Holasová Jaroslava
dramatický obor, přípravná hudebně – pohybová výchova

motto :
„Dramatická výchova neutváří jen nadané herce… Každá prodavačka, úředník, řidič autobusu, průvodčí, policista, učitelka, politik i rodič jsou svým způsobem „herci“ a měli by umět mluvit a jednat s druhými.“
Jarka Holasová je učitelkou literárně-dramatického oboru v ZUŠ F. A. Šporka, Jaroměř. LDO ve škole v září 1988 zakládala. Zároveň hraje loutkové pohádky podle klasických autorů v mateřských školách. Loutkové divadlo jako prostředek přístupu k dětem objevila při studiu v pedagogické třídě na Gymnáziu v Náchodě. Učitelské vzdělání získala na Střední pedagogické škole v Litomyšli. Absolvovala Lidovou konzervatoř při loutkovém divadle Drak v Hradci Králové v ročníku Jana Dvořáka a Karla Šefrny.
V roce 1990 ukončila studium loutkářství pro pedagogy na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze ve třídě Jany Altmanové.
Je členkou Odborné rady pro loutkové divadlo NIPOS-ARTAMA a organizačně se podílí na regionálním vzdělávání amatérských divadelníků v rámci Impulsu Hradec Králové, jako lektorka praktických dílen spolupracovala s různými organizátory dalšího vzdělávání pedagogů v Česku a ve Slovinsku.
Je členkou Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství a Volného sdružení východočeských divadelníků.
Na národní Přehlídce divadla jednoho herce 2005 v Kaznějově získala Cenu za bezprostřední herecký projev a výtvarné ztvárnění pohádky „Hrnečku vař!“. Ve stejném roce, na celostátní 54. Loutkářské Chrudimi, jí byla udělena Cena za interpretaci klasické pohádky „Hrnečku vař!“. V roce 2007 v Kaznějově dostala Cenu za autorskou a interpretační kreativitu v pohádkách „O vlkovi“ a „O slepičce“. Na 57. Loutkářské Chrudimi v roce 2008 byla její práce oceněna Cenou za tvořivou pedagogickou práci v inscenacích ZUŠ Jaroměř.
Pod jejím pedagogickým vedením se školní loutkářské soubory pravidelně účastní krajských přehlídek dětského, loutkového a studentského divadla. Jejich inscenace byly několikrát oceněny na národních přehlídkách Loutkářská Chrudim, Šrámkův Písek, Mladá scéna Ústí nad Orlicí a Wolkrův Prostějov („O muži, který počítal šišky“, „Chudý a veselý“, „Osudové kolo“, „Ve dvě na hruškách II“, „Lípa“, „O třech přadlenách“, „Darrell Standing“, „Pohádka o veliké řepě“, „Hotel“, „Lakomá Barka“, „Tygr Thomase Tracyho“, „Kázání děvčátkům a slečnám“, „Kráska v dřevě spící“, „Substrát“, „Byl jeden dědeček za dveřmi“, „O šmolíčkovi“, „Kdes holubičko lítala“, „Ušubraná“, „Musí to bét?“, Šlépjej“). Inscenace „Ve dvě na hruškách II“, „Pohádka o veliké řepě“, „Hotel“ a „O šmolíčkovi“ (2015), „Ušubraná“ a „Kdes holubičko lítala“ (2016), „Musí to bét?“ a „Šlépjej“ (2017) se hrály na Jiráskově Hronově, celostátní mezidruhové přehlídce amatérského divadla v hlavním programu, „Tygr Thomase Tracyho“ v programu doplňkovém. Inscenace „Osudové kolo“ (2009), „Tygr Thomase Tracyho“ (2013), „Kázání děvčátkům a slečnám (2014) a „O šmolíčkovi“ (2015) byly pozvány do programu Přeletu nad loutkářským hnízdem, oborové přehlídky nejlepších a nejinspirativnějších inscenací profesionálních a amatérských loutkářů v divadle Minor v Praze. Soubor jednoho herce Jakuba Maksymova hrál svou Inscenaci „Ve dvě na hruškách II.“ (2009) na festivalu Next wave v Praze a byl pozván do programu mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Spectaculo interese v Divadle loutek v Ostravě.
Inscenace „Císařovy nové šaty“ byla v ústředním kole soutěžní přehlídky LDO ZUŠ v Litvínově v roce 2013 oceněna Zlatým pásmem a pozvána do programu festivalu DVD DAMU. Do programu této přehlídky, kterou organizuje Katedra tvořivé dramatiky DAMU v Praze, byla pozvána i inscenace „O šmolíčkovi“.
Žáci a studenti hráli své loutkové inscenace na Slovensku, ve Slovinsku, v Albánii a naposled pro v rumunském Banátu.
V roce 2012 byla Jarce Holasové udělena Cena za rozvoj mladého východočeského loutkářství.

„Pokaždé, když píši zprávu o úspěchu svých žáků-Vašich dětí, milí rodičové, říkám si, že je to takové chlubení a přemítám, jestli se to hodí a že bychom měli skromně a pokorně mlčet. Měli. Ale jak mám poděkovat mým žákům-Vašim dětem za hodiny navíc, za poctivou práci a hledání a trápení se, když nápad nepřichází nebo když ten svůj úžasný musí třeba opustit? Věřte, není to jednoduché a nejde to samo. Učíme se, jsme přece škola a nechceme usnout…na vavřínech. A tak začíná nový školní rok, začínáme opět od nuly a já potřebuji poděkovat za minulou práci, invenci a energii všem Káťám a Monikám a Editám a Matějům a Jeníkům a Bárám a Aničkám a Martinům a Lenkám a Karolínám a Ondrům…všechny je nemůžu vyjmenovat… a jejich rodičům. Jsem učitel-pedagog-průvodce na cestě hledání a nalézání, na cestě tvůrčí radosti i slz, úspěchu i neúspěchu…věřte, cesta to není vůbec lehká a rovná a já stále doufám, že někam vede.
                                                                                                    Vaše Jarka Holasová, uč. LDO

psáno pro Jaroměřský Zpravodaj