a vážnou hudbu 20. a 21. století. Baví mě i jazz , rock a vlastně všechna „dobrá muzika“. Kromě hudby je mým velkým koníčkem horské kolo a to jedna extrémní adrenalinová odnož, zvaná freeride.

Na ZUŠ učím přes 16 let a od školního roku 2011/2012  jsem ředitel ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři. Zároveň vyučuji hru na varhany a cembalo a vedu barokní soubor  S.P.O.R.C.K. I když se zajímám především o hudbu vážnou“,  není mi vůbec cizí hudba takzvaně „nevážná“,  jako je jazz, swing, rock, pop. Poměrně dlouhou dobu jsem dokonce hrál na klarinet a saxofon v různých jazzových a swingových kapelách. Myslím si, že je správné rozdělovat hudbu na dobrou a na tu ostatní. Právě tak se snažím přistupovat i k výuce. Domnívám se, že žák musí mít z muzicírování především radost. Když totiž hraje pro radost, skoro nevnímá všechny obtíže, které musí při cvičení překonávat. Pro mě jako učitele je pak nejkrásnější odměnou, když u malého muzikanta vidím v očích takové ty malé plamínky, jiskřičky, které tam zapálila paní Hudba.

Pro všechny, kteří by se chtěli dozvědět více o varhanách, o tom, jak fungují, podívat se na různé zajímavosti a „rekordy z varhanního světa“ přidávám pár odkazů:
krásné video s nahrávkou jedné z neoblíbenějších varhanních skladeb Toccaty a fugy d moll Johanna Sebastiana Bacha z chrámu sv. Tomáše v Lipsku, kde Bach působil (
ZDE)

jeden z největších virtuosů, který nohama zahraje naprosto nemožné (
ZDE

výborné stránky s vysvětlením, animacemi a zvukovými ukázkami o tom, jak varhany fungují (

stránky (nejen) pražských varhaníků (
ZDE

stránky o rekordech a kuriozitách okolo varhan (
ZDE)

a pokud se na něco chcete zeptat přímo mě, zavolejte nebo napište:
vlastimilkovar@seznam.cz

Vlastimil Kovář was born in Turnov, Czech Republic. He studied at the Univerzity Hradec Králové (Music
and Art education and later Choirmaster of Church Music). In 2004 and 2006 he studied old organ music
in masterly class with L.Ghielmi, E. Kooiman and S. Rampe at the International Summer Academy
for Organist,Haarlem,NL. In 1995 he started to teach at the Basic School of Arts in Turnov. From 2006,
he teaches the Organ, Piano and Keyboard at the Basic School of Arts F.A. Špork in Jaroměř. Vlastimil Kovář is the Director of Music and organist at the Ascension church at Jaroměř-Josefov. On May 2009 he was involved in the international project – youth exchange – named „The Dor,extraodrinary story“. It was
the meeting of young people from Slovenia, Lithuania, Germany and Czech republic. At the end of the project the participants performed live children opera The Dor which was originally performed in the concentrating camp Theresienstadt. Vlastimil is interested primarily in Barock and Contemporary music.